2021-12-20 19:45:26
Ostatni weekend na Krecie upłynął pod wpływem Carmel, czyli frontu który przyniósł ze sobą północny wiatr osiągający siłę do 7 stopni w skali Beauforta, ulewne deszcze oraz opady śniegu w wyżej położonych miejscowościach. Dzisiejszy dzień przyniósł już poprawę pogody, jednak wiele obszarów Krety przyprószył już śnieg.
Płaskowyż Nida
Źródło zdjęcia: www.ekriti.gr
Biały krajobraz powitał dziś mieszkańców rejonu Sfakii na południu Krety. W rejonie płaskowyżu Lassithi również zrobiło się biało, a szkoły były dziś zamknięte. W niektórych wioskach znajdujących się w tej okolicy ze względu na awarię sieci przerwane zostały dostawy prądu.
Nie inaczej było w górskich miejscowościach położonych w rejonie środkowej Krety takich jak Anogia, która znajduje się na obrzeżach Psiloritis. Tu spadło od 5 do 10 cm śniegu. Biało zrobiło się także w rejonie płaskowyżu Nida. Śniegiem pokrył się również rejon Gór Białych
Miejscowość Anogia.
Źródło zdjęcia: www.ekriti.gr
Anogia
Rejon Płaskowyżu Nida.
Źródło zdjęć: www.ekriti.gr
W niżej położonych częściach wyspy głównym problemem były duże opady deszczu. W połączeniu z silnym wiatrem narobiły szkód zwłaszcza w nadbrzeżnych rejonach miast. Nieco ucierpiał Port Wenecki w Chanii, ale największe zniszczenia pojawiły się przy twierdzy Koules w Heraklionie. Uszkodzona została tu asfaltowa nawierzchnia wokół fortecy.
Rejon twierdzy Koules w Heraklionie.
Źródło zdjęć: www.ekriti.gr
Śnieżna i wietrzna pogoda spowodowała także niezwykłe zjawisko klimatyczne – tak zwane śnieżne rolki. Zwrócił na nie uwagę grecki meteorolog Sakis Arnaoutoglou, który ich zdjęcia zamieścił w mediach społecznościowych. Śnieżne rolki wyglądem mogą przypominać duże zwijane bułki. Aby mogły one powstać muszą być spełnione ściśle określone warunki atmosferyczne. Właśnie z tego względu są one tak rzadko spotykane. Do ich uformowania niezbędne jest występowanie odpowiednio silnego wiatru oraz oczywiście śniegu. Jednak aby takie rolki powstały wiatr musi być na tyle mocny aby w czasie podmuchów przesuwał całe zwały śniegu. Równocześnie jednak nie może być zbyt silny, aby ich nie zniszczyć. Drugim niezbędnym czynnikiem jest świeży i lepiący się śnieg. Jego górna warstwa powinna mieć temperaturę minimalnie wyższą od zera. Jeśli dodatkowo śnieg leży na podłożu, do którego nie będzie się lepił, to wtedy wiatr dosłownie roluje śnieg tworząc takie zadziwiające formacje.
Komentarze
komentarz z
Lubimy Carmel
komentarz z
Nawet w Egipcie podobno spadł śnieg...
komentarz z
Małgorzata Lipiec Tam to dopiero sensacja :D
komentarz z
CRETE - Kreta a to już prawie "rzut beretem" od Krety, może to nawet ten sam śnieg
Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz
lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10158326116097551