Kreta przewodnik

Najlepsza polska strona internetowa poświęcona greckiej wyspie Kreta oraz w niewielkim stopniu Grecji kontynentalnej. Znajdziesz tu przydatne informacje związane ze zwiedzaniem Krety wykraczające poza ofertę fakultatywnych wycieczek. Na stronie znajdziecie również opisy najciekawszych miejsc, które sami odwiedziliśmy zwiedzając tę największą grecką wyspę. Treści uzupełniają bieżące aktualności, fotografie oraz przepisy kuchni greckiej.

Niebezpieczny szlak w Seitan Limania

Seitan Limania to jedno z miejsc, które niezwykle często pojawia się na listach wakacyjnych życzeń turystów wypoczywających w rejonie zachodniej Krety. Popularność tej plaży nie powinna dziwić, gdyż jest ona bardzo malownicza oraz fotogeniczna. W szczycie sezonu turystycznego miejsce to każdego dnia jest odwiedzane przez setki turystów. Niestety tak duża popularność oraz brak wytyczonego wygodnego zejścia na plażę niesie ze sobą konsekwencje. Podobnie jak w latach ubiegłych również i w tym roku systematycznie pojawiają się informacje na temat wypadków, do jakich dochodzi na tamtejszym pieszym szlaku. Dla części poszkodowanych osób wycieczka do Seitan Limania często kończą się nie tylko potłuczeniami, ale także poważnymi złamaniami.

Seitan Limania

Do ostatnich dwóch relatywnie groźnych wypadków doszło na przestrzeni 10 dni. W obu przypadkach straż pożarna wraz z innymi służbami była zmuszona do podjęcia bardzo trudnej i karkołomnej logistycznie akcji ratowniczej.

Ze względu na bardzo strome nachylenie stoku przetransportowanie osoby poszkodowanej na parking znajdujący się powyżej Seitan Limania jest niemożliwe. Strażacy w asyście ratowników medycznych EKAB muszą przenieść ranną osobę na wybrzeże, gdzie czeka na nich łódź straży przybrzeża. Jednostka ta transportuje poszkodowane osoby na plażę Marathi. Dopiero w tym miejscu poszkodowana osoba może być przeniesiona do karetki pogotowia.

Właśnie choćby z tego względu Stowarzyszenie Alpinistów w Chanii proponuje aby w pierwszej kolejności umieścić wyraźne oznaczenie, które będzie wskazywać najbardziej bezpieczne zejście. Kolejnym działaniem, jakie wedle stowarzyszenia powinno zostać podjęte w niedalekiej przyszłości, to utworzenie ścieżki ze schodami.

Stowarzyszenie apeluje również, aby już w tej chwili umieścić na wejściu na szlak, że do jego przejścia wymagane jest założenie choćby obuwia sportowego. Wielu turystów udających się obecnie na Seitan Limania nie ma świadomości tego jak wygląda tamtejsze zejście na plażę. Przychodzą tu w różnego rodzaju plażowych klapkach lub zwykłych piankowych japonkach. Wedle służb to między innymi brak rozsądnego obuwia jest jedną z przyczyn poślizgnięć, a w konsekwencji upadków.

Na przestrzeni lat naszej stronie już niejednokrotnie zamieszczaliśmy informacje o tym, że na szlaku do plaży Seitan Limania dochodzi do nieszczęśliwych wypadków. Właśnie choćby z tego względu jeśli w waszych wakacyjnych planach znajduje się odwiedzenie tego miejsca, to kolejny raz przypominamy o zachowaniu ostrożności w tym miejscu i pamiętaniu o zabraniu ze sobą odpowiedniego obuwia.

Piotrek,  data_2020-08-12 18:32:24 2020-08-12 18:32:24
Średnia: 5
Liczba ocen: 1
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
Kreta informacje 5 na 5 (0) liczba ocen 1
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

 Szymon Matusewski
Szymon Matusewski
2020-08-12 18:34:27

Najpierw trzeba zjechać samochodem na parking

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2020-08-12 18:54:43

To już jest inna kwestia ;) O wypadkach samochodowych na tej drodze na razie nie słyszeliśmy :D

 Iwona Burakowska
Iwona Burakowska
2020-08-12 19:03:37

Naprawdę niebezpieczne zejście

 Bożena Kopińska
Bożena Kopińska
2020-08-12 19:23:14

Ja nieświadoma trudności zejścia z lękiem wysokości w japonkach dokonałam tego czynu , drugi raz nie odwazyłabym sie

1
 Daniel Kopiński
Daniel Kopiński
2020-08-13 04:40:46

Bożena Kopińska pamiętam i podziwiam po dziś dzień...

 Michał Deptuła
Michał Deptuła
2020-08-12 19:30:09

Widziałem też parkę schodzącą na bosaka.....

 Monika Obroślińska
Monika Obroślińska
2020-08-12 20:24:40

To prawda... miejsce przepiękne ale niebezpieczne.

 Mirela Sz
Mirela Sz
2020-08-12 20:25:03

 Aleksandra Cichoń-Szkudlarek
Aleksandra Cichoń-Szkudlarek
2020-08-12 21:12:40

Mimo wszystko trzeba tam być!

 Milena Witkowska-Konkol
Milena Witkowska-Konkol
2020-08-12 21:15:39

Tomasz Konkol

 Justyna Magierło
Justyna Magierło
2020-08-13 08:27:07

Prawda. Ja wiem że to słabe, ale powinna być tablica informacyjna ostrzegajaca o trudnym zejściu i wybraniu dobrego obuwia. Niesety, początek wyglada lekko a potem jest co raz gorzej. Dobre buty trekkingowe i można schodzic.

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2020-08-13 16:44:59

Oczywiście że powinna być tablica. Co roku są tu wypadki, zdarzają się nawet śmiertelne.

 gość}
gość PiotrWie
2020-08-13 10:42:34

My jak byliśmy kilka lat temu w połowie kwietnia zeszliśmy trochę naokoło - zamiast z parkingu prosto w dół poszliśmy najpierw w lewo a potem w dół i według nas to zejście było łatwiejsze. Wracaliśmy w górę już normalną drogą. oczywiście byliśmy w porządnych butach trekkingowych. Porządne oznakowanie zejście jest niezbędne - szczególnie w miejscu gdzie trzeba odbić w prawo - nie jest to oczywiste i podczas kilkugodzinnego pobytu widzieliśmy ludzi którzy poszli o metr za dużo do przodu i stawali na skraju kilkumetrowej ściany - nie bardzo wiedząc gdzie iść zawracali i rezygnowali z zejścia na plażę.

 Marlena Geresz
Marlena Geresz
2020-08-13 16:18:54

Judyta my w japonkach dalysmy radę :p
Koza była bardziej niebezpieczna :D

1
 Judyta Zdun
Judyta Zdun
2020-08-14 04:24:15

Marlena Geresz brawura, ryzyko, adrenalina

 Julia Dranicka
Julia Dranicka
2020-08-13 18:31:02

3
 Wojtek Kwoczak
Wojtek Kwoczak
2020-08-17 11:21:44

Kilka dni temu byłem świadkiem konsekwencji jednego z wypadków, o którym mowa w artykule. Mężczyzna, który schodził w dół spadł ze skał, doznał strasznych obrażeń głowy, głównie twarzy, szedł w klapkach. Bardzo proszę Was wszystkich, którzy chcą odwiedzić to miejsce o zachowanie rozwagi i zabieranie ze sobą sportowego obuwia. Osoby o słabszej sprawności fizycznej czy koordynacji ruchowej, nie powinny się tam wybierać inną drogą niż morską! Sam również rozważam kontakt ze służbami odpowiedzialnymi za teren w celu postawienia tablic informacyjnych, gdyż tych na miejscu po prostu brakuje. Bezpiecznych podróży!

 Wojtek Kwoczak
Wojtek Kwoczak
2020-08-17 11:25:15

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10157352766262551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Majkel Dablju: A jak wygląda sytuacja w rejonie Heraklionu? Jakieś podtopienia? Drogi całe (pytam pod kątem zwiedzania potem wyspy autem)?? Za 4 dni wylot (Heraklion), a tu taka historia
Matylda Wacek: Rethymno spokojne ale dzis o 19ej tzn. wczoraj ☺️podobno bylo trzęsienie ziemi. Nic nie odczuliśmy.
Artur Nowak: Na razie w okolicach Chani jest spokój. Jak się zmieni pogoda dam Wam znać
Anna Motz: Andreas Hammer alles okay bei Dir du bist doch auf Kreta
Ula Urbaś Krawczyk: Aneta Dukat zobacz
Gosia | crete.pl : Czyli tajemnica wyjaśniona :) Z Grecji można przywieźć mnóstwo dobrych inspiracji kulinarnych. Grecka kuchnia jest obłędnie smaczna choć czasem może nie tak dekoracyjna, ale to wynika z historii poszczególnych miejsc. Jednak aby poznać prawdziwe smaki trzeba odpuścić sobie hotelowe wyżywienie oraz jedzenie w tawernach w miejscowościach turystycznych. My uważamy że w takich miejscach po prostu nie ma prawdziwej greckiej kuchni. (...)
gość Lockys: Zastanawiałem się od pewnego czasu skąd pojawił się ten jakże prosty i pyszny przepis w naszym domu rodzinnym, który mama uskutecznia od kilku lat. Zachęcony artykułem podpytałem i eureka! Po wczasach na Santorini rodzice zakochali się w lokalnej greckiej kuchni i stąd właśnie na stole często gościły te pyszne placuszki z cukinią. (...)
Parklot
CRETE Copyright © 2009-20 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera