Greckie palenie Judasza

data_2023-04-16 19:04:01 2023-04-16 19:04:01

W ten weekend Grecy obchodzą Wielkanoc, która jest celebrowana przez nich w szczególny sposób. Jedne z bardziej wyjątkowych obchodów miały miejsce w Agios Nikolaos, gdzie uroczystości zostały zorganizowane w rejonie jeziora Volusmeni. Sceneria ta nie tylko przyciągnęła dużą liczbę mieszkańców, ale również i turystów, którzy obecnie wypoczywają na Krecie.

Oczywiście zgodnie z tamtejszą tradycją w czasie obchodów Nocy Zmartwychwstania Pańskiego nie mogło zabraknąć jednego, a bardziej charakterystycznego elementu tych uroczystości: czyli stosu pogrzebowego Judasza. W odróżnieniu od innych miast, gdzie kukła Judasza ustawiana jest na placach bądź ulicach, w Agios Nikolaos jej miejsce znalazło się na środku jeziora. Spalenie platformy, na której została ustawiona kukła oraz pokaz fajerwerków były dopełnieniem symbolicznego zmartwychwstania Chrystusa głoszonym przez duchownych. Przebieg tych uroczystości możecie zobaczyć na powyższym filmie.

Na koniec warto wspomnieć, że nie wszędzie uroczystości miały tak wspaniały i przewidywalny przebieg. W lokalnej prasie pojawiły się informacje o tym, że w niektórych miejscowościach mieszkańcy skarżyli się na organizację. Zdarzało się, że ułożone stosy były zbyt duże i po podpaleniu paliły się tak intensywnie, że osoby zgromadzone wokół nich zmuszone były do ucieczki.

Niemiłą niespodzianką zakończyły się również uroczystości zorganizowane przed kościołem Wniebowzięcia w Heraklionie. Niezbyt przemyślana lokalizacja oraz złe zabezpieczenie stosu spowodowało, że uszkodzeniu uległa nawierzchnia tamtejszej drogi. Wysoka temperatura oraz żar ogniska stopił oraz spalił część asfaltu. Można powiedzieć, że tym razem kukła Judasza miała w sobie domieszkę złośliwego chochlika.

Piotrek,  data_2023-04-16 19:04:01 2023-04-16 19:04:01
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

 Mariola Dudzinska
Mariola Dudzinska
2023-04-16 18:15:03

Χρόνια πολλά ☺

 Jola Ostraszewska
Jola Ostraszewska
2023-04-16 18:56:08

I nas w Kalyves na plaży

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/603453858495549

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Mam ogromny sentyment do Krety i jego mieszkańców. Zawsze cudowne wakacje :) jednak po tygodniu w maju horror. Ogromne temperatury, zimne morze i baseny.
Ciekawi mnie, skąd Kretenczycy mają slodką wodę? Czy są tu jakies zrodla gruntowe? Własciciel naszego miejsca urlopowego pobytu nie wiedzial, ale mowil, że deszcz tej zimy padal dwa razy.
Kreta ogranicza dostęp do wielu innych atrakcji-Balos ,Chrisi, Elafonisi, Samaria itd.To fakt że trzeba chronić te miejsca, tylko czym zainteresują się turyści chcący poznać wszystkie zakątki tej cudowniej wyspy. Wielu z nich będzie zmieniać kierunek wakacji, a za tym idzie odpływ finansów dla tubylców,
Tak: już 5 lat temu mowili ze wchodzi limit odwiedzających: wolno im to idzie;)
Ta patoturysyyka zabiła Santorini jako miejsce do życia. Stała się wyspą na której mogą mieszkać bogacze, których stać na wyśrubowane ceny lub wycieczki statkiem do sklepu. Poza sezonem to martwe miejsce. Tak umierają miasteczka wszędzie tam, gdzie drożyzną goli się turystów jak owce. Mają w powarzaniu, że dla Ciebie mała butelka wody za dwa euro to majątek. Przypłynie stonka i wszystko wykupi. (...)
Trzeba zacząć od tego, że te wycieczki 1 dniowe na Santorini mijają się z celem... są kosztowne, kilka godzin spędza się na transferze. Ludzie wyrzucani są w najgorszy upał i tłumy na Santo...wyścig do najbardziej fotogenicznych miejscówek i tyle... strata pieniędzy i czasu. Santorini zasługuje na dłuższą eksploracje, spokój chwilę zadumy... (...)
Gosia | crete.pl : Cześć, dziękujemy za informację. Artykuł pisaliśmy kilka lat temu ale świat się zmienia jak widać. Pozdrawiamy serdecznie :)
Parklot
CRETE Copyright © 2009-24 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera