2023-01-31 20:31:33
Paligremnos, słynna skała wznosząca się w miejscowości Plakias dzisiaj została uznana za obszar o szczególnym pięknie naturalnym i ustanowiona chronionym pomnikiem przyrody. Rada Regionalna Departamentu Środowiska i Planowania Przestrzennego Regionu Krety wydała pozytywną rekomendację dla Ministerstwa o podjęciu dalszych oficjalnych decyzji dotyczących stworzenia obszaru znajdującego się pod ochroną.
Decyzja ta została podjęta jednogłośnie w oparciu o badanie przeprowadzone przez Muzeum Historii Naturalnej Krety, w którym oceniono charakterystykę skały wskazując na istnienie trzech czynnych uskoków tektonicznych, które wykluczają możliwość wznoszenia jakichkolwiek budowli na skale. Dodatkowo zwrócono uwagę na to, że zimą jest to również teren podmokły, który staje się siedliskiem wielu gatunków ptaków.
Na dzisiejszym spotkaniu zjawiło się bardzo wiele osób, które zaangażowały się w tę długotrwałą walkę o zachowanie skały Paligremnos w nienaruszonym stanie. I mimo że jak podkreślano pozwolenia na budowę kompleksu hotelowego były wydane zgodnie z obowiązującym prawem to jednak dzisiejsze decyzje chyba na dobre pozwolą na zakończenie tej sprawy. Podkreślono również, że inwestor miał świadomość iż jest to teren unikalny, jednak nie posiadał informacji o tym, że miejsce to jest położone nad czynnymi uskokami tekotnicznymi.
Przypominamy, że batalia o Paligremnos toczy się od kilku lat, kiedy to pojawił się inwestor, który chciał na szczycie skały postawić kompleks hotelowy. Pierwsze decyzje i działania dotyczące tej wątpliwej inwestycji wzbudziły ostry protest zarówno mieszkańców Plakias jak i środowiska naukowego. Spowodowało to zawieszenie prac na kilka lat. Niestety w maju ubiegłego roku temat nieszczęsnej inwestycji powrócił. W ciągu zaledwie kilku dni nagle uruchomiono budowę. Niestety ciężki sprzęt w krótkim czasie zdołał zrujnować fragment terenu znajdującego się powyżej klifu. Wzbudziło to ogromny sprzeciw a sprawa ponownie nabrała rozgłosu zarówno w lokalnych portalach informacyjnych oraz mediach społecznościowych. Dzisiaj lokalni politycy tłumaczyli swoje decyzje odnośnie wydania pozwoleń brakami kadrowymi i błędami. Na szczęście dzięki aktywności lokalnej społeczności okazało się, że zgodnie ze słowami Pana Babisa Fassoulasa z Muzeum Historii Naturalnej na Krecie: „nie wszystko jest na sprzedaż”.
Komentarze
komentarz z
Super+
Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz
lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/557779433062992