Trzęsienie ziemi w Heraklionie w 1856 roku

Dziś ma miejsce kolejna rocznica kataklizmu, który niemal całkowicie zniszczył Heraklion. Z tej okazji chcielibyśmy przybliżyć Wam nieco faktów związanych z trzęsieniem ziemi, które miało miejsce w 1856 roku w Heraklionie.

HeraklionŹródło zdjęcia: www.zarpanews.gr

Aktywność sejsmiczna pod postacią trzęsień ziemi to jeden z elementów wpisanych w codzienne życie mieszkańców Krety. Te niezwykle potężne siły natury nie jeden raz odciskały swoje piętno w historii wyspy. Szczególnie silne trzęsienia ziemi w starożytności doprowadzały do upadków jednych cywilizacji i powstania nowych. Najprawdopodobniej nie inaczej stałoby się w przypadku wstrząsów, które miały miejsce w niedzielę 30 września 1856 roku. Chociaż bardziej współczesne trzęsienia ziemi mają oczywiście wpływ na funkcjonowanie lokalnych społeczności to jednak nie wpływają aż tak znacząco na rozwój ludzkiej cywilizacji.

Na podstawie opisów ówczesnych mieszkańców siła trzęsienia ziemi odnotowanego tego dnia na Krecie szacowana jest na 7,7 stopnia w skali Richtera. Było to najprawdopodobniej jedno z najmocniejszych trzęsień ziemi, jakie dotknęło wyspę.

O sile tego kataklizmu niech świadczy skala zniszczeń, jaka została odnotowana przez osoby zatrudnione w ówczesnej administracji. W Heraklionie, który ze względu na bliskość epicentrum, ucierpiał najbardziej spośród miast, zniszczeniu lub poważnemu uszkodzeniu uległa prawie cała jego zabudowa. W mieście tym spośród 3620 domów po trzęsieniu ziemi do bezpiecznego zamieszkania nadawało się zaledwie 18. Tego dnia Heraklion utracił również wiele spośród ważnych publicznych budynków. Zniszczeniu uległa między innymi świątynia św. Tytusa, która pełniła wówczas funkcję meczetu. Poważnie uszkodzony został kościół św. Minasa. Całkowitemu zniszczeniu uległ Pałac Książęcy, który znajdował się naprzeciwko bazyliki św. Marka. Sile trzęsienia ziemi nie oparły się również elementy fortyfikacji opasających Heraklion. Poważnie uszkodzone zostały koszary św. Jerzego oraz sklepienie jednej z weneckich bram wjazdowych.

Wedle współczesnych opracowań tym co zaważyło o tragicznym bilansie tego trzęsienia ziemi w Heraklionie był sposób budowy ówczesnych domów. Na budynkach o stosunkowo lekkiej konstrukcji umieszczane były dachy, które pokryte zostały ciężkimi ceramicznymi dachówkami. W wyniku wstrząsów osłabione ściany domów nie były wstanie unieść tej ciężkiej konstrukcji i konsekwencji ulegały zawaleniu grzebiąc w swoich wnętrzach mieszkańców.

Warto w tym miejscu wspomnieć także, że bezpośrednie uderzenie kataklizmu przetrwała część domów i budynków użytkowych, które w całości zostały wykonane z drewna. Bardziej elastyczna konstrukcja pozwoliła oprzeć się działaniu wstrząsów. Niestety 48 spośród tych budynków również uległo całkowitemu zniszczeniu w wyniku pożaru, jaki rozszalał się tuż po trzęsieniu ziemi. Obecnie przypuszcza się, że źródłem ognia mogły być używane wówczas zapałki. Z pewnością znany jest Wam obrazek kowbojów zapalających zapałki przez potarcie ich o spodnie. Ta duża czułość na tarcie mogła być jedną z przyczyn powstania pożaru, jaki miał miejsce po trzęsieniu ziemi.

Łącznie w wyniku tego kataklizmu na Krecie zmarły 538 osoby, a kolejnych 637 zostało rannych. Na całej wyspie zniszczonych zostało 11 317 domów. Stan ponad połowy z nich, czyli dokładnie 6512, nie pozwalał na podjęcie jakichkolwiek prac naprawczych. Budynki te uznane zostały jako całkowicie zniszczone.

Dosyć duże zniszczenia odnotowane zostały również w Rethymno, gdzie zawaleniu uległa spora część zabudowy. Wedle doniesień ówczesnych kronikarzy nie odnotowana została tam ani jedna ofiara tego kataklizmu.  W Chanii mniejszym lub większym uszkodzeniom uległa większość domów. Jednak w przypadku tego miasta tylko zaledwie kilka spośród nich uległa całkowitemu zawaleniu.

Piotrek,  data_2019-09-30 19:25:02 2019-09-30 19:25:02
Średnia: 5
Liczba ocen: 1
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
Kreta informacje 5 na 5 (0) liczba ocen 1
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

 Martyna Zieba
Martyna Zieba
2019-09-30 18:36:51

Robert Braziewicz

1

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10156501286932551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Magdalena Mróz: Super
Elly Mak: 
Halina Mankiewicz: Oj zjadłabym taką z piekarni
Hanna Marciniak: 
gość dodekanezowiec: To obraz podobieństwa między Polakami i Grekami. My mieliśmy swój 1864, oni 1866. A teraz cap Erdoganik koleżka Putlera straszy. 
Anna Galas: 
Maja Janiszewska: mój ulubiony
Parklot
CRETE Copyright © 2009-22 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera