Wyłącz światła i ocal żółwie

data_2020-08-02 20:27:57 2020-08-02 20:27:57

Kreta to miejsce, gdzie na niektórych plażach na przełomie maja i czerwca, żółwie Caretta caretta wychodzą na ląd i zakładają swoje gniazda. Po około 80 dniach od ich założenia, rozpoczyna się okres wylęgu, co ma miejsce właśnie teraz. Pierwsze młode żółwie mają już za sobą najważniejszą podróż z gniazda do morza. W ostatnich godzinach jednak pojawił się w mediach apel organizacji Archelon: wyłącz światła i ocal żółwie. 

Wylęg żółwi

 

Na plażach w pobliżu miast i miejscowości, wylęg żółwi jest najbardziej narażony na niebezpieczeństwo. Ma to miejsce szczególnie na plażach w pobliżu Chania, Rethymno, Adelianos Kampos, Platanias oraz między Sfakaki i Skaleta. Sztuczne oświetlenie dezorientuje młode Caretta caretta, które wykluwają się w nocy oraz we wczesnych godzinach porannych. W normalnych warunkach światło księżyca oświetla wodę co stanowi swoisty drogowskaz dla młodych osobników, które dzięki temu kierują w stronę morza. Sztuczne oświetlenie powoduje jednak, że żółwie błędnie interpretują kierunek i zbaczają z drogi, co oznacza dla nich tylko jedno. Stąd też ten swoisty apel do lokalnych władz i firm działających przy plażach aby wyłączać oświetlenie po godzinie 23.

Typowe oznaczenia gniazda żółwi

Co roku wolontariusze organizacji Archelon pieczołowicie oznaczają każde gniazdo i monitorują je aż do momentu wylęgu. W tym roku jednak ze względu na ograniczenia w podróżowaniu oraz różnorakie środki zapobiegawcze związane z pandemią, ochotników pracujących dla Archeolonu jest znacznie mniej. Braki kadrowe spowodowały, że nie każde założone gniazdo zostało odkryte i odpowiednio oznaczone.

W rejonie Rethymno zlokalizowano ponad 120 gniazd, jednak szacuje się, że około 60 nie odnaleziono i nie oznaczono. Podobnie w Chania, gdzie oficjalnie zarejestrowano około 65 gniazd, ale szacunki zakładają istnienie łącznie około 130 gniazd. Oznacza to, że w wielu miejscach Krety w najbliższym czasie Caretta caretta pojawią się „niespodziewanie”. Aby uchronić te młode osobniki, które w takiej sytuacji będą zdane wyłącznie na siebie, ludzie muszą zrobić wszystko co w ich mocy aby pisklaki trafiły do wody, a nie na ulice i w zarośla.

Warto wiedzieć, że to właśnie w Grecji Caretta caretta zakładają największą liczbę gniazd w całym basenie Morza Śródziemnego. Jednak wedle szacunków, jakie przestawia Archelon mniej niż jeden na tysiąc żółwi osiągnie wiek rozrodczy...


Gosia,  data_2020-08-02 20:27:57 2020-08-02 20:27:57
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10157329502057551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Akurat jestem na Krecie id wczoraj. Pogoda cudna. Niecale 30C
Dla wczasowiczów super
Strach pomyśleć co się bedzie działo w lipcu i sierpniu.
Niestety nie tylko tam nie dba się o zwierzęta jest wiele takich państw, byłam niedawno w Egipcie i serce mi pękało na widok tych wszystkich biednych chudych zaniedbanych zwierząt, niby turystyka rozwinięta w tych krajach a Ciemnogród Totalny
To nie wydarzyło się w rejonie Rethymno na Krecie ,a na wyspie Paros .Najważniejsze że piesek został uratowany
Nie odnoszę się do tego konkretnego przypadku ale to smutne, na Krecie nie szanuje się psów i kotów. Pomimo, że widzimy je wszędzie (koty), są karmione odpadkami, zarobaczone z ropiejącymi oczami, zaniedbane. Wiem o czym piszę, mam koty w domu od kilkunastu lat. Osobiście widziałem jak zabito psa łopatą i zakopano, tylko dlatego, że przychodził na teren hotelu. Tym bardziej szacunek dla tego Pana o dużym sercu. (...)
Parklot
CRETE Copyright © 2009-24 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera