Archaiczna łódź w porcie w Heraklionie

Ciekawy obiekt gościł w ostatnim czasie w porcie w Heraklionie. Prymitywna łódź wykonana z pojedynczego pnia drzewa to dłubanka wykonana przez czeskich archeologów. Stworzenie jej jest częścią projektu mającego sprawdzić możliwości przemieszczania się ludzi w zamierzchłych czasach. Ta archaiczna jednostka pływająca jest wierną kopią łodzi, jaka została odkryta przez archeologów w jednym z włoskich jezior.

Łódź stworzona przez czeskich naukowców jest wyjątkowa nie tylko z tego względu, że zachowana została wierność co do kształtu oraz wymiaru, ale także ze względu na zastosowane techniki jej wykonania. Na etapie jej tworzenia naukowcy sięgnęli po sposoby obróbki drewna stosowane w dawnych czasach. Część monolitycznego pnia została wydrążona przy pomocy kamiennych narzędzi, jakie używane były przez prehistorycznych ludzi.

Tegoroczna wyprawa realizowana przez Czechów była ostatnim etapem morskiej podróży planowanej w ramach tego projektu. W poprzednich misjach pokonali oni trasę na odcinku pomiędzy włoską miejscowością Lavrio a grecką wyspą Milos. W ostatnich dnia płynąc swoją archaiczną łodzią dopłynęli do Heraklionu zahaczając po drodze o wyspę Santorini.

Dzięki realizacji tego śmiałego projektu naukowcy udowodnili, że już w zamierzchłych czasach możliwe było odbywanie odległych wypraw w rejonie morza Śródziemnego, których celem mogło być między innymi utrzymanie stosunków handlowych. Uczeni sądzą również, że tego typu podróże mogły wpływać na rozprzestrzenianie się wczesnych form upraw rolnych.

W niedalekiej przyszłości łódź, którą podróżowali naukowcy będzie eksponatem jednego z czeskich muzeów.

Gosia i Piotrek,  data_2019-06-17 19:10:34 2019-06-17 19:10:34
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10156276484242551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Zdala jestem od myślenia katastroficznego ale coś mi intuicja podpowiada ze znając „inwestowanie” Greków wszystkie pieniądze od turystów pójdą w prywatne kieszenie a nie ochronę tych pięknych miejsc, a kiedy już dojdzie do ich zniszczenia przez ludzka stopę, to postawią tam wielkie hotele z prywatna plaza, bo tylko to zostanie.
jeszcze niech za powietrze zaczną naliczać, za chlor w basenie, sól w morzu, opłatę za sterylne all inclusive etc. Grecji już i tak nie ma od dawna, mogą stawać na uszach i tak się nie dorobią Greki zapyziałe
Dobry pomysł, ale jak z tym pójdzie jakieś udogodnienia typu ubikacja z prawdziwego zdarzenia itp
gość dodekanezowiec: Ale można wejść bokiem, do czego zachęcił pan sprzedający bilety... Bo już limit osób się wyczerpał.  
Aby wejsc na Wulkan Teide wymyslono inne rozwiazanie. Czyli koniecznosc uzyskania zezwolenia na wstep, ale bezplatnie. Zezwolenie wymagane jest tylko w godzinach pracy straznikow czyli CHYBA od 9:00 do 18:00, w innych godzinach mozna wchodzic bez
Komercja komercja komercja ... dlatego kreta to nie moja bajka ... choć w tym roku chciałam się do niej przekonać... niestety na tle innych greckich wysp wypadła słaboooooo
Dobrze ze poznałam te miejsca kiedy była tam garstka ludzi a rano tylko ja :)
Parklot
CRETE Copyright © 2009-21 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera