Katastrofalne trzęsienie ziemi sprzed 165 lat

data_2021-09-29 18:18:02 2021-09-29 18:18:02

Przez ostatnie dni informowaliśmy o trzęsieniu ziemi jakie w poniedziałek nawiedziło Kretę. Warto wiedzieć że wydarzenia te wystąpiły niemalże w 165. rocznicę katastrofalnego trzęsienia, które niemal całkowicie zniszczyło Heraklion. Z tej okazji chcielibyśmy przybliżyć Wam nieco faktów związanych z tamtym wydarzeniem, które miało miejsce w 1856 roku w Heraklionie.

HeraklionŹródło zdjęcia: www.zarpanews.gr

Aktywność sejsmiczna pod postacią trzęsień ziemi to jeden z elementów wpisanych w codzienne życie mieszkańców Krety. Te niezwykle potężne siły natury nie jeden raz odciskały swoje piętno w historii wyspy. Szczególnie silne trzęsienia ziemi w starożytności doprowadzały do upadków jednych cywilizacji i powstania nowych. Najprawdopodobniej nie inaczej stałoby się w przypadku wstrząsów, które miały miejsce w niedzielę 30 września 1856 roku. Chociaż bardziej współczesne trzęsienia ziemi mają oczywiście wpływ na funkcjonowanie lokalnych społeczności to jednak nie wpływają aż tak znacząco na rozwój ludzkiej cywilizacji.

Według Nikolaosa Stavrakisa, ówczesnego sekretarza generalnego administracji wyspy, który jako dziesięcioletnie dziecko przeżył to trzęsienie ziemi, jego siła została szacowana na 7,7 stopnia w skali Richtera. Było to najprawdopodobniej jedno z najmocniejszych i najtragiczniejszych trzęsień ziemi, jakie dotknęło wyspę. Żywioł zaskoczył mieszkańców o 2:45 w nocy z soboty na niedzielę, a ziemia trzęsła się przez aż trzy minuty.

Heraklionie znajdował się w samym epicentrum, więc ucierpiał najbardziej spośród miast Krety. Zniszczeniu lub poważnemu uszkodzeniu uległa prawie cała jego zabudowa. W mieście tym spośród 3620 domów po trzęsieniu ziemi do bezpiecznego zamieszkania nadawało się zaledwie 18. Tego dnia Heraklion utracił również wiele spośród ważnych publicznych budynków. Zniszczeniu uległy dawne weneckie kościoły, między innymi świątynia św. Tytusa, która pełniła wówczas funkcję meczetu. Poważnie uszkodzony został kościół św. Minasa oraz św. Franciszka. Całkowitemu zniszczeniu uległ Pałac Książęcy, który znajdował się naprzeciwko bazyliki św. Marka. Sile trzęsienia ziemi nie oparły się również elementy fortyfikacji opasających Heraklion. Poważnie uszkodzone zostały koszary św. Jerzego oraz sklepienie jednej z weneckich bram wjazdowych.

Wedle współczesnych opracowań tym co zaważyło o tragicznym bilansie tego trzęsienia ziemi w Heraklionie był sposób budowy ówczesnych domów. Na budynkach o stosunkowo lekkiej konstrukcji umieszczane były dachy, które pokryte zostały ciężkimi ceramicznymi dachówkami. W wyniku wstrząsów osłabione ściany domów nie były w stanie unieść tej ciężkiej konstrukcji i w konsekwencji ulegały zawaleniu grzebiąc w swoich wnętrzach mieszkańców.

Warto w tym miejscu wspomnieć także, że bezpośrednie uderzenie kataklizmu przetrwała część domów i budynków użytkowych, które w całości zostały wykonane z drewna. Bardziej elastyczna konstrukcja pozwoliła oprzeć się działaniu wstrząsów. Przetrwał między innymi meczet Mustafa Paszy, który zamieniono na szpital dla rannych.

Niestety 48 spośród drewnianych budynków spaliło się w wyniku pożaru, jaki rozszalał się tuż po trzęsieniu ziemi. Obecnie przypuszcza się, że źródłem ognia mogły być używane wówczas zapałki. Z pewnością znany jest Wam obrazek kowbojów zapalających zapałki przez potarcie ich o spodnie. Ta duża czułość na tarcie mogła być jedną z przyczyn powstania pożaru, jaki miał miejsce po trzęsieniu ziemi.

Łącznie w wyniku tego kataklizmu na Krecie zmarły 538 osoby, a kolejnych 637 zostało rannych. Na całej wyspie zniszczonych zostało 11 317 domów. Stan ponad połowy z nich, czyli dokładnie 6512, nie pozwalał na podjęcie jakichkolwiek prac naprawczych. Budynki te uznane zostały jako całkowicie zniszczone.

Katastrofa ta nie ograniczyła się jedynie do Heraklionu. Wiele wiosek zostało zrównanych z ziemią. Dosyć duże zniszczenia odnotowane zostały również w Rethymno, gdzie zawaleniu uległa spora część zabudowy. Wedle doniesień ówczesnych kronikarzy nie odnotowana została tam ani jedna ofiara tego kataklizmu.  W Chanii mniejszym lub większym uszkodzeniom uległa większość domów. Jednak w przypadku tego miasta tylko zaledwie kilka spośród nich uległa całkowitemu zawaleniu. Wstrząsy odczuły także inne wyspy znajdujące się niedaleko Krety.

Ci co przeżyli katastrofę nie tylko opłakiwali straty ale też uznali to wydarzenie za bardzo złą wróżbę na przyszłość.

Gosia i Piotrek,  data_2021-09-29 18:18:02 2021-09-29 18:18:02
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10158195379532551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

W Jeorjopouli montowali parasole kilka dni temu. No jestem ciekawa czy teraz będą demontować.
gość PiotrWie : Nam się podoba - może znowu da się jeździć na Kretę. Miłośników leżaków zapraszamy z powrotem na północne wybrzeże.
Bardzo się cieszę. Mnie to odpowiada, bo nie znoszę głośnej muzyki na plaży i coraz trudniej było znaleźć miejsce bez leżaków. Jak ktoś chce leżaki to zapewne znajdzie odpowiednie miejsce.
W Falasarnie byłam ostatnio jakieś 2-3 lata temu. Leżak na leżaku, głośna muzyka z baru, co najmniej dwa kłady, kursujące tam i z powrotem co kilka minut, generujace niesamowity hałas i smród.... a pamiętam jeszcze czasy, jak można było na tej plaży rozłożyć się z kocykiem w ciszy i spokoju, eh... no cóż może i szkoda miejsc pracy, ale ludzie wszystko potrafią zniszczyć i nie znają umiaru jeśli chodzi o kasę, ... (...)
Bardzo dobrze. Jak ktoś nie chce wypożyczać leżaka, to miejsca musi szukać na drugim końcu wyspy i w najbrzydszej okolicy.
Małe sprostowanie. Określenie "Fałszywe plaże" jest błędne. Chodzi tu o "Niezadeptane plaże" (gr. Απάτητες παραλίες) ;)
To znaczy, że z Falasarny znikną baldachimy do leżenia? Trochę rewolucja.
Parklot
CRETE Copyright © 2009-24 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera