Zeibekiko i bouzuki na Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego

data_2022-03-24 19:57:34 2022-03-24 19:57:34

Greckie Ministerstwo Kultury ogłosiło w ostatnim czasie, że na Grecką Listę Narodowego Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego zostały wpisane popularne instrumenty muzyczne: buzuki, tzouras i baglama oraz taniec zeibekiko.

Zeibekiko to jeden z najbardziej charakterystycznych greckich tańców dawniej wykonywany tylko przez mężczyzn, dzisiaj tańczą go też kobiety. Jeśli raz go zobaczycie to z pewnością odróżnicie go od pozostałych greckich tańców. Wykonywane figury i elektryzująca muzyka sprawiają, że nie da się tego zapomnieć. Sam taniec ma wyrażać jedność ducha z ciałem. Nie ma tu określonych ściśle kroków ale są właśnie figury, dzięki którym można wyrazić swoje emocje i zatracić się w muzyce. Zazwyczaj tańczy jedna osoba a pozostali ustawiają się dookoła lub przyklękują na jednym kolanie i klaszczą w rytm muzyki.  Zakłócenie tego tańca jest odbierane jako brak szacunku do tancerza.

Obecnie zeibekiko jest obecne także na weselach, często bywa też elementem tanecznego show. Jeśli jeszcze nie widzieliście tego tańca to obowiązkowo obejrzyjcie filmy, które podlinkowaliśmy.

Zeibekiko, buzuki i pozostałe instrumenty są identyfikowane z Grecją oraz jej tradycją i odgrywają wiodącą rolę w greckiej muzyce ludowej. Instrumenty te, zwłaszcza buzuki, są rozpoznawalne za granicą.

Gosia,  data_2022-03-24 19:57:34 2022-03-24 19:57:34
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

2022-03-24 21:05:14

1
2022-03-25 06:05:05

1

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10158460613057551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

gość PiotrWie: PS. Dodekanez to kilkanaście wysp, nie tylko Rodos i Kos.
gość PiotrWie : Na Balos, Elafonisi czy Vai jeżdżą obecnie ci, którzy lubią plaże zastawione łóżkami, z barami z agresywną muzyką i tłumem ludzi, na Majorkę czy Fuerteventurę też . Na Krecie jak się chce poszukać to można jeszcze znaleźć plaże puste, bez infrastruktury i ryczących skuterów wodnych o co trudno np na Majorce. (...)
Gosia | crete.pl : Nie tylko o plaże chodzi, raczej o całokształt. Kwestia gustu? Może. Co tam komu w duszy gra.
gość dodekanezowiec: @ zaryzykujemy nawet twierdzenie, że nie ma tak pięknego drugiego kraju.treść pochodzi z: http://www.crete.plwww.CRETE.pl Jeśli chodzi o piękne plaże, to na Majorce, Fuerteventurze, Cyprze, Sardynii czy Kos bez problemu znajdzie się hotel i miasteczko z piękną zjawiskową piaszczystą plażą. Na Krecie trzeba specjalnie jechac na Elafonissi, Balos, Vai.    (...)
Zobaczę za parę dni i ciekawa jestem czy mnie też tak zauroczy...
Gosia | crete.pl : Patrycja, ale nie zawsze były linki, których można się trzymać. Zauważ że komentujesz artykuł sprzed trzech lat. Wówczas nie było żadnych zabezpieczeń, a wypadków (w tym bardzo poważnych) całe mnóstwo. Świetnie że w końcu ktoś pomyślał i pojawiły się jakiekolwiek ułatwienia, bo niejeden wracał z tej plaży z nogą w gipsie, ze szwami, a i bywało że w trumnie.
Chłopak był niepełnosprawny i kursował w celu uzyskania renty.Komentarze z piwkiem są kiepskie.Jak są w ruchu turbiny to nawet delfin nie ma szans przeżycia w tym miejscu!To był człowiek...nawet jakby sam wpadł to nie udzielono mu pomocy.Popychnieto go,więc co tu dalej komentować?
Parklot
CRETE Copyright © 2009-23 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera