Wzrost liczby przypadków koronawirusa w Grecji i nowe obostrzenia

data_2020-08-14 20:50:25 2020-08-14 20:50:25

Wygląda na to, że Grecja, która przeszła bardzo łagodnie przez pierwsze miesiące epidemii teraz wkroczyła w nową, gwałtowniejszą fazę jej rozwoju. Wzrastająca regularnie liczba nowych zachorowań na COVID-19 spowodowała nałożenie kolejnych ograniczeń, o których poinformował dzisiaj minister Hariadalis.

Leżaki w Analipsi

Dziś w Grecji odnotowano 254 nowych przypadków, tylko 20 z nich to osoby u których wykryto wirusa podczas przekraczania granicy. Z danych statystycznych wynika, że wirus zaczął rozprzestrzeniać się na wielu obszarach, jednak szczególnie dużo zachorowań odnotowywanych jest w Rejonie Attyki i w Salonikach.  Na Krecie ogólna liczba chorych zwiększyła się do 91. W zasadzie już codziennie odnotowywane są nowe chore osoby, na ogół są to mieszkańcy wyspy. Co ciekawe mieszkańcy jednej z wiosek gminy Phaistos na Krecie, w której pojawiła się choroba, sami zdecydowali się na zachowanie całkowitej izolacji.

Kreta niestety została zaliczona do obszarów obciążonych epidemicznie, razem z regionem Wschodniej Macedonii i Tracji, regionem Attyki. Inne takie miejsca to Saloniki, półwysep Chalkidiki, Larisa, Korfu oraz Mykonos, Paros, Santorini, Volos, Rodos, Zakynthos, Kos, Antiparos.

W tych obszarach od 17 do 24 sierpnia obowiązywać będą nowe obostrzenia. Jednym z nich będzie limit 50 osób na wszystkich imprezach, zgromadzeniach publicznych a także towarzyskich. Oddzielne reguły ustalono dla restauracji, kin i teatrów.

Również do 24 sierpnia obowiązują nadal ograniczone godziny działalności restauracji i lokali rozrywkowych. Mogą one być otwarte od 7 rano do 24. Reguła ta już obowiązuje, dla łamiących zakaz sypią się wysokie kary finansowe i czasowe zawieszenie działalności.

Mapka koronawirus
Mapa zachorowań na koronawirusa w Grecji (źródło: https://covid19.gov.gr/covid19-live-analytics/)

Wszystkie osoby, które powracają z urlopu i jednocześnie sprawują opiekę na osobami starszymi lub pracują w miejscach, gdzie mają kontakt z dużą ilością ludzi muszą przejść profilaktyczne badania wykrywające koronawirusa. Zarządzenie to dotyczy wszystkich mieszkańców Grecji.

Osoby znajdujące się w grupie podwyższonego ryzyka do końca miesiąca mają pracować zdalnie.

Ponadto we wszystkich rejonach Grecji ogłoszone zostało ścisłe zalecenie stosowania maski przez osoby wracające z wakacji realizowanych na obszarach o wysokim zagrożeniu epidemiologicznym.  Szczególny nacisk na stosowanie środków ochronnych będzie kładziony zwłaszcza w transporcie publicznym i na statkach. Ponadto nadal w mocy utrzymany jest obowiązek stosowania maski we wszystkich zamkniętych pomieszczeniach oraz podczas spotkań na świeżym powietrzu, gdy nie można zachować bezpiecznych odległości.  

Noszenie maski jest także obowiązkowe na różnego rodzaju obozach oraz tam gdzie koncentruje się duża ilość osób, np. w miejscach zakwaterowania uchodźców. W całym kraju trwają intensywne kontrole dotyczące przestrzegania ograniczeń, noszenia masek oraz zachowywania bezpiecznych odległości.

Wszędzie tam gdzie sytuacja będzie się pogaraszać będą wprowadzane kolejne surowsze ograniczenia. W myśl tego postanowienia na Poros, Paros i Antiparos do 24 sierpnia zawieszone zostają wszelkie imprezy oraz wprowadzony zostaje zakaz zgromadzeń powyżej 9 osób. Ograniczenie to dotyczy zarówno zgromadzeń publicznych, jak i prywatnych. W restauracjach itp. przy jednym stole może siedzieć maksymalnie 4 osoby, jeśli jest to najbliższa rodzina (krewni pierwszego stopnia) dozwolone jest najwyżej 6 osób.  Noszenie maski jest tu obowiązkowe zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz.

Epidemia w Grecji dotyka coraz młodsze osoby. W związku z tym Hariadalis zaapelował także do ludzi młodych aby zachowywali się odpowiedzialnie, gdyż wcale nie są nietykalni. Minister powiedział również że najbliższe godziny i dni będą krytyczne i decydujące w walce z koronawirusem. „Nic, żaden środek, ani działanie organów nadzorczych, ani grzywny nie mogą zastąpić indywidualnej odpowiedzialności. Nie jest możliwe aby przy każdym stał policjant”.

Gosia,  data_2020-08-14 20:50:25 2020-08-14 20:50:25
Średnia: 2
Liczba ocen: 1
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
Kreta informacje 2 na 5 (0) liczba ocen 1
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

 gość}
gość Kruffka
2020-08-14 21:31:30

załamka

jak to spiewał Kazik ..od zawsze wro..Grecja poddaje sie ostatnia:), hmm a dzisiaj wplaciłem 18k bez mozliwosci rezygnacji, obym nie wtopił......

 Roman Niewidz
Roman Niewidz
2020-08-15 07:34:46

Szkoda bo Kreta to był fajny kierunek

 gość}
gość Indy
2020-08-15 10:15:15

suche liczby

Na Krecie na stałe mieszka ok` 640000 ludzi. Oficjalnie zachorowań jest 90, z czego połowa jest już zdrowa. 45 osób z 640000 stanowi 0.007031249999999999 populacji. O czym my tu wogle mówimy?

 gość}
gość kkckasia
2020-08-15 11:31:50

Obostrzenia

Czy ktoś wie jakie są kolejne obostrzenia o których mowa w artykule? I które z nich dotyczą Krety? Wczoraj wpłaciłam całość kasy na wyjazd we wrześniu więc wszelkie info chlonę

 gość}
gość dodekanezowiec
2020-08-15 14:49:34

Problem trochę gdzie indziej

Na przykład wprowadzi się obowiązkowe testy także dla Polaków- tzn. można wjechać z testem. A ten kosztuje min.500 zl chyba dalej. 

Gosia | crete.pl
Gosia | crete.pl
2020-08-15 17:45:09

odp. suche liczby

Grecy podejmują decyzje nie tylko na podstawie liczb, ale i śledzenia kontaktów chorych osób. Ale oczywiście możesz swoje wyliczenia wysłać do ministra Hariadalisa o zapytać o czym w ogóle mówi ;-)

Gosia | crete.pl
Gosia | crete.pl
2020-08-15 17:52:29

Odp. Obostrzenia

kkckasia, opisane w artykule obostrzenia dotyczą także Krety. Surowsze ograniczenia to tak jak w przypadku Paros, Poros czy Antiparos polegają na odwołaniu wszelkich imprez, ograniczeniu ilości ludzi na wszelkich spotkaniach itp. Trudno nam spekulować co Grecy mogą jeszcze wymyślać i czy będą testy dla Polaków. Na ten moment my tego nie wiemy.
 gość}
gość PiotrWie
2020-08-15 20:58:15

Ja podejrzewam że po obchodach święta 15 sierpnia, które w Grecji jest drugim najważniejszym świętem po Wielkanocy po 10 dniach będzie gwałtowny wzrost zachorowań. Osobiście co prawda najbardziej patrzę na wzrost na Wyspach Kanaryjskich - Kretę mieliśmy w planie w kwietniu a drugi wyjazd w maju - oba z wiadomego powodu nie doszły do skutku, kolejny bilet mamy na 27 września na Teneryfę z planem przepłynięcia i zwiedzenia La Gomery, jednak patrząc na rozwój sytuacji na świecie czarno to widzę. Ale też chciałbym poprawy sytuacji w Grecji - to jednak nasz najczęstszy kierunek i jak tylko będize dało się tam jeździć to w przyszłym roku pojedziemy tam przynajmniej dwa razy.

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10157357255422551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Akurat jestem na Krecie id wczoraj. Pogoda cudna. Niecale 30C
Dla wczasowiczów super
Strach pomyśleć co się bedzie działo w lipcu i sierpniu.
Niestety nie tylko tam nie dba się o zwierzęta jest wiele takich państw, byłam niedawno w Egipcie i serce mi pękało na widok tych wszystkich biednych chudych zaniedbanych zwierząt, niby turystyka rozwinięta w tych krajach a Ciemnogród Totalny
To nie wydarzyło się w rejonie Rethymno na Krecie ,a na wyspie Paros .Najważniejsze że piesek został uratowany
Nie odnoszę się do tego konkretnego przypadku ale to smutne, na Krecie nie szanuje się psów i kotów. Pomimo, że widzimy je wszędzie (koty), są karmione odpadkami, zarobaczone z ropiejącymi oczami, zaniedbane. Wiem o czym piszę, mam koty w domu od kilkunastu lat. Osobiście widziałem jak zabito psa łopatą i zakopano, tylko dlatego, że przychodził na teren hotelu. Tym bardziej szacunek dla tego Pana o dużym sercu. (...)
Parklot
CRETE Copyright © 2009-24 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera