Ograniczony wstęp na wyspę Chrissi w 2023 roku

data_2023-03-29 19:38:55 2023-03-29 19:38:55

Wyspa Chrissi to jedna z ważniejszych atrakcji turystycznych znajdujących się w rejonie południowo-wschodniej Krety. Niestety popularność ta niesie ze sobą bardzo duże koszty, jakie ponosi tamtejsze środowisko naturalne. W związku z tym od dłuższego czasu podejmowane są próby zwiększenia ochrony tego miejsca. Działania te wiążą się między innymi z ograniczeniem wstępu na tamtejsze plaże. Jest to rozwiązanie, które było praktykowane już w ubiegłym roku. Duża część przedsiębiorców z rejonu Ierapetra z niecierpliwością czekała na decyzje związane z dostępnością Chrissi w tym roku. Jednak  zgodnie z uchwalonym regulaminem wstęp na wyspę będzie ograniczony również i w tym sezonie turystycznym. Będą jednak niewielkie odstępstwa od tej zasady.

Wyspa ChrissiWyspa Chrissi - w tym roku infrastruktura nie będzie dostępna
Zdjęcia na licencji: CC BY-SA 2.0

W opublikowanym obwieszczeniu znalazły się zapisy w zakresie ochrony środowiska, dostępu oraz zwiedzania wyspy, a także ograniczeń mających na celu przywrócenie naturalnego ekosystemu. Dla turystów oznacza, że w okresie od 1 maja do 31 października będzie obowiązywał zakaz schodzenia na ląd z wszelkiego rodzaju  statków. Przebywać będzie można tylko na wyznaczonych plażach. Wejście w głąb wyspy będzie jednak zabronione, w szczególności do strefy ochrony bezwzględnej, która obejmuje wydmy porośnięte lasem cedrowym.

Dodatkowo warto wspomnieć, że na podstawie decyzji greckiego Ministra Kultury i Sportu w latach 2023-25 znajdujące się na Chrissi plaże Pelegrina oraz Vougiou Mati zostały wyłączone z systemu koncesji na korzystanie z plaż. Oznacza to tym samym, że w okresie najbliższych trzech lat w miejscach tych zabronione będzie prowadzenie wszelkiej działalności gospodarczej oraz nie będzie dostępna żadna infrastruktura wykorzystywana do obsługi ruchu turystycznego.

ChrissiWyspa Chrissi - w tym roku infrastruktura nie będzie dostępna
Zdjęcia na licencji: CC BY-SA 2.0

Przestrzeganie przepisów w zakresie obszaru morskiego będzie kontrolowane przez Zarząd Portu Ierapetra. Natomiast w odniesieniu do środowiska naturalnego oraz obszaru lasu cedrowego kontrolami będzie zajmować się tamtejsze nadleśnictwo oraz służby greckiego Ministerstwa Środowiska. Wszelkie stwierdzone uchybienia oraz potwierdzone naruszenia będą wiązać się z nałożeniem sankcji przewidzianych zgodnie z ramami działania poszczególnych służb.

Tyle suchych faktów związanych z tegoroczną organizacją rejsów na Chrissi. I przy okazji z góry chcielibyśmy uciąć wszelkie dyskusje na temat tego komu i co mimo zakazu wstępu udało się osobiście zobaczyć na tak zwanej złotej wyspie. Respektowanie obowiązujących przepisów to naszym zdaniem przejaw szacunku dla środowiska naturalnego oraz dla przyszłych pokoleń.

Piotrek,  data_2023-03-29 19:38:55 2023-03-29 19:38:55
Średnia: 3
Liczba ocen: 2
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
Kreta informacje 3 na 5 (0) liczba ocen 2
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

 Joanna Gadomska
Joanna Gadomska
2023-03-29 15:15:41

Nie,ale jest szansa ,że niedługo bede⛱️

1
 Wojtek Arciszewski
Wojtek Arciszewski
2023-03-29 17:21:17

Za duża …

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2023-03-29 17:22:45

Kiedyś była mniejsza, sława i dobre opinie spowodowały że się rozrosła. Pytanie tylko czy nadal trzyma poziom.

2
 Artur Kiwa
Artur Kiwa
2023-03-30 06:36:47

Byłem. Raz. I to wystarczy.
Duży lokal, głośny, pełno ludzi, bo popularność robi swoje. Personel zabiegany i, szczerze mówiąc, chyba zestresowany, bo nie ma mowy o sympatycznej pogawędce. Mało w tym typowo greckiej gościnności i sympatycznej atmosfery. Miejsce z typowymi chorobami dużego lokalu z dużą ilością klientów. Jedzenie - górna strefa stanów średnich, nic mnie nie powaliło na kolana.
Reasumując w dwóch słowach - dupy nie urwało. Dużo smaczniej i w lepszej atmosferze jadałem w miejscach oddalonych od centrów miast i turystycznych szlaków.

4

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/592913179549617

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

najlepsza jest droga do tego obserwatorium, niezapomniane widoki i totalne pustkowie
Byłam I polecam. Fantastyczna droga z szczyptą adrenaliny i ten widok I wiatr we włosach
Tomek : wybieram się do Agia Marina w połowie lipca 2024, jak działa Ktel i połączenia do Chania i Kissamos ? A komunikacja na południe wyspy?  
gość Slawek: Witam.  W jakim zakresie przewodnik był niedokładny / nierzetelny / nieaktualny? Informacje praktyczne np. hotele, atrakcje turystyczne, dojazdy, mapy itd? Pozdrawiam 
Top ,is zo mooi dat mensen ze markeren
Potwierdzam. Wspaniałe, spokojne miejsce.
Popieram
Parklot
CRETE Copyright © 2009-24 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera