Pełne otwarcie wąwozu Samaria w 2019 roku

data_2019-05-01 19:02:58 2019-05-01 19:02:58

Jeśli w chwili obecnej jesteście na Krecie i macie w swoich planach wypad do wąwozu Samaria to musimy Was zmartwić. Jeszcze przez przynajmniej kilka kolejnych dni tamtejszy szlak wciąż nie będzie w pełni dostępny dla zwiedzających. W dalszym ciągu będzie możliwy wstęp tylko przez południowe wejście od strony miejscowości Agia Roumeli. Władze parku przekazały oficjalną informacje, że pełne otwarcie szlaku przez wąwóz Samaria nastąpi nie później niż 10 maja.

wąwóz Samaria

Dobre tempo prac i biurokratyczne procedury

Na przestrzeni kilku kolejnych dni zakończone mają zostać prace związane z naprawą szkód, jakie powstały na szlaku w okresie zimowym oraz wiosennym. W chwili obecnej w rejonie wąwozu pracują dwie ekipy składające się z kilkunastu osób. Jedna z nich porusza się od strony północnego wejścia Xyloskalo, natomiast druga metodycznie wykonując kolejne prace wchodzi w głąb wąwozu od południowego wejścia. Pani Plumnia Sklavakis (Πολύμνια Σκλαβάκη) Dyrektorka Nadleśnictwa Chania poinformowała, że tempo prac jest dobre i jeśli dobre warunki pogodowe utrzymają się to w najbliższych dniach obie ekipy powinny spotkać się na szlaku.

W międzyczasie trwają również prace związane z biurokratycznymi procedurami niezbędnymi choćby do przeprowadzenia takich działań, jak rekrutacja pracowników okresowych oraz zatrudnienie innego różnego rodzaju personelu. W 2019 roku całkowita suma środków europejskich, jakie udało się pozyskać na wynagrodzenia osób zatrudnionych w wąwozie Samaria oraz naprawę uszkodzeń i przygotowanie szlaku, sięga kwoty 12 mln €. Warto w tym miejscu podkreślić, że dzięki zaangażowaniu się Ministerstwa Zdrowia w tym roku na okres sezonu turystycznego w wąwozie znów zatrudniony zostanie wojskowy lekarz. Władze parku szacują, że wszystkie procedury zostaną zakończone najpóźniej do 13 maja, kiedy wąwóz Samaria, jako pomnik przyrody zostanie oceniony przez przedstawicieli Rady Europy. Wszyscy mają nadzieję, że park ponownie zostanie oceniony jak atrakcja pierwszej klasy.

Niezbyt popularna wiosenna "lazy Samaria"

Od piątku w zeszłym tygodniu dla turystów udostępniony został krótki, zaledwie 2-kilometrowy południowy odcinek szlaku. Jest to trasa określana czasem z angielskiego mianem "lazy Samaria", czyli wycieczka do wąwozu Samaria dla leniwych. Pokonując ten odcinek szlaku możliwe jest dojście do miejsca zwanego Żelazne Wrota, czyli jednego z najbardziej wąskich odcinków, gdzie strome ściany wąwozu oddalone są od siebie o zaledwie kilka metrów. Niestety ta bardzo skrócona wersja zwiedzania wąwozu nie daje możliwości pełnego zapoznania się z wąwozem Samaria. Nie cieszy się ona także zbyt wielką popularnością wśród turystów. Władze parku przyznają, że w ostatnich dniach typowa liczba turystów wchodzących na teren wąwozu oscylowała pomiędzy 50 a 100 osób.

Widać wyraźnie, że większość wiosennych piechurów wybiera najprawdopodobniej inne szlaki znajdujące się w rejonie Sfaki. Część osób z pewnością woli także poczekać na pełną dostępność szlaku.

Koules - Agia RoumeliPodświetlone Koules - źródło zdjęcia www.flashnews.gr

Iluminacja Koules w Agia Roumeli

Na sporą atrakcje mogą natomiast liczyć wszystkie te osoby, które postanowią zanocować w Agia Roumeli. W ostatnich dniach ukończony został tam projekt podświetlenia ruin zamku Koules górującego nad tą miejscowością. Dzięki wsparciu lokalnej społeczności udało się tam wykonać instalację solarną oświetlającą mury twierdzy. Projekt ten jest częścią realizowanego przez tamtejszą gminę szerszego programu, którego celem jest promocja wszystkich miejsc pamięci historycznej.

Piotrek,  data_2019-05-01 19:02:58 2019-05-01 19:02:58
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10156178182587551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Muzeum posiada największe na świecie zbiory kultury minojskiej. Spędziłem w nim kilka godzin, a i tak miałem niedosyt.
gość Majk: Hala dalej zamknięta ? Ech robiliśmy tam zakupy 10 lt temu  :)
Akurat jestem na Krecie id wczoraj. Pogoda cudna. Niecale 30C
Dla wczasowiczów super
Strach pomyśleć co się bedzie działo w lipcu i sierpniu.
Niestety nie tylko tam nie dba się o zwierzęta jest wiele takich państw, byłam niedawno w Egipcie i serce mi pękało na widok tych wszystkich biednych chudych zaniedbanych zwierząt, niby turystyka rozwinięta w tych krajach a Ciemnogród Totalny
To nie wydarzyło się w rejonie Rethymno na Krecie ,a na wyspie Paros .Najważniejsze że piesek został uratowany
Parklot
CRETE Copyright © 2009-24 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera