Raport klimatyczny i ciekawe wnioski o zmianach klimatu w rejonie Morza Śródziemnego

data_2023-05-10 20:04:50 2023-05-10 20:04:50

W pierwszych dniach maja w Zagrzebiu odbyła się Trzecia Konferencja Ministerialna Unii dla Śródziemnomorza. Mimo że temat ten tylko częściowo dotyczy Krety to warto go poruszyć.

Większość z nas na pewno wie, że ostatnie lata Grecja oraz inne kraje basenu Morza Śródziemnego w miesiącach letnich doświadczają coraz wyższych temperatur. W przypadku greckich wysp połączenie upału oraz silnego wiatru to niestety również przepis na katastrofalne pożary. Z tym żywiołem każdego roku walczy nie tylko Kreta czy inne wyspy greckie, ale również i inne kraje z tego regionu. Nie lepiej bywa zimą, gdy w południe Europy uderzają fale mrozu i dużych opadów śniegu, oraz jesienią, gdy gwałtowne burze powodują szybkie powodzie. W okresie gdy pojawiają się takie sytuacje wszyscy zadają sobie pytanie: co się dzieje?

Raport klimatyczny Grecji

Na wspomnianej konferencji udostępniono wnioski z obserwacji klimatycznych, które wyjaśniają te nasilające się z biegiem czasu zjawiska pogodowe. Okazuje się, że region Morza Śródziemnego ociepla się o 20% szybciej w porównaniu do średniej światowej. Między innymi dlatego obszar ten jest szczególnie narażony na zmiany klimatyczne i co za tym idzie coraz bardziej ekstremalne zjawiska pogodowe. Przyczyna szybszego ocieplania się klimatu w tej części Europy leży w miastach, a basen Morza Śródziemnego ma jeden z najszybszych wskaźników urbanizacji na świecie.

Raport klimatyczny Grecji

Jakby na potwierdzenie wniosków z tej konferencji opublikowano w Grecji raport, który jest pierwszą próbą oceny sytuacji klimatycznej kraju. Poniżej prezentujemy kilka najważniejszych wniosków z tego raportu.

Rok 2022 był ósmym najcieplejszym rokiem w ciągu ostatnich 30 lat. Rekordowy pod tym względem okazał się rok 2020. Największe odchylenia odnotowano na zachodnich obszarach Grecji kontynentalnej oraz na obszarach północnej Krety.

Jeśli chodzi o ilość opadów to rok 2022 był jednym z bardziej suchych lat na przestrzeni ostatnich trzech dekad. Rekord pod tym względem ponownie należy do roku 2020, a z kolei najbardziej mokrym rokiem był 2009.

Pod względem temperatury wód morskich rok 2022 był dziesiątym najcieplejszym rokiem od 1991 r. Temperatura mórz była w prawie wszystkich oceanach wyższa niż wartości w okresie od 1991 do 2020. Zjawisko to było szczególnie intensywne w Morzu Jońskim, gdzie dodatnie odchylenie osiągnęło +1 stopień. W sierpniu 2022 r. na obszarze morskim między Rodos a wyspą Kastelorizo temperatura wody przekroczyła 28 stopni.

Jeśli chodzi o liczbę dni pokrywy śnieżnej to ubiegły rok okazał się imponujący w przypadku Krety. W Górach Białych śnieg leżał przez 160 dni. To jednak zasługa zimy z przełomu 2021/2022 gdy obszar Grecji dotknął front Elpida. Dla odmiany tegoroczna zima była sucha i skąpa w opady śniegu, co niestety owocuje rosnącymi problemami z rezerwą wody pitnej.

W 2022 roku pożary pochłonęły 224 000 hektarów lasów, co jest wynikiem nieco niższym niż średnia roczna liczona dla przedziału 2006-2022. Niższy wynik jest jednak zasługa nieco łagodniejszych warunków pogodowych, dzięki czemu pożary nie rozprzestrzeniały się na większe obszary.

Raport klimatyczny Grecji

Powróćmy jeszcze do wspomnianej konferencji….

Miasta z jednej strony są główną przyczyną szybszych zmian klimatu, ale przy odpowiednim podejściu mogą być również kluczem do rozwiązania problemów. Politycy w Zagrzebiu nie poprzestali tylko na prezentacji wniosków, ale również zadecydowali o wprowadzeniu w życie Strategicznego Planu Działania na rzecz rozwoju miast do 2040 roku. Politycy unijni liczą, że jego wprowadzenie w życie pozwoli na zmniejszenie tempa zmian klimatycznych. Plan ten jest to oparty jest na siedmiu fundamentach:

- promowanie lepszego planowania, zapewnianie przestrzeni społecznych i usług dla lokalnej społeczności przy jednoczesnym zapewnieniu trwałości zasobów naturalnych i rozwiązań zaczerpniętych z przyrody

- zrównoważona transformacja miast portowych

- promocja polityki i programów publicznych na rzecz przystępnych cenowo mieszkań

- promocja i rozpowszechnianie tradycyjnej architektury i tradycyjnych technik budowlanych jako rozwiązań adaptacyjnych do zmieniającego się klimatu

- zwiększanie bezpieczeństwa mieszkańców i odporności miast na klęski żywiołowe oraz katastrofy spowodowane przez człowieka

- inicjacja procesu, który zaowocuje analizą i kompilacją modeli zarządzania planowaniem przestrzennym wybrzeża a w konsekwencji opracowaniem zestawu zaleceń.

- promowanie projektów które wykorzystają najlepsze rozwiązania i praktyki

Pierwszego podsumowania wdrożonego planu można spodziewać się w 2030 roku.

Gosia,  data_2023-05-10 20:04:50 2023-05-10 20:04:50
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

 gość}
gość PiotrWie
2023-05-11 07:36:53

Tyle że w tym roku jak na razie maj jest zimny - my jesteśmy na Cykladach i nie dość ze jest kilkanaście stopni to wieje zimny wiatr z północy, wczoraj musieliśmy iść wieczorem do tawerny w kurtkach. Morze jest też zimne - 15 stopni a portal z temperaturą mórz podaje że jest to 3 stopnie poniżej normy wieloletniej. Od 2012 jeździmy regularnie w maju do Grecji i zawsze było 20 - 25 stopni, słońce cały dzień) teraz są chmury ) a wiatr nawet jak wiał ( w zeszłym roku na Milos były nawet dwa dni powyżej 50 km/h ) to ciepły znad Afryki. Patrząc na mapę pogody w Europie to to zimno napływa skądś nad wschodnią Ukrainię i dalej nad Morzem Czarnym i Turcją rozlewa się nad Morzem Śródziemnym aż do Sycylii i Sardynii. Czy ktoś kto jest na Krecie mógłby napisać jaka jest tam pogoda? Byliśmy już ttym roku na Cykladach na przełomie marca i kwietnia i było cieplej.

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/617346077106327

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Rok temu byłam w czerwcu, południu wyspy wypalone, silny gorący wiatr powodujący burze piaskową. Podziwiam ludzi tam mieszkających, duży szacunek. Ja bym nie dała rady tam żyć
gość Alicja rainka : A jaki to Grek użyje masła, oliwa i jeszcze raz oliwa.Zadnego masła. 1199
Będzie się jarać to na bank
Mam ogromny sentyment do Krety i jego mieszkańców. Zawsze cudowne wakacje :) jednak po tygodniu w maju horror. Ogromne temperatury, zimne morze i baseny.
Ciekawi mnie, skąd Kretenczycy mają slodką wodę? Czy są tu jakies zrodla gruntowe? Własciciel naszego miejsca urlopowego pobytu nie wiedzial, ale mowil, że deszcz tej zimy padal dwa razy.
Kreta ogranicza dostęp do wielu innych atrakcji-Balos ,Chrisi, Elafonisi, Samaria itd.To fakt że trzeba chronić te miejsca, tylko czym zainteresują się turyści chcący poznać wszystkie zakątki tej cudowniej wyspy. Wielu z nich będzie zmieniać kierunek wakacji, a za tym idzie odpływ finansów dla tubylców,
Tak: już 5 lat temu mowili ze wchodzi limit odwiedzających: wolno im to idzie;)
Parklot
CRETE Copyright © 2009-24 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera