Kreta przewodnik

Najlepsza polska strona internetowa poświęcona greckiej wyspie Kreta oraz w niewielkim stopniu Grecji kontynentalnej. Znajdziesz tu przydatne informacje związane ze zwiedzaniem Krety wykraczające poza ofertę fakultatywnych wycieczek. Na stronie znajdziecie również opisy najciekawszych miejsc, które sami odwiedziliśmy zwiedzając tę największą grecką wyspę. Treści uzupełniają bieżące aktualności, fotografie oraz przepisy kuchni greckiej.

Archaiczna łódź w porcie w Heraklionie

Ciekawy obiekt gościł w ostatnim czasie w porcie w Heraklionie. Prymitywna łódź wykonana z pojedynczego pnia drzewa to dłubanka wykonana przez czeskich archeologów. Stworzenie jej jest częścią projektu mającego sprawdzić możliwości przemieszczania się ludzi w zamierzchłych czasach. Ta archaiczna jednostka pływająca jest wierną kopią łodzi, jaka została odkryta przez archeologów w jednym z włoskich jezior.

Łódź stworzona przez czeskich naukowców jest wyjątkowa nie tylko z tego względu, że zachowana została wierność co do kształtu oraz wymiaru, ale także ze względu na zastosowane techniki jej wykonania. Na etapie jej tworzenia naukowcy sięgnęli po sposoby obróbki drewna stosowane w dawnych czasach. Część monolitycznego pnia została wydrążona przy pomocy kamiennych narzędzi, jakie używane były przez prehistorycznych ludzi.

Tegoroczna wyprawa realizowana przez Czechów była ostatnim etapem morskiej podróży planowanej w ramach tego projektu. W poprzednich misjach pokonali oni trasę na odcinku pomiędzy włoską miejscowością Lavrio a grecką wyspą Milos. W ostatnich dnia płynąc swoją archaiczną łodzią dopłynęli do Heraklionu zahaczając po drodze o wyspę Santorini.

Dzięki realizacji tego śmiałego projektu naukowcy udowodnili, że już w zamierzchłych czasach możliwe było odbywanie odległych wypraw w rejonie morza Śródziemnego, których celem mogło być między innymi utrzymanie stosunków handlowych. Uczeni sądzą również, że tego typu podróże mogły wpływać na rozprzestrzenianie się wczesnych form upraw rolnych.

W niedalekiej przyszłości łódź, którą podróżowali naukowcy będzie eksponatem jednego z czeskich muzeów.

Gosia i Piotrek,  data_2019-06-17 19:10:34 2019-06-17 19:10:34
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10156276484242551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe

Najnowsze komentarze:

gość PiotrWie: Póki co obostrzenia dotyczą pasażerów przybywających z danego kraju - niezależnie od obywatelstwa - ważny jest też okres pobytu w danym kraju. Nie będziesz ponad dwa tygodnie w Szwajcarii więc będą Cię obowiązywały ew. Zaostrzenia dla przybywających ze Szwajcarii i Polski. (...)
Grzegorz Filip: Ktoś sie doczytał co do możliwości przylotu z innych krajów dla obywateli Polski? mam lot 22 z Szwajcarii do ktorej lecę 17.
Gosia | crete.pl : Tak, na Krecie też rośnie liczba zachorowań. Nie tak drastycznie jak na przykład w Attyce ale jednak ostatnio codziennie pojawiają się nowe zachorowania. Czyli w porównaniu z lockdownem jest więcej zachorowań i są wykrywane kilkukrotnie częściej. Aktualnie na Krecie jest 33 aktywnych zachorowań i są one rozsiane po całej wyspie. (...)
gość kkckasia: W dzisiejszej prasie w Polsce przeczytałam, że w Grecji padł rekord zakażeń i są złe wieści dla turystów.... oczywiście w artykule piszą o Grecji jako całości, stąd moje pytanie - czy na Krecie coś się zmienia? czy przybyło zakażeń na wyspie?  pozdrawiam 
Patrycja Jurczyk: Zdążę do października?...
Kinga Lademann: I będzie chyba coraz trudniej ? Jeszcze chwila i będą dla nas zamykać granice.. Trzeba szybko walizki pakować
Anna Jerzmanowska: 
CRETE Copyright © 2009-20 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera