Kreta przewodnik

Najlepsza polska strona internetowa poświęcona greckiej wyspie Kreta oraz w niewielkim stopniu Grecji kontynentalnej. Znajdziesz tu przydatne informacje związane ze zwiedzaniem Krety wykraczające poza ofertę fakultatywnych wycieczek. Na stronie znajdziecie również opisy najciekawszych miejsc, które sami odwiedziliśmy zwiedzając tę największą grecką wyspę. Treści uzupełniają bieżące aktualności, fotografie oraz przepisy kuchni greckiej.

Tegoroczne zimowe oblicza Krety

Jednym z bardziej popularnych tematów, jakie pojawiają się w ostatnim czasie w lokalnych mediach, jest informacja o intensywnych opadach śniegu, jakie odnotowane zostały w górzystej części zachodniej Krety. Wedle doniesień opublikowanych na portalach informacyjnych pokrywa śnieżna znajdująca się teraz w Górach Białych ma miejscami nawet kilka metrów wysokości. Sytuacja taka ma między innymi miejsce na płaskowyżu Omalos oraz w rejonie wejścia do wąwozu Samaria. Trzeba przyznać, że zdjęcia ilustrujące te artykuły, wyglądają wręcz niesamowicie.

Zimowe oblicza Kretyźródło zdjęcia: www.flashnews.gr - Dimitris Papadogiorgakis

O tym jak gruba jest ta śnieżna pokrywa można przekonać się spoglądając na poniższą grafikę przygotowaną przez portal flashnews.gr. Zestawiono na nich dwa zdjęcia pokazujące to samo miejsce. Jest to strażnica, w której sprzedawane są bilety wejścia do wąwozu Samaria. Po prawej stronie znajduje się zdjęcie tego miejsca przy umiarkowanej pokrywie śnieżnej. Z lewej strony natomiast jest fotografia strażnicy wykonana w ostatnich dniach. Jak widać budynek oraz początek szlaku jest skryty całkowicie pod śniegiem.

Omalos - porównanieźródło zdjęcia: www.flashnews.gr - Dimitris Papadogiorgakis

Oczywiście ten spektakularny malowniczy krajobraz jest równoznaczny z ogromem pracy, jakie mają tamtejsze lokalne służby utrzymujące przejezdność dróg. Ilość śniegu zalegających na drogach jest tak duża, że do akcji musiał wkroczyć ciężki sprzęt gąsiennicowy.

Omalos - zimowe drogiźródło zdjęcia: www.flashnews.gr - Dimitris Papadogiorgakis

Mniej czy więcej śniegu?

Warto mieć jednak świadomość, że te niesamowicie malownicze krajobrazy nie dotyczą rejonu całej Grecji. Tamtejsze służby meteorologiczne oszacowały na podstawie bardzo dokładnych zdjęć satelitarnych, że tegoroczna pokrywa śnieżna jest mniejsza o około 40% w stosunku do średniej odnotowywanej na przestrzeni ostatnich 15 lat. Pokrywa śnieżna ogranicza się głównie do wysokich łańcuchów górskich środkowej, a także północnej Grecji oraz niektórych rejonów Krety.

Opady śniegu - pokrywa - meteo.gr

Na powyższym wykresie opublikowanym na portalu www.neakriti.gr jest doskonale widoczne to, że obecna pokrywa śnieżna (czerwona linia) zajmuje powierzchnię o około 40% mniejszą w stosunku do średniej z lat 2004-2019 (czarna linia). Synoptycy meteo.gr podkreślają również to, że ta zdecydowanie mniejsza ilość śniegu odnotowywana jest pomimo tego, że przez Grecje przeszły dwa burzliwe fronty atmosferyczne Zenobia oraz Hefajstos.

Płaskowyż Lassithi po wodą

Z dużo gorszymi konsekwencjami przechodzącego frontu burzowego Hefajstos muszą borykać się mieszkańcy płaskowyżu Lassithi, którego znaczna część została zalana. Portal www.neakriti.gr  opublikował informacje, że w niektórych miejscach głębokość wody przekracza nawet 4m. Yiannis Stefanakis – burmistrz płaskowyżu Lassithi poinformował, że część rolników stoi w obliczu katastrofy, gdyż najprawdopodobniej całkowitemu zniszczeniu ulegną ich uprawy.

Woda zalała także część położonych niżej domów oraz budynków gospodarczych. Podtopiona została także szkoła podstawowa oraz przedszkole znajdujące się w miejscowości Agios Georgios.

Tamy pełne wody

Z powodu obfitych opadów deszczu odnotowywanych w ostatnim czasie na Krecie, część retencyjnych zbiorników wypełniła się wodą. Osiągnięte zostały prawie maksymalne stany, w związku z czym w zaporach tych prowadzony jest kontrolowany zrzut wody. Działanie to ma pozwolić na zachowanie ewentualnych rezerw pojemności zbiorników, które mogą być wykorzystane w sytuacjach kryzysowych (np. silnych opadów deszczu grożących powstaniem powodzi). Kontrolowany zrzut ma miejsce między innymi w przypadku tamy Aposelemi (widocznej na poniższym filmie), gdzie każdego dnia do morza wypuszczanych jest około 70 tys. metrów sześciennych wody. W celu ograniczenia ilości zrzucanej wody podjęta została decyzja, aby część nadwyżki przekierować w postaci dostaw do sieci wodociągowej do takich miast jak Heraklion, Hersonissos, czy też Agios Nikolaos. Rozwiązanie to zostanie utrzymane najprawdopodobniej aż do Wielkanocy.

Gosia i Piotrek,  data_2020-01-12 18:29:38 2020-01-12 18:29:38
Średnia: 4.5
Liczba ocen: 1
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
Kreta informacje 4.5 na 5 (0) liczba ocen 1
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

 Ewa Szumowska
Ewa Szumowska
2020-01-12 18:10:28

A u mnie grama śniegu jeszcze nie było

 gość}
gość PiotrWie
2020-01-12 21:07:01

No to wygląda że w czasie wyjazdu w drugim i trzecim tygodniu maja plany chodzenia w Górach Białych trzeba będzie sobie darować - chyba że przyjdzie znaczne ocieplenie i duże deszcze w górach w marcu, ale to raczej mało prawdopodobne. Myśleliśmy o przejściu ze schroniska Volikas przez Leivadę, Katsivelli i Kallerghi na Omalos a następnie przez Gigilos do Sougii by zamknąć oba przebiegi E4 przez Góry Białe, ale prawdopodobnie będą tan jeszcze warunki zimowe. Trudno, pozostał nam jeszcze zaległy Mount Kedaros na którym nie powinno już być śniegu a potem obejście doliny Amari i przejście brzegiem morza z Aghia Gallini do Plakias od plaży do plaży tez ciekawy program. Wszystko okaże się na Wielkanoc - wtedy jedziemy po raz pierwszy w tym roku na Kretę i ocenimy wielkość pokrywy śnieżnej na miejscu.

 Dorota Sikorska
Dorota Sikorska
2020-01-12 21:33:01

Od przyszłego roku spędzam zimę na Krecie

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10156759266987551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

gość PiotrWie: Oczywiście że da się przejść w 1 dzień ale po co??? Warto się pokąpać na Domacie i Sedonii, obejrzeć widoki idąc siga-siga. Ale co kto lubi. Cieszę się że poprawili oznaczenia - przy pierwszej próbie naszego przejścia były tylko tyczki co spory kawałek, przy drugiej też pojawiły się w niewielkich ilościach znaki E4. Za trzecim razem były już żółto - czarne oznakowania - był znaczny postęp. (...)
gość Mateus: Hmm ja mam odmienne zdanie, zaznaczę, że nie jestem bardzo doświadczonym górskim turystą, ale amatorsko uprawiający sporty wytrzymałościowe. Trasę Agia Roumelii - Sougia pokonaliśmy 2 razy, w 2014 i 2020, trasa bardzo dobrze oznaczona, problem w sumie mieliśmy tylko przy plaży Domata, za bardzo zakombinowaliśmy i poszliśmy górą zamiast plażą.Trasa pokonana 2 razy z całym bagażem na 2 tyg z namiotem itp. (...)
gość PiotrWie: Jak powiększysz do pełnego ekranu na You Tube to wszystkie są podpisane. Ta akurat to Konnos Beach - pierwsza plaża na zachód od Matali. cały film idzie po kolei od plaży Kokkinos Pirgos na wschód aż do plaży Sidonia - pominięte są tylko te które wymieniłem w pierwszym poście i kilka malutkich plaż dostępnych tylko łodzią.
Gosia | crete.pl : Kommos. Po drugiej stronie widocznej skały jest Matala.
gość joy: Podpowiedzcie proszę jaka to palża na filmie w 1min i 26 s.?
gość PiotrWie: Przejście z Tris Ekklisies do Kalamaki jest spokojne - nie ma tam jakiś dużych trudności, wystarczy zabrać ze sobą matę i najmniejszy możliwy śpiwór ( my używamy 600 gramowych, naprawdę małych po kompresji) i można iść - przez dwa tygodnie siga-siga. (...)
Piotrek | www.crete.pl : Cześć Piotrze, wiedzieliśmy, że kto jak kto, ale Ty na pewno dodasz jakiś komentarz do tego filmu :). My zgodnie razem uznaliśmy z Gosią, że to jest rejon do którego musimy jeszcze wrócić. Między innymi właśnie dla tego spokoju i tych ciekawych miejsc :)
Parklot
CRETE Copyright © 2009-20 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera