Greckie propozycje na tegoroczny sezon turystyczny

data_2021-01-16 19:09:08 2021-01-16 19:09:08

Mimo że pogoda za oknem nie sprzyja planowaniu wakacyjnych podróży, to jednak coraz więcej osób zastanawia się, jakie scenariusze rozważa grecki rząd w kwestii wpuszczania obywateli innych państw na swoje terytorium. Wydarzenia ostatnich dni może nieco przybliżą grecki punkt widzenia.

W ubiegłym tygodniu grecki premier Kyriakos Mitsotakis w liście do przewodniczącej komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen przedstawił pomysł o wprowadzenie ogólnounijnego świadectwa szczepień przeciwko COVID-19, które ułatwiłoby jak najszybsze swobodne podróżowanie osobom, które przyjęły szczepionkę.

Podróżowanie w 2021

Dokument ten miałby obejmować wszystkie państwa członkowskie UE oraz znaleźć zastosowanie we wszystkich środkach transportu. Jego nadrzędnym celem byłoby przywrócenie jak najszybszego swobodnego przemieszczania się po strefie Schengen bez żadnych dodatkowych ograniczeń. Premier podkreślił, że w krajach takich jak Grecja, które są uzależnione od turystyki, konieczne jest rozwiązanie tej kwestii przed sezonem letnim. Mitsotakis uważa, że dzięki wprowadzeniu takiego swoistego „paszportu”, aktywność turystyczna tego lata byłaby znacznie lepsza.

Stanowiska poszczególnych krajów są w tej kwestii podzielone. Duża część krajów, w tym Polska, popierają ten pomysł, niektóre zaś krytykują ewentualne wprowadzenie takiego rozwiązania. Światowa Organizacja Turystyki zdaje się także przychylnie oceniać pomysł greckiego premiera. Zgodnie z zamieszczonym komunikatem wypracowanie wspólnych standardów i procedur będzie kluczem do bezpiecznego #RestartTourism.

Pomysł greckiego premiera jest popierany także przez greckich hotelarzy, którzy wzywają do wspólnej strategii w zakresie podróży i turystyki. Tym bardziej, że jak mówił przewodniczący Greckiej Federacji Hotelarzy, Grigoris Tasios, Unia Europejska jeszcze nie opracowała wspólnego planu przemieszczania się ludzi pomiędzy krajami europejskimi. Poparcie branży zdaje się być zrozumiałe, ponieważ sezon z każdym dniem przybliża się, a według Tasiosa w hotelach jest niewiele rezerwacji na 2021 rok, zwłaszcza miesiące wiosenne. Oczywiście jest to prawdopodobnie związane także ze zmianą przyzwyczajeń konsumentów, którzy już w obecnej sytuacji nie rezerwują wycieczek z wielomiesięcznym wyprzedzeniem.

Propozycja Mitsotakisa ma znaleźć się w porządku obrad telekonferencyjnych przywódców UE już 21 stycznia.

Podróżowanie w 2021

Warto w tym miejscu odpowiedzieć na pytanie: czy propozycja Mitsotakisa oznacza, że osoby, które z jakiegoś powodu, nie poddadzą się szczepieniu lub po prostu zaplanowany termin ich szczepienia jest odległy, będą miały uniemożliwiony w tym roku wjazd na teren Grecji? Jest to z pewnością kwestia, która będzie interesować wiele osób.

Aby przybliżyć w tej kwestii stanowisko Grecji przytoczymy tu wypowiedź tamtejszego ministra turystyki Charisa Theoharisa, który zdecydowanie wykluczył taką możliwość. Jak powiedział „w żadnym wypadku zaświadczenie o szczepieniach nie stanie się warunkiem wyjazdu do naszego kraju”. Theoharis wyjaśniał, że propozycja premiera Grecji ma na celu jedynie osiągnięcie porozumienia i wypracowania jednego zestawu protokołów zdrowotnych na terenie całej Unii. Minister Turystyki przyznał, że świadectwa szczepień oraz szybkie testy to dwa narzędzia, które mogą umożliwić mobilność w tegorocznych wakacyjnych podróżach. Osoby posiadające świadectwo szczepień miałyby możliwość natychmiastowego wjazdu do Grecji. Jednakże osoby, które nie będą posiadały takiego szczepionkowego paszportu, musiałyby liczyć się z koniecznością wykonania testu wykrywającego wirusa.

Gosia,  data_2021-01-16 19:09:08 2021-01-16 19:09:08
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

 gość}
gość dodekanezowiec
2021-01-18 11:14:56

Więc znów utrudnicie...

Mam nadzieję zatem, że Kanary będą łaskawsze. Nie jestem 70+ więc szczepionki do lata nie doczekam. Bo jak nie szczepienie, to pewnie test. Dla Niemca 50 euro, dla Polaka 500 pln. Danke szyn. 

Gosia | crete.pl
Gosia | crete.pl
2021-01-18 11:21:03

My utrudnimy? :D Serio sądzisz że to nasza robota?

 gość}
gość dodekanezowiec
2021-01-18 13:10:24

Wy, Grecy

Wy, Grecy utrudnicie - o to chodziło. 

 gość}
gość PiotrWie
2021-01-18 16:16:33

Osobiście wątpię. Jesienią test był wymagany wcześniej niż do Grecji - wtedy gdy w Grecji jeszcze testowano wybrane osoby na lotnisku.

 gość}
gość PiotrWie
2021-01-28 08:29:12

Wczoraj premier Hiszpanii powiedział że serdecznie zaprosi turystów zagranicznych gdy ilość zaszczepionych Hiszpanów przekroczy 70%, co biorąc pod uwagę możliwości produkcyjne szczepionki nastąpi prawdopodobnie we wrześniu, może październiku. Tak więc przynajmniej póki co prawdopodobnie jesienią

Gosia | crete.pl
Gosia | crete.pl
2021-01-28 13:38:20

Tak, też o tym czytaliśmy.

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10157678182657551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

gość PiotrWie: PS. Dodekanez to kilkanaście wysp, nie tylko Rodos i Kos.
gość PiotrWie : Na Balos, Elafonisi czy Vai jeżdżą obecnie ci, którzy lubią plaże zastawione łóżkami, z barami z agresywną muzyką i tłumem ludzi, na Majorkę czy Fuerteventurę też . Na Krecie jak się chce poszukać to można jeszcze znaleźć plaże puste, bez infrastruktury i ryczących skuterów wodnych o co trudno np na Majorce. (...)
Gosia | crete.pl : Nie tylko o plaże chodzi, raczej o całokształt. Kwestia gustu? Może. Co tam komu w duszy gra.
gość dodekanezowiec: @ zaryzykujemy nawet twierdzenie, że nie ma tak pięknego drugiego kraju.treść pochodzi z: http://www.crete.plwww.CRETE.pl Jeśli chodzi o piękne plaże, to na Majorce, Fuerteventurze, Cyprze, Sardynii czy Kos bez problemu znajdzie się hotel i miasteczko z piękną zjawiskową piaszczystą plażą. Na Krecie trzeba specjalnie jechac na Elafonissi, Balos, Vai.    (...)
Zobaczę za parę dni i ciekawa jestem czy mnie też tak zauroczy...
Gosia | crete.pl : Patrycja, ale nie zawsze były linki, których można się trzymać. Zauważ że komentujesz artykuł sprzed trzech lat. Wówczas nie było żadnych zabezpieczeń, a wypadków (w tym bardzo poważnych) całe mnóstwo. Świetnie że w końcu ktoś pomyślał i pojawiły się jakiekolwiek ułatwienia, bo niejeden wracał z tej plaży z nogą w gipsie, ze szwami, a i bywało że w trumnie.
Chłopak był niepełnosprawny i kursował w celu uzyskania renty.Komentarze z piwkiem są kiepskie.Jak są w ruchu turbiny to nawet delfin nie ma szans przeżycia w tym miejscu!To był człowiek...nawet jakby sam wpadł to nie udzielono mu pomocy.Popychnieto go,więc co tu dalej komentować?
Parklot
CRETE Copyright © 2009-23 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera