Najważniejsze wydarzenia na Krecie w 2018 roku

data_2019-01-02 20:00:58 2019-01-02 20:00:58

Rok 2018 był z wielu względów ważnym rokiem na Krecie. Obfitował w ciekawe i istotne wydarzenia, wiążące decyzje oraz ważnych gości. Kreta pojawiała się w mediach także z powodu wydarzeń, na które jednak nikt nie miał wpływu. Spójrzmy zatem w nie tak jeszcze odległą przeszłość i przypomnijmy sobie te wydarzenia.

Pył afrykański nad Kretą

Afrykański pył

Koniec marca przyniósł Kreteńczykom dosłownie apokaliptyczne wydarzenie. Dużą część wyspy spowił na kilka dni gęsty afrykański pył. Niby nic niezwykłego, gdyż takie zjawisko powtarza się tu co roku, jednak w 2018 było ono niezwykle intensywne. Jak podało obserwatorium w Atenach, 22 marca miał miejsce jeden z największych transferów piasku pustynnego z Sahary w Afryce Północnej. Pokrył on cały kraj, a stężenia były najwyższe w ciągu ostatnich 10 lat. Poziomy PM10 przekroczyły 500 mikrogramów na metr sześcienny i zablokowały promienie słoneczne. Osoby starsze, chore oraz dzieci w tym czasie otrzymały zalecenie aby nie opuszczać domów. Tak duża ilość pyłu była jednak utrudnieniem nawet dla zdrowych osób. Unosząc się w powietrzu zdecydowanie ograniczał on widoczność oraz wpływał na dyskomfort w oddychaniu.

Krajobraz na Krecie w tych dniach przybrał pomarańczowo-żółte barwy. Jej mieszkańcy borykali się z tak dużym problemem zanieczyszczenia wszystkiego piachem, że w niektórych miejscowościach wystąpiły problemy z dostawą świeżej wody. Jej zapotrzebowanie było taki wielkie, że niestety system wodociągowy w wielu miejscach zawiódł i był nieczynny nawet przez 4 dni.

Odnowienie terminala na lotnisku N. Kazantzakisa w Heraklionie

Początek maja przyniósł otwarcie odnowionej części hali odlotów lotniska w Heraklionie. O jego bardzo słabym stanie wiedzieli wszyscy, którzy korzystali z tego lotniska. Nie ma się co oszukiwać - jest to lokalne i niewielkie lotnisko, które od czasu gdy trwa wakacyjny boom na Kretę, obsługuje znaczną większość lotów krajowych i zagranicznych. Warto też pamiętać że ambicją Greków jest zwiększanie liczby turystów przybywających tu na odpoczynek oraz wydłużenie sezonu wakacyjnego. Oznacza to że z roku na rok z lotniska korzysta coraz więcej ludzi.

Samego lotniska N. Kazantzakisa niestety nie da się już rozbudować tak aby stało się bardziej komfortowe dla pasażerów i obsługi. Poza tym w bliskiej perspektywie jest budowa nowego lotniska w Kasteli, które ma w pełni przejąć funkcję obsługi ruchu pasażerskiego. Nic dziwnego zatem, że władze nie chciały inwestować już pieniędzy w poważne remonty.

Lotnisko w Heraklionie

Gdzie zatem narodził się pomysł przebudowy i odnowienia hali odlotów? Otóż za pomysł i jego sfinansowanie odpowiada sieć sklepów Duty Free Shops SA. obecnych na lotniskach. Oprócz remontu hali odlotów, zamontowano także windy oraz znacznie rozbudowano sieć sklepów wolnocłowych, których obecnie łączna powierzchnia wynosi teraz ponad 2 tys. m.kw.

Wizyta księcia Karola

Szerokim echem odbiła się także wizyta księcia Karola, który odwiedził Kretę w maju. Jak podawały media była to jego pierwsza od dwudziestu lat wizyta na wyspie. Karol z Camillą oprócz zwiedzania wykopalisk w Knossos, wzięli udział w spotkaniach z mieszkańcami wyspy. Specjalną “fetę” na cześć księcia przygotowano w miejscowości Archanes. Goście mieli okazję poznać kreteńską gościnność, kulturę oraz lokalne przysmaki. Książe Walii rozmawiał także w Heraklionie o programie integracji uchodźców przebywających aktualnie na Krecie. Karol i Camilla obiecali wrócić jeszcze do Grecji.

Karol i Camila w Heraklionie

Zdjęcie pochodzi z portalu www.zarpanews.gr

Pożary na Krecie

Pod koniec lipca medialna uwaga skupiła się na Krecie z powodu pożarów. Warto wiedzieć że nie są one tu niczym nowym i zdarzają się praktycznie co roku. Niestety te które miały miejsce w tym roku były dziełem człowieka. Niszczycielskie działanie tego żywiołu podsycał silny wiatr, który tylko pogarszał sytuację i utrudniał pracę strażaków.

Wyjątkowo sytuacja ta splotła się w czasie z tragicznymi pożarami, jakie miały miejsce w kontynentalnej części Grecji. Pożarów, które wybuchły na Krecie, nie można w żadnym wypadku porównywać z tymi z rejonu Attyki. Niestety i tak w oczach mediów “Kreta płonęła”, co było jednak zdecydowanie przerysowanym obrazem rzeczywistej sytuacji

Groźna Penelopa

Kapryśna w tym roku pogoda jeszcze raz dała znać pod koniec listopada, gdy nad Kretę nadciągnęło gwałtowne i dość niespodziewane załamanie pogody. “Penelopa” przyniosła Krecie sztorm, lokalne trąby powietrzne i wodne, a także ulewne deszcze. W konsekwencji wiele dróg było zalanych lub w ogóle nieprzejezdnych z powodu osuwisk ziemi. Podtopione zostały liczne domy, piwnice czy budynki firmowe. Wiele upraw oliwek, winorośli, warzyw i owoców zostało zniszczonych. Nagle wezbrana woda w korytach rzek zatopiła wiele zwierząt.

“Zielone światło” dla lotniska w Kastelli

To jak ważną, potrzebną i długo wyczekiwaną inwestycją jest nowe lotnisko wiedzą chyba wszyscy. Niestety bardzo długi proces decyzyjny, przygotowanie odpowiednich procedur, przetargów to w zasadzie nie kończąca się epopeja trwająca już od kilka lat. W 2018 roku pod koniec września wybrano głównego wykonawcę projektu. W grudniu zaś wyrok sądu dał także zielone światło dla projektu koncesji, co toruje drogę dla ostatniego etapu procedury: ratyfikacji koncesji przez grecki parlament. Oznacza to, że budowa nowego lotniska może wystartować już w styczniu.

Nowa energia dla Krety

O tym że Kreta boryka się z problemem niedostatku energii elektrycznej część turystów może się przekonać sama podczas wakacji. Nierzadko bowiem zdarzają się sytuacje planowanych i nieplanowanych przerw w dostawie prądu. Te planowane są ogłaszane w gazetach z wyprzedzeniem, ale nie zmienia to jednak faktu ich uciążliwości.

Elektrownia w Ammoudarze

Dlatego ważne jest podpisanie kontraktu na budowę połączenia elektrycznego Krety z Peloponezem. Projekt o budżecie wynoszącym 330 milionów euro jest jednym z największych w Europie i na świecie. 132-kilometrowy kabel łączący południowy Peloponez z regionem zatoki Kissamos na Krecie ma zapewnić bezpieczeństwo energetyczne wyspy.

Dzień podpisania umowy przez greckiego Ministra Środowiska z konsorcjum odpowiedzialnym za ten projekt nazywany jest już “historycznym”. Jak podkreśla minister Stathakis dzięki temu kontraktowi przyszłość energetyczna Krety weszła w nowy wymiar. Co istotne pozwoli to też na stopniowe wycofywanie z Krety dotychczas użytkowanych elektrowni zasilanych mazutem. W myśl europejskich przepisów ich użytkowanie powinno zakończyć się do 2020 roku.

Spotkanie na szczycie w Elounda

W październiku uwagę mediów przykuła malowniczo położona Elounda na Krecie, turystom znana przede wszystkim jako zagłębie drogich i luksusowych hoteli. Zorganizowano tu bowiem trójstronne spotkanie władz Grecji, Egiptu i Cypru, mające podkreślić wysoki poziom współpracy pomiędzy tymi krajami. Przywódcy krajów omówili ważne problemy, podpisali kilka umów i protokołów trójstronnej współpracy na rzecz wspólnego rozwoju regionalnego, bezpieczeństwa energetycznego, współpracy w sektorach ekonomicznym, cyfrowym, środowiskowym oraz gospodarczym.

Elounda

Złoża ropy naftowej

Grecja od wielu lat znajdowała się na celowniku firm poszukujących niezagospodarowanych złóż ropy naftowej. Sytuacja zaczęła się zmieniać gdy 5 lat temu norweska firma Petroleum Geo-Service przedłożyła w greckim Ministerstwie Energii wyniki badań sejsmicznych, których opracowanie zostało zatytułowane "Greece MegaProject". Zestawienie to obejmowało kompletną bazę danych przygotowaną dla terenu Morza Jońskiego, a także części Morza Libijskiego znajdującego się wzdłuż południowego wybrzeża Krety. Przebadano wówczas obszar dna morskiego obejmujący około 30 tysięcy kilometrów kwadratowych. Wyniki te były interesujące.

Teraz wszystko wskazuje na to, że kości zostały rzucone. Grecja ogłosiła przetarg na poszukiwanie i wydobycie ropy naftowej i gazu, które wygrało, będące jedynym oferentem, francusko-amerykańsko-greckie konsorcjum. Exxon Mobil, France's Total i Hellenic Petroleum będą eksplorować dwa roponośne pola położone na zachodnim i północno-zachodnim wybrzeżu Krety obejmujące odpowiednio tereny o powierzchni 19 868 km2 i 20 058 km2. Kolejnym krokiem było przyjęcie przez Trybunał Obrachunkowy umów o koncesję tak aby w pierwszych miesiącach 2019 roku umożliwić rozpoczęcie prac badawczych.

Pogoda na Krecie

Niestabilna pogoda

W tym roku niestabilna i nie zawsze przewidywalna jak dotąd pogoda na Krecie zaskakiwała nie tylko turystów ale i samych mieszkańców. Łagodna ubiegłoroczna zima z małymi opadami śniegu budziła obawy o stan zapasów wody słodkiej na wyspie. W pełni lata natomiast potrafiły zdarzyć się burze i ulewy, które w tym okresie budziły zdziwienie nawet najstarszych Kreteńczyków. Później wczesną jesienią Kretę nawiedziły przeciągające się okresy suszy, które w negatywny sposób odbiły się na jakości oliwy tłoczonej pod koniec minionego roku.

Na koniec spośród mniej istotnych wydarzeń z 2018 roku warto wspomnieć takie, jak:

Gosia,  data_2019-01-02 20:00:58 2019-01-02 20:00:58
Średnia: 5
Liczba ocen: 1
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
Kreta informacje 5 na 5 (0) liczba ocen 1
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10155930670657551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

https://maps.app.goo.gl/PvDctf9ejWpr6bt86
gość dodekanezowiec: Moim zdaniem - gdyby porównywać Grecję, Hiszpanię i południowe Włochy to: 1. W kategorii autentyczność: Włochy (np. Kalabria, Sycylia) - 9/10, Grecja - 8/10, Hiszpania - 3/10 2. W kategorii "frontem do potrzeb turysty": Hiszpania - 9/10, Grecja - 7 i pół/10, Włochy - 4/10.  Hiszpania to jakość hoteli, świetna infrastruktura, ale i taka "macdonaldyzacja turystyki" + blokowiska. (...)
Χρόνια πολλά
Byłem rok temu koniec września na Krecie i na Santorini piękne wyspy do zwiedzania
Na majówkę
Parklot
CRETE Copyright © 2009-24 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera