Silne sztormy zagrożeniem dla twierdzy Koules

data_2019-01-19 16:48:11 2019-01-19 16:48:11

Zmiany klimatyczne obserwowane na Krecie na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci dotyczą nie tylko warunków pogodowych w okresie letnim, ale w szczególności gwałtowności burz, jakie przetaczają się przez wyspę w miesiącach zimowych. Dobrym przykładem może tu być intensywny sztorm, jaki miał miejsce we wtorek i w środę. Stacja badawcza znajdująca się w rejonie twierdzy Koules odnotowała w tym okresie podmuchy wiatru wiejącego z maksymalną prędkością nawet 120 km/h.

Twierdza Koules

Tak trudne warunki pogodowe nie pozostają bez wpływu na falochron znajdujący się obok twierdzy. W czwartek wielu mieszkańców Heraklionu z zaskoczeniem przyglądało się na duży skalny blok, który siłą fal został wypchnięty na plac znajdujący się przed Koules. Ten przypadek to doskonały dowód na to jak wielkim siłom musi się opierać falochron ciągnący się wzdłuż portu w Heraklionie.

Kamień przy Koules
źródło zdjęcia: https://www.neakriti.gr/

Pan Nikos Kambani, szef Laboratorium Badań Morskich FAO w wywiadzie udzielonym neakriti.gr podkreśla, że tego typu przypadki są nie do uniknięcia. Jak mówi „Fala ma w sobie energię, która (…) może powodować poważne szkody. W szczególności ma to miejsce wtedy, gdy panują ekstremalne warunki pogodowe. W takich sytuacjach jest duże prawdopodobieństwo, że fala znajdzie [w falochronie] i przemieści te elementy, które są słabsze lub pęknięte.”

Nie bez znaczenia jest również to, że infrastruktura chroniąca port w Heraklionie wybudowana kilkadziesiąt lat temu wyliczona została dla zupełnie innych warunków pogodowych. Pan Nikos Kambani podaje, że ówcześni inżynierowie zaprojektowali ją tak, aby wytrzymała długotrwałe sztormy o sile do 6 stopni w skali Beauforta. Natomiast we wtorek i w środę siłę sztormu, podczas którego odnotowywano stały północny wiatr o średniej prędkości ponad 70 km/h, oceniano na dwa stopnie wyżej.

Warto jednak w tym miejscu zaznaczyć to, że falochron jest stale monitorowany przez odpowiednie służby, które dbają o jego zabezpieczenie. Pan Kambani podkreśla, że jedyne realne zagrożenie dla tej budowli i powstania ewentualnych trwałych uszkodzeń to długotrwałe okresy, kiedy ekstremalna pogoda uniemożliwia monitorowanie bieżącego stanu falochronu. Nie wyklucza on, że w przyszłości może dojść do tego typu sytuacji. Właśnie z tego względu laboratorium, którego pracami kieruje, ściśle współpracuje z władzami portu. Obie jednostki stale pracują nad nowymi rozwiązaniami, które w przyszłości mogłyby poprawić wytrzymałość falochronu oraz zwiększyć jego odporność na erozję powodowaną w szczególności przez sól a także wodę.

Piotrek,  data_2019-01-19 16:48:11 2019-01-19 16:48:11
Średnia: 0
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10155965698382551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe

Najnowsze komentarze:

Czas na Grecję  Ale to chyba nie dotyczy regularnych rejsów promami jak np Blue Star Ferries? Nigdzie nie mogę znaleźć tej informacji
Christian Arnidis - Moja Grecja  Dla wysp dobrze, bo tłumy z wycieczkowców odstraszają turystów, którzy pojechali na wakacje. Nie zostawiają grosza, a robią tłok. Wiele osób rezygnuje z wycieczki na Santorini, bo wyspa jest zapchana przez gości z wielkich wycieczkowców.
 A co na lotniskach ?
gość PiotrWie  Nie niestety a na szczęście bo by tłumy były cały rok. My byliśmy na Cykladach od 10 kwietnia do 4 czerwca na koniec maja wyraźnie zaczęło ludzi przybywać. Pojedziemy z powrotem we wrześniu - jako emeryci mamy czas. Tym razem chcemy jechać samochodem - porównanie kosztów samolot+ wypożyczenie samochodu vs dojazd samochodem do miesiąca jest na korzyść pierwszej wersji, potem - już drugiej. (...)
 Samolot tanich linii, samochód z greckiej wypożyczalni, kwatery wynajęte od lokalsów, wszelkie wycieczki samodzielnie wymyślone i zorganizowane. Unikamy wszelkiej maści pośredników. Wyjazdy nigdy w sezonie. Nawet nie chodzi o oszczędności, tak nam pasuje. W tawernach za to nie oszczędzamy ani trochę. A w temacie wejściówek do "atrakcji", to bardzo wybiórczo traktuję temat. (...)
 Turysta zmieni kierunek, zarobi Turek
 Ceny wejściówek mocno podrożały w tym roku, znieśli wiele zniżek (choćby bilet combo w Atenach). Cóż nie każdy zapłaci 10 czy 20 EUR za wejściówkę, która rok temu kosztowala 3-8eur. Różnica mocno odczuwalna, zwłaszcza przy rodzinnym zwiedzaniu.
CRETE Copyright © 2009-25 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera