Zimowy Carmel oraz śnieżne rolki

data_2021-12-20 19:45:26 2021-12-20 19:45:26

Ostatni weekend na Krecie upłynął pod wpływem Carmel, czyli frontu który przyniósł ze sobą północny wiatr osiągający siłę do 7 stopni w skali Beauforta, ulewne deszcze oraz opady śniegu w wyżej położonych miejscowościach. Dzisiejszy dzień przyniósł już poprawę pogody, jednak wiele obszarów Krety przyprószył już śnieg.

Płaskowyż NidaPłaskowyż Nida
Źródło zdjęcia: www.ekriti.gr

Biały krajobraz powitał dziś mieszkańców rejonu Sfakii na południu Krety. W rejonie płaskowyżu Lassithi również zrobiło się biało, a szkoły były dziś zamknięte. W niektórych wioskach znajdujących się w tej okolicy ze względu na awarię sieci przerwane zostały dostawy prądu.

Nie inaczej było w górskich miejscowościach położonych w rejonie środkowej Krety takich jak Anogia, która znajduje się na obrzeżach Psiloritis. Tu spadło od 5 do 10 cm śniegu. Biało zrobiło się także w rejonie płaskowyżu Nida. Śniegiem pokrył się również rejon Gór Białych

AnogiaMiejscowość Anogia.
Źródło zdjęcia: www.ekriti.gr

 

Anogia

Rejon Nida na Krecie

NidaRejon Płaskowyżu Nida.
Źródło zdjęć: www.ekriti.gr

Zniszczenia przy Koules

W niżej położonych częściach wyspy głównym problemem były duże opady deszczu. W połączeniu z silnym wiatrem narobiły szkód zwłaszcza w nadbrzeżnych rejonach miast. Nieco ucierpiał Port Wenecki w Chanii, ale największe zniszczenia pojawiły się przy twierdzy Koules w Heraklionie. Uszkodzona została tu asfaltowa nawierzchnia wokół fortecy.

Koules w HeraklionieZniszczona nawierzchnia wokół KoulesRejon twierdzy Koules w Heraklionie.
Źródło zdjęć: www.ekriti.gr

Śnieżne rolki – rzadkie zjawisko

Śnieżna i wietrzna pogoda spowodowała także niezwykłe zjawisko klimatyczne – tak zwane śnieżne rolki. Zwrócił na nie uwagę grecki meteorolog Sakis Arnaoutoglou, który ich zdjęcia zamieścił w mediach społecznościowych. Śnieżne rolki wyglądem mogą przypominać duże zwijane bułki. Aby mogły one powstać muszą być spełnione ściśle określone warunki atmosferyczne. Właśnie z tego względu są one tak rzadko spotykane. Do ich uformowania niezbędne jest występowanie odpowiednio silnego wiatru oraz oczywiście śniegu. Jednak aby takie rolki powstały wiatr musi być na tyle mocny aby w czasie podmuchów przesuwał całe zwały śniegu. Równocześnie jednak nie może być zbyt silny, aby ich nie zniszczyć. Drugim niezbędnym czynnikiem jest świeży i lepiący się śnieg. Jego górna warstwa powinna mieć temperaturę minimalnie wyższą od zera. Jeśli dodatkowo śnieg leży na podłożu, do którego nie będzie się lepił, to wtedy wiatr dosłownie roluje śnieg tworząc takie zadziwiające formacje.

Gosia,  data_2021-12-20 19:45:26 2021-12-20 19:45:26
Średnia: 5
Liczba ocen: 1
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
Kreta informacje 5 na 5 (0) liczba ocen 1
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

2021-12-20 20:12:23

Lubimy Carmel

2021-12-20 20:47:23

Nawet w Egipcie podobno spadł śnieg...

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2021-12-20 21:01:08

Małgorzata Lipiec Tam to dopiero sensacja :D

2021-12-20 21:14:51

CRETE - Kreta a to już prawie "rzut beretem" od Krety, może to nawet ten sam śnieg

2

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10158326116097551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Kreta ogranicza dostęp do wielu innych atrakcji-Balos ,Chrisi, Elafonisi, Samaria itd.To fakt że trzeba chronić te miejsca, tylko czym zainteresują się turyści chcący poznać wszystkie zakątki tej cudowniej wyspy. Wielu z nich będzie zmieniać kierunek wakacji, a za tym idzie odpływ finansów dla tubylców,
Tak: już 5 lat temu mowili ze wchodzi limit odwiedzających: wolno im to idzie;)
Ta patoturysyyka zabiła Santorini jako miejsce do życia. Stała się wyspą na której mogą mieszkać bogacze, których stać na wyśrubowane ceny lub wycieczki statkiem do sklepu. Poza sezonem to martwe miejsce. Tak umierają miasteczka wszędzie tam, gdzie drożyzną goli się turystów jak owce. Mają w powarzaniu, że dla Ciebie mała butelka wody za dwa euro to majątek. Przypłynie stonka i wszystko wykupi. (...)
Trzeba zacząć od tego, że te wycieczki 1 dniowe na Santorini mijają się z celem... są kosztowne, kilka godzin spędza się na transferze. Ludzie wyrzucani są w najgorszy upał i tłumy na Santo...wyścig do najbardziej fotogenicznych miejscówek i tyle... strata pieniędzy i czasu. Santorini zasługuje na dłuższą eksploracje, spokój chwilę zadumy... (...)
Gosia | crete.pl : Cześć, dziękujemy za informację. Artykuł pisaliśmy kilka lat temu ale świat się zmienia jak widać. Pozdrawiamy serdecznie :)
gość eizo: Cześć. Informuję, że od tego roku TUI organizuje wczasy prznajmniej w 2 hotelach w Matali: Matala Bay Hotel i Zafiria. Byliśmy tydzień w czerwcu br w Zafirii. Hotel czasy świetności ma już za sobą ale jest czysty z super obsługą. (...)
gość Rigilkent: Kreta oddzieliła się od kontynentu europejskiego już ok. 15 mln lat temu. Natomiast ok. 6 mln lat temu faktycznie nie była wyspą, mając nie tylko połączenie z Peoponezem, ale praktycznie z każdym zakątkiem ląduów otaczającch morze Śródniemne, gdyż tego wtedy... (...)
Parklot
CRETE Copyright © 2009-24 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera