Niezwykły bieg: od poziomu morza do najwyższego szczytu Białych Gór

W ciągu tego weekendu na południu Krety mają miejsce dwie bardzo ambitne imprezy biegowe. Pierwsza z nich to Sfakia Sky Run 2019, który odbyła się dzisiaj, druga zaś to Sfakia Vertical Run, który rozegra się jutro w niedzielę 27 października. Na wstępie warto dodać że bieg Sfakia Sky Run został zorganizowany na Krecie po raz pierwszy i jest to prawdziwy test wytrzymałości dla biegaczy.

Od poziomu morza do najwyższego szczytu Białych Gór

Klub biegowy Arkalos pod patronatem gminy Sfakia zorganizował po raz pierwszy wyścig Sfakia Sky Run: Sea to Summit. Jest to szczególna i unikalna dla Grecji impreza sportowa. Jak sama nazwa wskazuje wyścig ten zaczyna się na poziomie morza w miejscowości Loutro i  kończy się na Pachnes, czyli najwyższym szczycie Gór Białych na wysokości 2454 metrów n.p.m. Wyścig ten wymaga od zawodników siły, wytrzymałości i wytrwałości, ponieważ trzeba pokonać prawie 2500 metrów przewyższenia na dystansie 20,3 km. Ze względu na specyfikę wyścigu, bezpieczeństwo sportowców i ochronę środowiska naturalnego organizatorzy wyznaczyli limit miejsc na maksymalnie 50 uczestników. Jednocześnie ten bieg to jakby podróż od lata do zimy, ponieważ temperatury w tym czasie na starcie są podobne do letnich, ale na mecie (na 2454 metrach) często oscylują wokół 5 stopni Celsjusza lub nawet niżej.

Mimo że bieg już został ukończony to chcielibyśmy Wam nieco przybliżyć jego specyfikę. Uczestnicy najpierw dopłynęli promem do miejscowości Loutro, gdzie wyznaczono punkt startowy. Wyścig rozpoczął się o godzinie 9:00. Na trasie wyznaczono dwa punkty kontrolne oraz trzy miejsca na zregenerowanie sił. Pierwszy punkt kontrolny znajdował się na głównym placu w wiosce Anopoli oddalonej o 4,5 km od Loutro, dokąd zawodnicy musieli dobiec w czasie nie dłuższym niż 70 minut. Osobom, którym biegi górskie są obce, może wydawać się, że limit czasu był bardzo długi jak na ten dystans, jednak w ocenie trudności trasy trzeba wziąć też pod uwagę duże przewyższenie (680 m) dzielące Loutro i wioskę Anopoli.

Po zameldowaniu się w tym punkcie kontrolnym oraz zaopatrzeniu w wodę zawodnicy wyruszyli w dalszą trasę do drugiego punktu kontrolnego, który został wyznaczony w Roussos oddalonym od Loutro o 17,3 km. Tu przewyższenie w stosunku do punktu startu wynosiło już 2100 m, ale różnica ta jest rozłożona na dużo dłuższy dystans, więc trasa nie była aż tak stroma jak na pierwszym etapie biegu.

Po opuszczeniu Anopoli zawodnicy początkowo poruszali się asfaltowymi i polnymi drogami, by później kolejną część ponad 5 km trasy pokonać stromą i zalesioną ścieżką wyznaczoną w wąwozie zwanym Porolangos. Za wąwozem po zawodnicy dobiegli do kolejnego punktu regeneracyjnego zorganizowanego na wysokości 1608 metrów. Do tego momentu zawodnicy pokonali już 12 km biegu.

Kolejna, ponad 5 km część trasy prowadziła do ostatniego przystanku regeneracyjnego w Rousses, gdzie znajdował się także drugi punkt kontrolny. Co istotne sportowcy musieli zameldować się w nim nie później niż 4 godziny po starcie.

Przed wyruszeniem na ostatni etap biegu zawodnicy musieli uzupełnić zapasy wody, gdyż był to ostatni przystanek na trasie. Od tego punktu zawodnicy biegli już po skalistej ścieżce wyznaczonej na wysokości ponad 2 000 metrów n.p.m. Przez pierwsze półtora kilometra wiodła ona poprzez pustynię górską, która jest dość unikalnym zjawiskiem geologicznym w Europie. Jest to kamienisty obszar o powierzchni wielu kilometrów kwadratowych z rzadko występującą jakąkolwiek roślinnością. Tutaj w Lefka Ori, w zależności od pogody i pory roku, wiatr jest zawsze bardzo silny i mroźny. 

Profil trasy Sky Run 2019

Profil trasy udostępniony przez jednego z uczestników

W tym miejscu po raz pierwszy zawodnicy mogli zobaczyć swój cel. Kolejne 2 km tworzyły już ostatnią “prostą” przed metą wyznaczoną na Pachnes (2454 m). Po dobiegnięciu na górę zawodnicy mogli podziwiać południowy widok na Morze Libijskie oraz północną panoramę Gór Białych. Pogoda bowiem dopisała a przejrzystość powietrza była znakomita. Warto wiedzieć, że w tym paśmie górskim znajduje się ponad 50 szczytów o wysokości ponad 2000 m oraz wiele niższych. Tworzą one naprawdę niezwykły pejzaż składający się ze szczytów i wąwozów.

Zwycięzcy tego biegu dotarcie na szczyt zajęło tylko 2:51:50. Pierwsza kobieta zaś dotarła na Pachnes po czasie 4:10:42. Warto też dodać że w samym biegu uczestniczyły tylko 4 kobiety, jednak tylko 3 ukończyły ten wyścig. Pięciu zawodników nie zameldowało się na drugim punkcie kontrolnym, a kolejne pięć osób nie dotarło na szczyt pomimo osiągnięcia drugiego punktu kontrolnego. Więcej wyników można znaleźć pod poniższym linkiem: Sky Run 2019 - rezultaty.

Po osiągnięciu celu zawodnicy zaopatrzeni w koce termiczne musieli zawrócić tą samą drogą do Rousses, gdzie czekały na nich samochody, które zwiozły ich do wioski Anopoli. Tam czekał na nich posiłek złożony z tradycyjnych kreteńskich dań. Na godzinę 17:00 zaplanowano ceremonię wręczenia nagród. Nagrody przewidziano dla pierwszych 3 mężczyzn oraz 3 pierwszych kobiet i jak się okazało jedynych, które ukończyły ten bieg.

Sfakia Vertical Run 

Jeśli dla kogoś Sky Run był zbyt trudnym wyzwaniem, mógł zgłosić się do uczestnictwa i spróbować swoich sił w niedzielnej imprezie Sfakia Vertical Run. Bieg ten organizowany jest po raz szósty i w zasadzie stanowi on powtórzenie pierwszego etapu trasy Sky Run. Początek biegu wyznaczony jest w Loutro, meta zaś w miejscowości Anopoli. Jutro w biegu tym weźmie udział nie więcej niż 250 uczestników. Mimo że dystans jest relatywnie krótki, to przewyższenie 690 metrów, które trzeba pokonać jest dobrym testem na własną wytrzymałość i siłę. Warto dodać, że w poprzednich edycjach tego biegu najlepsi zawodnicy przybiegali na metę w niespełna 38 minut.

Szlak między Loutro a AnopoliLoutro widoczne ze ścieżki prowadzącej do Anopoli

Bieg rozpoczyna się po tym jak prom, którym przypływają zawodnicy, opuści furtę. Każdy z nich po dobiegnięciu do kościoła Agia Ekaterini, który znajduje się na szczycie ścieżki, powinien uderzyć w dzwon. Dopiero później można pokonać ostatnią część trasy, czyli dobiegnięcie do Anopoli. Tak jak w przypadku biegu Sky Run po zakończeniu biegu rozdanie nagród oraz poczęstunek będą miały miejsce na placu w Anopoli.

Gosia,  data_2019-10-26 19:50:31 2019-10-26 19:50:31
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

 Agnieszka Łysiak
Agnieszka Łysiak
2019-10-26 18:05:20

Muszę to rozważyć

1
 Mariusz Bart
Mariusz Bart
2019-10-26 18:16:52

ŁAAAAAA!! coś dla mnie!! :)

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2019-10-26 18:29:14

Mamy nadzieję, że Sky Run będzie zorganizowany także w przyszłym roku. :) Dzisiaj z tego co widzieliśmy to na liście uczestników był jeden Polak :)

 Mariusz Bart
Mariusz Bart
2019-10-26 18:31:05

CRETE - Kreta jakbym wiedział, że takie coś tam robią byłbym drugim ;)

Zapisane w kalendarz startów na 2020 ;)

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2019-10-26 18:36:31

Jak tylko ogłoszą zapisy na kolejną edycję to damy newsa :)

1
 Mariusz Bart
Mariusz Bart
2019-10-26 18:39:52

CRETE - Kreta dodałem stronę orgów do obserwowanych, mam nadzieję, że nie przeoczę ;)

1
 Anne Passera
Anne Passera
2019-10-27 06:28:21

Loutro

 Marcin Chabierski
Marcin Chabierski
2019-10-29 14:15:05

Widok na Góry Białe od Kalyves, trochę biegałem, ale nie tak wysoko

1

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10156566910322551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Bravo Creta ❤️
I to bez Rosjan!!! Wow!!!
Super. Ja dziś właśnie wylądowałam w Chanii. Uwielbiam to miejsce
Lepiej się tego ująć nie da .....niesamowite uczucie
Pierwszy wdech po wyjściu z samolotu jest bezcenny
My za równe 3 tygodnie lecimy, pierwszy raz na Kretę:-)
Zawsze robię pstryka
Parklot
CRETE Copyright © 2009-22 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera