Zeibekiko i bouzuki na Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego

data_2022-03-24 19:57:34 2022-03-24 19:57:34

Greckie Ministerstwo Kultury ogłosiło w ostatnim czasie, że na Grecką Listę Narodowego Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego zostały wpisane popularne instrumenty muzyczne: buzuki, tzouras i baglama oraz taniec zeibekiko.

Zeibekiko to jeden z najbardziej charakterystycznych greckich tańców dawniej wykonywany tylko przez mężczyzn, dzisiaj tańczą go też kobiety. Jeśli raz go zobaczycie to z pewnością odróżnicie go od pozostałych greckich tańców. Wykonywane figury i elektryzująca muzyka sprawiają, że nie da się tego zapomnieć. Sam taniec ma wyrażać jedność ducha z ciałem. Nie ma tu określonych ściśle kroków ale są właśnie figury, dzięki którym można wyrazić swoje emocje i zatracić się w muzyce. Zazwyczaj tańczy jedna osoba a pozostali ustawiają się dookoła lub przyklękują na jednym kolanie i klaszczą w rytm muzyki.  Zakłócenie tego tańca jest odbierane jako brak szacunku do tancerza.

Obecnie zeibekiko jest obecne także na weselach, często bywa też elementem tanecznego show. Jeśli jeszcze nie widzieliście tego tańca to obowiązkowo obejrzyjcie filmy, które podlinkowaliśmy.

Zeibekiko, buzuki i pozostałe instrumenty są identyfikowane z Grecją oraz jej tradycją i odgrywają wiodącą rolę w greckiej muzyce ludowej. Instrumenty te, zwłaszcza buzuki, są rozpoznawalne za granicą.

Gosia,  data_2022-03-24 19:57:34 2022-03-24 19:57:34
Średnia: 5
Liczba ocen: 1
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
Kreta informacje 5 na 5 (0) liczba ocen 1
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

2022-03-24 21:05:14

1
2022-03-25 06:05:05

1

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10158460613057551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Kreta ogranicza dostęp do wielu innych atrakcji-Balos ,Chrisi, Elafonisi, Samaria itd.To fakt że trzeba chronić te miejsca, tylko czym zainteresują się turyści chcący poznać wszystkie zakątki tej cudowniej wyspy. Wielu z nich będzie zmieniać kierunek wakacji, a za tym idzie odpływ finansów dla tubylców,
Tak: już 5 lat temu mowili ze wchodzi limit odwiedzających: wolno im to idzie;)
Ta patoturysyyka zabiła Santorini jako miejsce do życia. Stała się wyspą na której mogą mieszkać bogacze, których stać na wyśrubowane ceny lub wycieczki statkiem do sklepu. Poza sezonem to martwe miejsce. Tak umierają miasteczka wszędzie tam, gdzie drożyzną goli się turystów jak owce. Mają w powarzaniu, że dla Ciebie mała butelka wody za dwa euro to majątek. Przypłynie stonka i wszystko wykupi. (...)
Trzeba zacząć od tego, że te wycieczki 1 dniowe na Santorini mijają się z celem... są kosztowne, kilka godzin spędza się na transferze. Ludzie wyrzucani są w najgorszy upał i tłumy na Santo...wyścig do najbardziej fotogenicznych miejscówek i tyle... strata pieniędzy i czasu. Santorini zasługuje na dłuższą eksploracje, spokój chwilę zadumy... (...)
Gosia | crete.pl : Cześć, dziękujemy za informację. Artykuł pisaliśmy kilka lat temu ale świat się zmienia jak widać. Pozdrawiamy serdecznie :)
gość eizo: Cześć. Informuję, że od tego roku TUI organizuje wczasy prznajmniej w 2 hotelach w Matali: Matala Bay Hotel i Zafiria. Byliśmy tydzień w czerwcu br w Zafirii. Hotel czasy świetności ma już za sobą ale jest czysty z super obsługą. (...)
gość Rigilkent: Kreta oddzieliła się od kontynentu europejskiego już ok. 15 mln lat temu. Natomiast ok. 6 mln lat temu faktycznie nie była wyspą, mając nie tylko połączenie z Peoponezem, ale praktycznie z każdym zakątkiem ląduów otaczającch morze Śródniemne, gdyż tego wtedy... (...)
Parklot
CRETE Copyright © 2009-24 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera