Kreta przewodnik

Najlepsza polska strona internetowa poświęcona greckiej wyspie Kreta oraz w niewielkim stopniu Grecji kontynentalnej. Znajdziesz tu przydatne informacje związane ze zwiedzaniem Krety wykraczające poza ofertę fakultatywnych wycieczek. Na stronie znajdziecie również opisy najciekawszych miejsc, które sami odwiedziliśmy zwiedzając tę największą grecką wyspę. Treści uzupełniają bieżące aktualności, fotografie oraz przepisy kuchni greckiej.

Najsłynniejszy fotograf Grecji

Frederic Boissonnas (1858-1946) był pierwszym zagranicznym fotografem, który na swoich zdjęciach dokumentował obrazy Grecji w początkach XX wieku. Jego hipnotyzujące fotografie są dziś częścią współczesnej historii Grecji, którą Boissonnas zwiedził prawie w całości. Oczywiście w czasach współczesnych, gdy ludzie mają możliwość wygodnego podróżowania po dobrych drogach i fotografowania komórkami, dokonania Boissonnasa mogą nie robić wielkiego wrażenia, jednak w początkach ubiegłego wieku jego praca i podróże były niezwykłe.

Mieszkańcy Omalos na KrecieMieszkańcy Omalos na Krecie, 1911 rok. Licencja CC

Zauroczenie, które z czasem przerodziło się w miłość do greckiej kultury, zaczęło się w momencie gdy dowiedział się od ojca, że ich rodzina jest dalekimi potomkami greckich marynarzy. Boissonnas rozpoczął swoje greckie podróże w 1903 roku i przez następne dekady dokumentował historię i piękno tego kraju. Pierwsze fotograficzne kroki stawiał na Korfu i w Atenach. Tam właśnie narodził się pomysł podróżowania przez cały kraj i dokumentowania życia ówczesnych mieszkańców. Jak na tamte czasy jego praca była nowatorska i wyjątkowa. Jego dorobek fotograficzny wpłynął nie tylko na rozwój fotografii greckiej w XX wieku ale przede wszystkim ukształtował w tamtym czasie opinię Europejczyków na temat Grecji.

BoissonnasFrédéric Boissonnas, 1900 rok. Licencja CC

Boissonnas odwiedzał Grecję wielokrotnie. Po Korfu i Atenach oraz Peloponezie , przyszedł czas na Attykę oraz Meteory. Po tych wyprawach w sierpniu 1910 roku ukazał się album pierwszy album „W Grecji przez góry i wąwozy”, którego nakład, mimo wysokiej ceny, szybko się wyprzedał. Recenzje, jakie zbierał fotograf, były entuzjastyczne. W 1911 Boissonnas obrał za cel wyspy Morza Egejskiego. Przybył także na Kretę na zaproszenie ówczesnego premiera Eleftheriosa Venizelosa, gdzie sfotografował najbardziej odległe zakątki wyspy. W późniejszych latach grecki rząd finansował fotograficzne wyprawy do Epiru i Macedonii.

ChaniaChania. Źródło: zarpanews.gr

KretaWnętrze domu na Krecie, 1911. Źródło poniższych zdjęć: thesprotia-news.blogspot.com

KretaKreta, bracia Mantaka we wsi Lakki, 1911

KretaWnętrze domu we wsi Lakkoi, 1911

KretaZbiór oliwek na Krecie, Preveli, 1911

Kreta, podwórko domu, 1919

Więcej zdjęć Boissonnasa z Grecji można znaleźć pod tym linkiem.

Niestety w Polsce nie ma dostępnych albumów z pracami Boissonnasa (i chyba nigdy nie było). Aktualnie fotografie można obejrzeć na wystawie w Genewie. Wystawa ta jest zaplanowana do 28 marca.

Gosia,  data_2021-02-26 20:45:54 2021-02-26 20:45:54
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

 Marianne Stonor Nielsen
Marianne Stonor Nielsen
2021-02-27 14:57:07

Skønne fotos

1

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10157777621912551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Irena Zygmunt Pampuch: 
gość PiotrWie: Albania jest całkiem ciekawa, jest co zwiedzać, góry do pochodzenia, tam bym pojechał. Turcja - wczoraj oglądałem specjalnie Tour of Turkey ba jechali wzdłuż wybrzeża. mi nie pasuje - wygląda jak większość śródziemnomorskiego wybrzeża Hiszpanii kontynentalnej - plaża, za nią wielkie hoteliszcza, potem szosa a za nią kolejne wieżowce. (...)
gość Arturrro: Mi głównie nie pasują testy na lotnisku. Na Majorce konieczny jest obecnie test przed wylotem  i żadne drugie testy wyrywkowe. Na plaży nie trzeba mieć maski(chcieli to wprowadzić ale Baleary się nie zgodziły), do pływania tym bardziej bo tam maska nie była konieczna do uprawiania sportu np. bieganie. Oprócz Zanzibaru, Dominikany(tutaj chyba wyrywkowe) i Meksyku testy nie są wymagane w Albanii. (...)
gość PiotrWie: Sprawdziłem wymagania innych krajów - Hiszpanii, Francji, Włoch czy Chorwacji - wymagają testów przed wyjazdem, kwarantanny po przybyciu i noszenia masek na świeżym powietrzu. Ostatnio Hiszpania poluzowała i pozwala pływać bez maski - ale podejść do wody musisz w masce. (...)
gość PiotrWie: Nie twierdzę że mi pasują testy - ale póki co bez testów to tylko Zanzibar. Jak będzie latem - zobaczymy. Jak się nie ma co się lubi to się lubi co się ma. I tyle.
gość Arturrro: Piotrze, oczywiście możemy się dostosować ale tez wybrać inna destynacje. To nie jest narzekanie przed klawiatura tylko wyrażenie swojej opinii, tak samo jak to Ty robisz. Tobie pasują testy w Polsce, później testy na lotnisku i ewentualna kwarantanna. Mi nie. Porównanie do tego, ze kiedyś to było drożej jest całkowicie bezzasadne. (...)
gość PiotrWie: To kraje boją się o bezpieczeństwo swoich obywateli - ja wiem jak unikać zakażenia i przez rok pracy z pacjentami udało mi się uniknąć. Podróżowanie bez żadnych ograniczeń w dobrych układach wróci za co najmniej kilka lat - a więc albo możemy się dostosować albo siedzieć przed klawiatura i narzekać. (...)
Parklot
CRETE Copyright © 2009-21 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera