Kontrowersyjna konstrukcja w wąwozie Kourtaliotiko

data_2023-04-03 20:15:37 2023-04-03 20:15:37

Wąwóz Kourtaliotiko to jeden z najbardziej majestatycznych i malowniczych wąwozów Krety. Jego wysokie i strome ściany skalne tworzą wyjątkowy i zapadający w pamięć krajobraz. Znany jest on przede wszystkim jako wyjątkowo wietrzny wąwóz, gdzie przy silnych podmuchach wiatru ciężko jest ustać na nogach. To jednak nie koniec, ponieważ po zejściu na dno można podziwiać wyjątkowo piękne wodospady, a sam wąwóz jest jednym z ważniejszych celów turystycznych w tym rejonie Krety.

Konstrukcja wodociągowa w kourtaliotikoPrzedziwna konstrukcja wodociągowa w wąwozie Kourtaliotiko (źródło zdjęcia flashnews.gr)

Jak się okazuje wiosna tego roku przyniosła niemałą niespodziankę w krajobrazie Kourtaliotiko. Otóż w pobliżu jednego z wodospadów pojawiła się wyjątkowo szpetna, metalowa konstrukcja, która wspiera rury transportujące wodę. Zdjęcie które prezentujemy zrobił jeden z turystów, który aktualnie przebywa na Krecie. Sytuacja jest tak kontrowersyjna, że fotografia obiegła szybko dzisiejsze serwisy informacyjne wywołując komentarze o potrzebie odgórnego chronienia krajobrazu tego wyjątkowego miejsca. Mimo to pojawiają się także głosy, że wszystko jest w porządku, ponieważ woda jest potrzebna ludziom. My ze swojej strony pozostawiamy to dzieło myśli inżynierskiej bez komentarza, choć przyznajemy, że ciężko odnaleźć w tej konstrukcji choć odrobinę przejawu estetyki i poszanowania tego wyjątkowego krajobrazu.

Gosia,  data_2023-04-03 20:15:37 2023-04-03 20:15:37
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

 Tomasz Zaród
Tomasz Zaród
2023-04-03 18:48:36

Ten kawałek wąwozu z rurami jest taki brzydki, że jeden element w tę czy wewtę nie robi różnicy.

2
 Tomasz Zaród
Tomasz Zaród
2023-04-04 05:53:04

CRETE - Kreta Masz oczywiście rację.

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2023-04-04 05:38:42

Tomasz Zaród Tyle że takie podejście to błędne koło. Jest brzydko to zróbmy tak aby było jeszcze szkaradniej. Często odnoszę wrażenie, że na ochronie krajobrazu i przyrody najbardziej zależy nam-turystom oraz niewielkiej części mieszkańców Krety. Reszta albo nie docenia tego co ma dane albo podchodzi do środowiska naturalnego w sposób wyłącznie nastawiony na jego eksploatację i dostosowania do swoich potrzeb. I tu nie chodzi tylko o te nieszczęsne rury a w zasadzie o to metalowe koromysło. Przykłady można by mnożyć poczynając od tych największego kalibru: próba budowy hotelowego molocha na Falasarnie, w Plakias na klifie czy w końcu Cavo Sidero.

6
 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2023-04-04 06:07:55

Kayarzuna Nowak Dokładnie tak.

 Kayarzuna Nowak
Kayarzuna Nowak
2023-04-04 06:00:06

CRETE - Kreta niestety od kilku lat wracając na Kretę mam nieodparte wrażenie krótkowzroczności tych co na turystyce chcą zarobić. Jeśli wyspa będzie przypominać wysypisko śmieci i będzie „okraszona” wielkimi molochami w miejscach które pamiętamy jako naturalne i dziewicze to część turystów zmieni destynacje. I nie pomoże miłość do Krety….

2
 Kasia Chrobry
Kasia Chrobry
2023-04-04 06:09:11

Kayarzuna Nowak masz rację

 Tomasz Zaród
Tomasz Zaród
2023-04-04 10:22:25

Kayarzuna Nowak CRETE - Kreta Ale jeszcze wracając do tego miejsca. Te rury to tam pewnie wiszą od dawna, a podejście Greków do tego typu instalacji jest podobne do naszego. Wisi, to ok, najwyżej się zatenteguje. Jak ostatnio tam byłem, czyli pewnie 2-3 lata temu to one dyndały jakby miały zaraz się urwać, więc pewnie to jest powodem "zabezpieczenia". W sumie to nie wiem, czy jest ładniejszy sposób, bo pewnie, żeby to zrobić porządnie to trzebaby rozebrać całość i zrobić od nowa, ale to jest pewnie skomplikowane o drogie, żeby te rury ukryć w skałach, żeby wyglądało (albo nie wyglądało właśnie). Natomiast co do tych nowych inwestycji turystycznych, to 100% racji, że to koszmar, zwłaszcza w miejscach pustych i pięknych,

1
 Wojtek Arciszewski
Wojtek Arciszewski
2023-04-04 03:06:22

Rury rulez …

1
 Wojtek Arciszewski
Wojtek Arciszewski
2023-04-04 18:25:16

Generalnie czarne rury plastikowe są wszechobecne na Krecie. Biegną wzdłuż wielu dróg i posesji poza ścisłym centrum miejscowości. Przypomnę, że Kreta to skalista kraina i kopanie rowów kryjących rury jest trudne technicznie i nieopłacalne .
W czasie naszych wizyt na Krecie i przemierzania jej wzdłuż i wszerz, zawsze spotykamy na poboczu czarne rury i liczniki wody. Również w wąwozach z płynącą wodą czarne rury są obecne. Bo skąś tą wodę trzeba pobierać . Nas zaskoczyły rury w odległym wąwozie Sarakinas . Tubylec, który akurat je sprawdzał okazał się dla nas bardzo przydatny , bo idąc jego tropem w górę wąwozu znajdowaliśmy najbardziej dogodne wejście po wielkich głazach.,,

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2023-04-05 06:34:04

Wojtek Arciszewski Wszyscy wiemy że Kreta to skała więc rury oraz kable są na widoku. Ale tu rozchodzi się o to partactwo które widoczne jest prawie na każdym kroku od źle wykończonej hotelowej łazienki począwszy. Po co robić coś lepiej skoro można gorzej. Tak jak napisaliśmy w komentarzu powyżej - takie rozwiazania rażą przyjezdnych, bo to turyści jeżdżą podziwiać piękno natury. Miejscowi mający takie krajobrazy na codzień już pewnych rzeczy nie dostrzegają.

1
 Marek A. Jarzębski
Marek A. Jarzębski
2023-04-04 08:25:10

Grek, to ma talent do partactwa

1
 Joanna Kaczyńska
Joanna Kaczyńska
2023-04-04 15:06:11

Grecka myśl techniczna

1

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/596039509236984

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Muzeum posiada największe na świecie zbiory kultury minojskiej. Spędziłem w nim kilka godzin, a i tak miałem niedosyt.
gość Majk: Hala dalej zamknięta ? Ech robiliśmy tam zakupy 10 lt temu  :)
Akurat jestem na Krecie id wczoraj. Pogoda cudna. Niecale 30C
Dla wczasowiczów super
Strach pomyśleć co się bedzie działo w lipcu i sierpniu.
Niestety nie tylko tam nie dba się o zwierzęta jest wiele takich państw, byłam niedawno w Egipcie i serce mi pękało na widok tych wszystkich biednych chudych zaniedbanych zwierząt, niby turystyka rozwinięta w tych krajach a Ciemnogród Totalny
To nie wydarzyło się w rejonie Rethymno na Krecie ,a na wyspie Paros .Najważniejsze że piesek został uratowany
Parklot
CRETE Copyright © 2009-24 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera