Greckie palenie Judasza

data_2023-04-16 19:04:01 2023-04-16 19:04:01

W ten weekend Grecy obchodzą Wielkanoc, która jest celebrowana przez nich w szczególny sposób. Jedne z bardziej wyjątkowych obchodów miały miejsce w Agios Nikolaos, gdzie uroczystości zostały zorganizowane w rejonie jeziora Volusmeni. Sceneria ta nie tylko przyciągnęła dużą liczbę mieszkańców, ale również i turystów, którzy obecnie wypoczywają na Krecie.

Oczywiście zgodnie z tamtejszą tradycją w czasie obchodów Nocy Zmartwychwstania Pańskiego nie mogło zabraknąć jednego, a bardziej charakterystycznego elementu tych uroczystości: czyli stosu pogrzebowego Judasza. W odróżnieniu od innych miast, gdzie kukła Judasza ustawiana jest na placach bądź ulicach, w Agios Nikolaos jej miejsce znalazło się na środku jeziora. Spalenie platformy, na której została ustawiona kukła oraz pokaz fajerwerków były dopełnieniem symbolicznego zmartwychwstania Chrystusa głoszonym przez duchownych. Przebieg tych uroczystości możecie zobaczyć na powyższym filmie.

Na koniec warto wspomnieć, że nie wszędzie uroczystości miały tak wspaniały i przewidywalny przebieg. W lokalnej prasie pojawiły się informacje o tym, że w niektórych miejscowościach mieszkańcy skarżyli się na organizację. Zdarzało się, że ułożone stosy były zbyt duże i po podpaleniu paliły się tak intensywnie, że osoby zgromadzone wokół nich zmuszone były do ucieczki.

Niemiłą niespodzianką zakończyły się również uroczystości zorganizowane przed kościołem Wniebowzięcia w Heraklionie. Niezbyt przemyślana lokalizacja oraz złe zabezpieczenie stosu spowodowało, że uszkodzeniu uległa nawierzchnia tamtejszej drogi. Wysoka temperatura oraz żar ogniska stopił oraz spalił część asfaltu. Można powiedzieć, że tym razem kukła Judasza miała w sobie domieszkę złośliwego chochlika.

Piotrek,  data_2023-04-16 19:04:01 2023-04-16 19:04:01
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

 Mariola Dudzinska
Mariola Dudzinska
2023-04-16 18:15:03

Χρόνια πολλά ☺

 Jola Ostraszewska
Jola Ostraszewska
2023-04-16 18:56:08

I nas w Kalyves na plaży

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/603453858495549

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Lotnisko w Hanii jest o niebo lepsze ,Heraklion to małe piekiełko .
Wspominam koszmarnie, popsute pasy transmisyjne do transportu walizek, galop wokół budynku żeby zdać walizkę ręcznie, gigantyczna kolejka na zewnątrz, w upale, bez wody. W ogole kolejki wszędzie, potem kilka odlotow z jednej bramki, totalny bałagan, tłok, brak miejsca żeby usiąść, nawet na podłodze.
Ma swój urok
Ja się zgadzam to lotnisko nie ogarnia .Jest za małe na tak dużą rzesze turystów . Tylko tam siedzieliśmy w samolocie a byliśmy z 15 do startu z tego samego pasa co inne samoloty. A jak przylecieliśmy to krążyliśmy nad lotniskiem bo też wszyscy na jednym pasie wylądować nie mogli .
Super
Może miałam szczęście, ale zawsze było w porządku.
Ja to się tak czasem zastanawiam, jakich wodotryków oczekuje turysta po lotnisku.. czysty kibel, sprawna obsługa podróżnych, dobry dojazd - także transportem publicznym - i działająca klimatyzacja (w krajach południowych) lub ogrzewanie (na północy) to zupełnie wystarczające udogodnienia.. przecież lotnisko to nie hotel..
Parklot
CRETE Copyright © 2009-23 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera