Cena oliwy mocno w górę

OliwkiZeszłoroczne ograniczenie produkcji oliwek w Hiszpanii (ze względu na warunki atmosferyczne) mocno odbija się na cenach oliwy na całym świecie. Warto przypomnieć, że Hiszpania to jeden z największych producentów oliwy. Łącznie z tego kraju pochodzi od 40% do 50% całej światowej produkcji. W zeszłym roku w Hiszpanii odnotowane zostały rekordowo niskie zbiory oliwek. Przy zmniejszeniu zbiorów o około 50-60%, produkcja oliwy w tym kraju szacowana jest na 500-600 tysięcy ton w porównaniu do 1650 tysięcy ton w roku ubiegłym. Oczywiście mocno odbija się to również na cenach oliwy na Krecie, której obecna cena na rynku hurtowym to maksymalnie 2,6 € za kilogram (podczas gdy w poprzednim sezonie cena wynosiła poniżej 2€).

Pocieszające jest to, że tegoroczne zbiory na Krecie są zdecydowanie lepsze niż w roku ubiegłym. Tegoroczna produkcja oliwy na Krecie szacowana jest na około 100 tys. ton, podczas gdy w roku ubiegłym wyprodukowano zaledwie 65 tys. ton. Warto odnotować również, że mimo początkowych obaw, jakość pozyskanej oliwy jest bardzo wysoka. Około 85% pozyskiwanej oliwy stanowi najwyżej ceniony surowiec o bardzo niskiej kwasowości (w przedziale 0,3-0,5%).

Obecne wysokie ceny oliwy na Krecie prawdopodobnie będą utrzymywać się na przestrzeni kilku najbliższych miesięcy. Jednym z podstawowych czynników wpływających na wzrosty cen są notowania oliwy na włoskim rynku hurtowym, który jest głównym odbiorcą greckiej oliwy. Około 90% oliwy eksportowanej z Grecji trafia właśnie do tego kraju. Obecnie najwyższa jakościowo oliwa (extrissima - o kwasowości 0,3 do 0,5%) sprzedawana jest we Włoszech za cenę około 2,9 € za kilogram. Jeszcze wyżej wyceniania jest taka oliwa w Hiszpanii, gdzie kilogram oliwy o takich parametrach kosztuje ponad 3 €.

Oliwa


Osoby konsumujące duże ilości oliwy (czyli takie jak ja) chyba powinny pomyśleć o zgromadzeniu odpowiedniego zapasu, który pozwoli przeczekać najbliższe miesiące drożyzny. Bardzo dobre oliwy w atrakcyjnych cenach możecie dostać w kilku sklepach internetwych, takich jak www.kreta24.pl czy www.greckie-delikatesy.pl.

Piotrek,  data_2013-01-31 19:51:26 2013-01-31 19:51:26
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

po prostu.......:( zanik mózgu ...
gość PiotrWie: Jak we wschodniej to trochę zależy gdzie będziesz - jak w okolicy Agios Nikolaos to wąwóz Kritsa, koło Irapetry jest wąwóz Pefki czy Moni Kapsa, ew. trudniejszy Sarakiniko , jak całkiem na wschodzie to Zakres czy Xerocampos.
To nie jest nietrudny wąwóz. Przeszłam ich tu kilka i ten był całkiem wymagający, w dwie strony można się zmęczyć. Dodatkowo słońca i brak wody do uzupełnienia. Respekt przed dziką Kretą!
Nieodpowiedzialni ...Wczoraj widzialam film z trekkingu na YT. Na szczęście skończyło się na obiciach,potłuczeniach,wymęczeniu..gość zyje .. Poszedł sam na szlak Agia Roumeli - Sougia ..Przeszedł część...Bezzapasu wody,prowiantu,map,przygotowania,informacji w hotelu...Skrajna nieodpowiedzialność...Potem znajdują kości takich na szlaku...
kali orexi
Bzdura
Pod tym wzgledem Lefkada jest całkiem inna wyspa tutaj tawerny pełne turystów od śniadania do nocnych biesiad ale to pewnie dlatego ze tutaj nie mamy hoteli na All inclusice
Parklot
CRETE Copyright © 2009-22 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera