Samaria uchyla wrota

data_2021-05-21 17:51:47 2021-05-21 17:51:47

Od soboty 22 maja pierwsi w tym roku turyści będą mogli wejść do wąwozu Samaria. Jednak jak ogłosiła Dyrekcja Lasów Chania tymczasowo będzie udostępniona jedynie dolna część szlaku, czyli dwukilometrowy odcinek między wejściem od strony Agia Roumeli do Żelaznych Wrót - najbardziej rozpoznawalnego miejsca wąwozu. Pierwsi goście będą mogli wejść do Parku Narodowego od godziny 7:30.

Samaria otwarta od soboty

Otwarcie całego szlaku między Xyloskalo a Agia Roumeli ma nastąpić dopiero w najbliższych tygodniach, gdy ukończone zostaną prace konserwacyjne całej głównej ścieżki i zostaną usunięte rozproszone wodospady jakie powstały po zimie.

Wybierając się do Samarii w okresie wiosennym należy liczyć się też z „niespodziankami” jakie mogą być spowodowane zmianą pogody. Dyrekcja Lasów Chanii zastrzega bowiem, że jeśli warunki pogodowe zmienią się znacząco i spowodują problemy w przemieszczaniu się po szlaku to możliwy będzie tymczasowy zakaz wstępu do parku.

Środki ostrożności

Mimo że wstępnie udostępniony będzie jedynie krótki odcinek w dolnej części szlaku to warto przypomnieć sobie o ogólnych zasadach poruszania się po wąwozie Samaria. Najważniejsza obowiązująca zasada to spacer wyznaczonym szlakiem i nie zbaczanie ze ścieżki. Próba znalezienia „swojej” drogi może się bowiem skończyć w nieplanowany i niezbyt szczęśliwy sposób. I nie mamy na myśli zabłądzenia, tylko przypadki wejścia w teren, gdzie spadają kamienie albo trasa nie nadaje się do przejścia. W górzystym terenie skorzystanie z telefonu komórkowego i wezwanie pomocy może okazać się niemożliwe.

Druga istotną prośbą skierowaną szczególnie do osób palących papierosy, jest zwrócenie uwagi na niedopałki. Wszyscy wiedzą czym może skończyć się zaprószenie ognia, tym bardziej w okresie roku, kiedy Kreta wkracza w okres podwyższonego zagrożenia pożarowego.

Covidowe zasady w wąwozie

Dodatkowo pewnie zastanawiacie się jak wyglądają zalecenia sanitarne związane z epidemią wiadomo czego.

Turystom zaleca się zachowanie stosownych odstępów na całej długości ścieżki oraz w miejscach odpoczynku, przy kasach, a także używanie środków dezynfekujących.

W miejscach gromadzenia się turystów personel wąwozu zobowiązany jest do noszenia masek, na pozostałym obszarze jest to zalecenie. Opcjonalne jest stosowanie rękawiczek przez pracowników wąwozu.

W przypadku gdyby ktoś miał wątpliwą przyjemność zakończenia wycieczki przez Samarię na grzbiecie muła, to pracownik prowadzący zwierzaka także ma obowiązek założenia maseczki.

Muł w SamariiMuły w Samarii to nie taksówki. Są wykorzystywane tylko do transportu kontuzjowanych albo rannych turystów.

Gosia,  data_2021-05-21 17:51:47 2021-05-21 17:51:47
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

2021-05-21 16:22:50

Bez sensu. To pójdziemy w inne miejsce z innymi turystami. Np. do innego wąwozu.

1
 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2021-05-21 16:39:59

Przemek Krysa Niedaleko jest np. Agia Irini.

2021-05-21 16:26:29

Polecam Aradene, Imbros. Zreszta na Krecie wawozow nie brakuje.

2
2021-05-21 19:59:50

Imbros równie przyjemne i tańsze. Roza gorge też przyjemny, szczególnie jeżeli ktoś lubi samotność i orły :)

1
2021-05-22 07:19:42

Mam nadzieję, że to się jednak zmieni☹

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10157972367627551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

W Jeorjopouli montowali parasole kilka dni temu. No jestem ciekawa czy teraz będą demontować.
gość PiotrWie : Nam się podoba - może znowu da się jeździć na Kretę. Miłośników leżaków zapraszamy z powrotem na północne wybrzeże.
Bardzo się cieszę. Mnie to odpowiada, bo nie znoszę głośnej muzyki na plaży i coraz trudniej było znaleźć miejsce bez leżaków. Jak ktoś chce leżaki to zapewne znajdzie odpowiednie miejsce.
W Falasarnie byłam ostatnio jakieś 2-3 lata temu. Leżak na leżaku, głośna muzyka z baru, co najmniej dwa kłady, kursujące tam i z powrotem co kilka minut, generujace niesamowity hałas i smród.... a pamiętam jeszcze czasy, jak można było na tej plaży rozłożyć się z kocykiem w ciszy i spokoju, eh... no cóż może i szkoda miejsc pracy, ale ludzie wszystko potrafią zniszczyć i nie znają umiaru jeśli chodzi o kasę, ... (...)
Bardzo dobrze. Jak ktoś nie chce wypożyczać leżaka, to miejsca musi szukać na drugim końcu wyspy i w najbrzydszej okolicy.
Małe sprostowanie. Określenie "Fałszywe plaże" jest błędne. Chodzi tu o "Niezadeptane plaże" (gr. Απάτητες παραλίες) ;)
To znaczy, że z Falasarny znikną baldachimy do leżenia? Trochę rewolucja.
Parklot
CRETE Copyright © 2009-24 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera