Siła greckiej turystyki w 2018 roku

Stowarzyszenie Greckich Przedsiębiorstw Turystycznych (INSETE) przygotowało bardzo ciekawe opracowanie omawiające wpływ branży turystycznej na grecką gospodarkę w 2018 r. To kolejny dokument, który jest bezpośrednim potwierdzeniem tego, że branża turystyczna jest najważniejszym sektorem greckiej gospodarki. I chociaż o fakcie tym pisaliśmy na naszej stronie już nie jeden raz, to zawsze z chęcią czytamy tego typu dane ekonomiczne.

Siła greckiej turystyki

Na wstępie warto wspomnieć, że zgodnie z szacunkami wykonanymi przez organizację INSETE przedsiębiorstwa działające bezpośrednio w sektorze turystycznym wygenerowały w ubiegłym roku blisko 12% całkowitego PKB Grecji. Jeszcze bardziej imponująco udział ten wygląda, jeśli w zestawieniu uwzględni się również przychody firm pośrednio powiązanych z obsługą ruchu turystycznego. W takim przypadku wartość przychodów w zależności od szacunków sięga od około 25% do ponad 30% PKB Grecji.

W ujęciu kwotowym bezpośredni udział branży turystycznej w greckim PKB w 2018 roku wyniósł około 21,6 mld €. Jest to wartość zdecydowanie większa w stosunku do poprzednich okresów. W 2017 roku wartość ta była równa około 19 mld €, natomiast rok wcześniej w 2016 wynosiła około 17,7 mld €. Oznacza to, że na przestrzeni ostatnich trzech lat przychody branży turystycznej wzrosły aż o blisko 4 mld €.

Turyści w Heraklionie

Zależności te są jeszcze silniejsze w przypadku typowo turystycznych regionów Grecji. W szczególności tyczy się to wysp regionu Południowego Morza Egejskiego, gdzie udział turystyki w PKB sięga około 97% tamtejszego PKB. Równie silny wpływ turystyki na lokalną gospodarkę odnotowywany jest w regionie Wysp Jońskich oraz na Krecie, gdzie udziały te wynoszą odpowiednio 71% oraz blisko 50% całkowitego PKB tych regionów. W tym miejscu warto podkreślić, że regiony te cechują się największymi wartościami PKB przypadającymi na pojedynczego mieszkańca. Wedle raportu INSETE turystyka jest jednym z najważniejszych  czynników wpływających na poprawę poziomu tamtejszych mieszkańców.

Gotówka z zewnątrz

Wyliczenia przeprowadzone przez INSETE jasno wskazują, że każde 1€ przychodu odnotowywanego przez przedsiębiorstwo branży turystycznej jest równoznaczne z dodatkowym przychodem około 1,5€ odnotowywanym przez firmy działające w innych sektorach.  Świadczy to tylko o tym, że turystyka jest sektorem o bardzo dużym zróżnicowaniu korzyści dla tamtejszej gospodarki.

Niezwykle istotnym czynnikiem jest także to, że około 90% tych przychodów stanowią pieniądze napływające spoza Grecji. Jest to niezwykle korzystna sytuacja mająca pozytywny wpływ na równoważenie negatywnego bilansu handlowego.

Turyści na lotnisku na Krecie

Turystyka najważniejszym pracodawcą

W szczytowym okresie sezonu turystycznego w różnego rodzaju punktach gastronomicznych oraz w pensjonatach i hotelach zatrudnionych jest około 411 tys. pracowników. Stanowi to około 16,7% ogółu osób aktywnych zawodowo w Grecji. Patrząc w szerszym ujęciu liczba wszystkich pracowników, którzy bezpośrednio lub pośrednio związani są z branżą turystyczną stanowić od około 37 do 44% tamtejszego rynku pracy.

Obecnie turystyka jest najważniejszą branżą wpływającą na zmniejszenie się bezrobocia w Grecji. Dosyć duża aktywność inwestycyjna sięgająca w ubiegłym roku w tym sektorze gospodarki około 5 mld € daje nadzieje na powstanie sporej ilości nowych miejsc pracy. Co ważniejsze spora część spośród nich to szansa na pracę dla grupy osób szczególnie zagrożonych bezrobociem (kobiety oraz młode osoby wchodzące na rynek pracy).

Kapryśna turystyka

Patrząc na te optymistyczne dane ekonomiczne nie można jednak zapomnieć o tym, że branża turystyczna jest bardzo specyficznym sektorem gospodarki, którego koniunktura jest trudna do przewidzenia oraz zależna od wielu czynników. Doskonale widać to na przykładzie sezonowości, z którą Grecja stara się walczyć od wielu lat. Różnego rodzaju działania oraz akcje promocyjne przynoszą relatywnie niewielkie korzyści. W ubiegłym roku w dalszym ciągu około 72,5 % całkowitych przychodów branży turystycznej w Grecji odnotowywanych było w okresie od czerwca do września.

Stałym wahaniom podlega również zainteresowanie turystów poszczególnymi krajami. Każdy z popularnych kierunków wakacyjnego wypoczynku cechuje się swoistymi cyklami wzrostu oraz spadku liczby odwiedzających. Dodatkowy udział w tych zmianach zainteresowania mają także bieżące wydarzenia geopolityczne oraz ekonomiczne wpływające bezpośrednio na decyzje podejmowane przez konsumentów.

Tak silne uzależnienie się Grecji od wpływów z pojedynczego sektora gospodarki jest z pewnością czynnikiem niekorzystnym. Nie bez kozery w potocznym języku używa się powiedzenia, że ktoś jest ofiarą własnego sukcesu. Mamy nadzieję, że Grecja ukierunkowana na rozwój głównie masowej turystyki nie będzie podążać w kierunku tak zgubnych rozwiązań jak mocno zurbanizowane wybrzeża Hiszpanii. Naszym zdaniem byłoby to swoiste zaprzeczenie błogich greckich wakacji.

Gosia i Piotrek,  data_2019-06-02 19:02:08 2019-06-02 19:02:08
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10156244613412551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Całe mnóstwo
Cudowne widoki i przejście tego wawazu byłam polecam
Super spacer.
Początek troche nudny ale koncówka piękna :)
W Paleochorze polecam tavernę Methexis
Polecam. Fantastyczne wrażenia i przeżycie wspaniałej przygody.
Parklot
CRETE Copyright © 2009-21 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera