Zmiany na lotnisku w Heraklionie

Lecąc w tym roku na Kretę znów po dwóch latach przerwy korzystaliśmy z lotniska w Heraklionie. W związku z tym chcielibyśmy podzielić się z Wami naszymi spostrzeżeniami na temat tego, jakie zauważyliśmy tam zmiany. Nasz lot powrotny miał około dwóch godzin opóźnienia więc mieliśmy chwilę czasu aby przyjrzeć się dokładnie jak obecnie wygląda to lotnisko.

Duty Free Shop - Heraklion

Chociaż w dalszej części skupimy się na opisie liftingu strefy odlotów, która została zakończona na początku ubiegłego roku, to na razie jednak musimy wspomnieć o bolączkach tego lotniska. Nie da się ukryć, że miejsce to już dawno przekroczyło wszelkie limity pod względem ilości obsługiwanych pasażerów. Praktycznie każda część obecnej infrastruktury podlega granicznym obciążeniom. W godzinach szczytu panuje tu nieznośny tłok oraz pewnego rodzaju poczucie dezorganizacji.

Po przylocie

Dla wielu osób przyzwyczajonych do korzystania z w miarę nowoczesnych polskich portów lotniczych sporym szokiem może być sam odbiór bagażu. W godzinach największego obciążenia stosunkowo niewielkie pomieszczenie, w którym ulokowane są taśmy wręcz pęka w szwach. Trudno jest tu poruszać się z samym bagażem podręcznym, nie mówiąc o ciągnięciu za sobą większej walizki. Z tak dużą ilością ludzi nie radzi sobie również system klimatyzacji, przez co w hali odbioru bagaży jest duszno i gorąco. Trzeba przyznać jednak, że taka sytuacja nie była dla nas żadną nowością. Takie warunki są w tym miejscu niezmiennie od wielu lat.

Lotnisko w Heraklionie - hala odbioru bagaży
Lotnisko w Heraklionie - hala odbioru bagaży

Ogólny chaos panujący tu w godzinach szczytu potęguje dodatkowo jeszcze to, że zdarzają się okresy kiedy na jedną taśmę wyrzucane są bagaże z dwóch lotów. Właśnie z taką sytuacją spotkaliśmy się tu osobiście w tym roku kiedy podwójna ilość pasażerów gromadziła się wokół jednej taśmy, na którą bez żadnej regularności wydawane były bagaże z obu lotów. Żartobliwie można napisać, że lotnisko w Heraklionie daje bardzo wyraźny sygnał, że odbiór bagażu to czynność, którą powinno wykonać się szybko i sprawnie bez zbędnego ociągania.

Hala przylotów

Większych zmian nie zauważyliśmy natomiast w hali przylotów. Znajdziecie tu kilka niewielkich punktów z siedzibami wypożyczalni samochodów oraz stanowisk biur podróży. Z przykrością warto odnotować także, że bez większych zmian pozostały również sanitariaty, których stan jest zdecydowanie poniżej poziomu uznawanego za zadowalający.

Stanowiska odprawy bagażowo biletowej

Kilkadziesiąt stanowisk check in dostępnych na lotnisku w Heraklionie podzielonych jest na dwie sekcje A i B. Warto zwrócić na to uwagę w czasie sprawdzania swojego przelotu na tablicy z harmonogramem odlotów. Ułatwi to Wam w skierowaniu się do odpowiedniej części hali.

Kolejka do stanowisk check-in na lotnisku w Heraklionie
Kolejka do stanowisk check-in na lotnisku w Heraklionie

Na wstępie warto odnotować, że stanowiska checki-in w końcu są podłączone do wspólnego taśmociągu. Obecnie nie ma konieczności tego aby po nadaniu bagażu głównego stawać do drugiej wspólnej kolejki, gdzie bagaż jest prześwietlany oraz poddawany niezbędny procedurom bezpieczeństwa.

Każda z sekcji odprawy bagażowo-biletowej posiada własną część odprawy bezpieczeństwa. Na pierwszy rzut oka kolejka, jaka jest w tym miejscu, wydaje się być gigantyczna. Trzeba jednak sprawiedliwie przyznać, że procedury przeprowadzane są bardzo sprawnie. Obsługa bardzo dobrze radzi sobie z ilością osób przewijającą się przez tę cześć lotniska. Same procedury wyglądają analogicznie jak w przypadku innych lotnisk. Nie zauważyliśmy tu większych zmian lub odstępstw.

Sklep Duty Free i bramki

Tym co najbardziej zmieniło się od naszego ostatniego pobytu na lotnisku w Heraklionie to wyremontowany sklep Hellenic Duty Free Shop oraz nowe poczekalnie w rejonie bramek. W miejscach tych port lotniczy im. Nikosa Kazantzakisa w końcu nie ustępuje poziomem w stosunku do innych lotnisk. Jest to szczególnie widoczne w przypadku sklepu Duty Free Shop, którego powierzchnia jest o wiele większa w stosunku do ubiegłych lat. Możecie tu liczyć na bardzo dobry wybór lokalnych produktów, które w większości przypadków eksponowane są na półkach pogrupowanych tematycznie. Opłacalność ich zakupu jest dosyć dyskusyjna, jednak jeśli ze względu na ograniczenia wagowe bagażu, nie mogliście czegoś kupić, to być może właśnie znajdziecie to właśnie tu.

Na zdjęciach złączonych do tego artykułu możecie zobaczyć asortyment lokalnych produktów jakie między innymi tu znajdziecie. Oczywiście poza tego typu towarami w sklepie znajdziecie również bogaty wybór kosmetyków światowych marek, drobne upominki, a także gadżety elektroniczne.

Lotnisko w Heraklionie - Hellenic Duty Free Shop


W obrębie strefy Duty Free znajdziecie również wyremontowane toalety. Ich stan jest o niebo lepszy w stosunku do tych dostępnych przed remontem. Warto jednak w tym miejscu zauważyć, że chociaż od remontu minęło zaledwie kilka miesięcy, to już w tej chwili na części wyposażenia sanitariatów widać wyraźne zużycie. Jest to doskonały dowód na to, że infrastruktura lotniska jest wyraźnie przeciążona w stosunku do planowanej przepustowości.

Poczekalnie w rejonie bramek
Poczekalnie w rejonie bramek

W tym roku do dyspozycji podróżnych oddano również nowe bramki i znajdujące się przy nich poczekalnie. Są one na pewno o wiele wygodniejsze w stosunku do tych sprzed remontem, jednak nie da się ukryć, że ich powierzchnia jest w dalszym ciągu o wiele za mała w stosunku do potrzeb. Ilość miejsc siedzących jest niewystarczająca dla pasażerów nawet pojedynczego lotu. W przypadku opóźnień wolna przestrzeń w obrębie bramek kurczy się w bardzo szybkim tempie. W takich sytuacjach znalezienie miejsc siedzących jest praktycznie niemożliwe.

Do dyspozycji podróżnych w strefie Duty Free oddany został również nowy punkt gastronomiczny. Poza możliwością kupna zimnych i ciepłych napoi można tu również zaopatrzyć się w dosyć ograniczony wybór ciepłych przekąsek. W rejonie bramek znajdują się również punkty, gdzie w razie konieczności można podładować swoje telefony.

Lotnisko w Heraklionie - punkt gastronomiczny
Lotnisko w Heraklionie - punkt gastronomiczny

Naszym zdaniem, mimo że doceniamy zmiany, które zaszły na lotnisku w Heraklionie, uważamy równocześnie, że żadne dalsze liftingi tego miejsca nie poprawią zbytnio komfortu pasażerów. Liczba turystów przewijających się tu w szczycie sezonu jest po prostu zbyt duża w stosunku do powierzchni terminala. Pozostaje tylko cierpliwie oczekiwać na oddanie nowego lotniska w Kasteli.

Gosia i Piotrek,  data_2018-07-31 19:49:17 2018-07-31 19:49:17
Średnia: 3.5
Liczba ocen: 2
 • 0.5
 • 1.0
 • 1.5
 • 2.0
 • 2.5
 • 3.0
 • 3.5
 • 4.0
 • 4.5
 • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
Kreta informacje 3.5 na 5 (0) liczba ocen 2
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

 Rafał Kiljan
Rafał Kiljan
2018-07-31 17:54:13

Piekło na ziemi.

5
 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2018-07-31 18:03:52

Nie no do piekła to jeszcze chyba sporo brakuje ;)

 Rafał Kiljan
Rafał Kiljan
2018-07-31 18:07:40

CRETE - Kreta Miałem nieprzyjemność korzystać w zeszłym roku. W tym roku korzytaliśmy z lotniska w Maladze. To jest przepaść. A ilość samolotów podobna.

1
 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2018-07-31 18:17:11

Rafał jak najbardziej. Nawet po obecnych zmianach lotnisko w Heraklionie wciąż odstaje od współczesnych standardów. Wyobraź sobie jednak, że kilka lat temu było tu jeszcze gorzej ;)

 Rafał Kiljan
Rafał Kiljan
2018-07-31 18:18:58

CRETE - Kreta Trochę szkoda bo ten element psuje nieco wspomnienia wakacji na Krecie, które były jednymi z najbardziej udanych.

 Maciej Hajdamacha
Maciej Hajdamacha
2018-07-31 18:22:53

Haha chyba nie byliście na Kosie

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2018-07-31 18:34:10

Rafał jako zwyczajni turyści w pełni to rozumiemy. Powrót przez lotnisko w Heraklionie bywa naprawdę męczące.

 Agnieszka Szyc Con Collina
Agnieszka Szyc Con Collina
2018-07-31 19:12:29

A jak lotnisko w Chani? Macie jakieś przydatne info?

 Krystyna Lukas
Krystyna Lukas
2018-07-31 19:18:27

Maciej Hajdamacha hahaha, spod palców mnieś to Pan wyjął ;)

1
 Wiedźma Wiedźmucha
Wiedźma Wiedźmucha
2018-07-31 20:03:14

Chania bez porównania lepsza.

 K Iziorek
K Iziorek
2018-07-31 20:25:16

Maciej Hajdamacha dokładnie tak. W piątek stamtąd startowałam. Lekko śmiesznie.

 Katarzyna Ignacy
Katarzyna Ignacy
2018-07-31 20:36:29

A dla mnie lotnisko ok

 Anita Błaszczyk
Anita Błaszczyk
2018-07-31 20:41:21

Dla mnie również, prawda Agnieszka Marianna Nawrocka?

1
 Elwira Joanna Lipińska
Elwira Joanna Lipińska
2018-08-01 09:45:24

Rafał Kiljan Rok temu i my również mieliśmy tę niewątpliwą nieprzyjwmność

 Monika Wrońska
Monika Wrońska
2018-08-01 14:17:10

Maciej Hajdamacha dokładnie! Ilość ludzi jak na Krecie upchana do pomieszczenia wielkości stodoły - wrażenia bezcenne

 Ela Jung
Ela Jung
2018-07-31 17:59:09

Potwierdzam. Takiego bałaganu (organizacyjnego) w życiu nie widziałam.

4
 Marlena Harezlak
Marlena Harezlak
2018-07-31 18:08:26

Popieram!!

1
 Izabela Bijak
Izabela Bijak
2018-07-31 18:15:25

Ja tez popieram ze na tym lotnisku czulam sie doslownie jak dziecko we mgle

 Maryse Kcn
Maryse Kcn
2018-07-31 18:00:29

one of the worst in Europe... everything can't be heavenly in Crete !

 Gabriela M. Ferdyn
Gabriela M. Ferdyn
2018-07-31 18:01:32

Bałagan, brudno i duszno

1
 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2018-07-31 18:08:09

Tak niestety wyraźnie widać, że w służbach porządkowych zatrudniona jest zdecydowanie za mała liczba osób. Panie sprzątaczki robią co mogą, ale na każdym kroku kubły wręcz "kipią" od ilości śmieci i to dosłownie kilkanaście minut po opróżnieniu. Za dużo turystów, za mało personelu, za mało przestrzeni i infrastruktury.

1
 Dana Gołowacz
Dana Gołowacz
2018-07-31 18:03:17

dwie godziny opoznienia ? kurczaki ! :(

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2018-07-31 18:12:10

Zdarzyło się, co poradzić. W zasadzie to było nawet więcej niż dwie godziny i w sumie szkoda, że nie dobiło już do trzech bo mielibyśmy prawo do odszkodowania w ramach rekompensaty przysługującego zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 261/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady :D

1
 Dana Gołowacz
Dana Gołowacz
2018-07-31 18:13:11

CRETE - Kreta zastanawiam się co w takiej sytuacji z busem ? on czeka na opóżniony samolot ?

 Dana Gołowacz
Dana Gołowacz
2018-07-31 18:14:12

w niedziele wracalam z Liverpoolu,tez połtora godziny opóżnienia :( Ryanair i wszytsko jasne :/

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2018-07-31 18:23:47

Dana nie wiemy jak wygląda sytuacja z busem, bo osobiście nie korzystaliśmy, ale całkiem możliwe, że czeka. W końcu opóźnienie dotyczy wszystkich osób w samolocie.
Nasz lot też był obsługiwany przez Ryanair. Z tego co udało nam się wyciągnąć z rozmowy z personelem pokładowym to poślizg czasowy wynikał z braku obsady na jeden z wcześniejszych lotów (pewnie wynik strajku). I tak już od godzin porannych aż do samego wieczora samolot zaliczał kolejne loty z tym dwugodzinnym opóźnieniem.

1
 Dana Gołowacz
Dana Gołowacz
2018-07-31 18:35:49

CRETE - Kreta tak sobie przypominam...chyba kzdy mój lot z Heraklionu był mniej ,lub bardzie opóżniony

 Kama Lebiedzińska
Kama Lebiedzińska
2018-07-31 19:39:34

Lecieliśmy w czerwcu Ryanair Sun i też było opóźnienie w obie strony. No i bajzel organizacyjny w Heraklionie.

1
 Maja Kaczyńska
Maja Kaczyńska
2018-08-01 10:31:37

Co tzn bajzel organizacyjny?

 Kama Lebiedzińska
Kama Lebiedzińska
2018-08-01 16:20:21

najpierw brak informacji o odprawie, a potem zmieniali nr gejtów. Info o tej zmianie jakiś pan podal raz i se poszedl. Zestresowani rodacy bardzo się nakleli, bo okazalo sie, że po zmianach nie stoją na pocz. kolejki

 Marlena Harezlak
Marlena Harezlak
2018-07-31 18:12:09

Dobrze że nie mieliśmy opóźnienia , aczkolwiek stanie w kilku kolejkach może wypowiedzieć człowieka z równowagi

1
 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2018-07-31 18:26:07

No i to najważniejsze. Pobyt na lotnisku to typowa formalność która nie powinna psuć całości wakacji :) (y)

2
 Marlena Harezlak
Marlena Harezlak
2018-07-31 18:50:35

CRETE - Kreta dokładnie

 Robert Rogacz
Robert Rogacz
2018-07-31 18:15:19

Patologia nie lotnisko ...opóźnienia nie było, ale przez stanie w tych kolejkach ledwo zdążyliśmy na samolot ..

 Viktoria Daria
Viktoria Daria
2018-07-31 18:19:36

Spokojna głowa. Wywoływali by was...

 Michał Klimek
Michał Klimek
2018-07-31 18:51:40

Tak na pewno ;) z doświadczenia na tym lotnisku powiem, że nie wywołali by, cudem dotarłem do samolotu jak wszyscy już byli w środku.

1
 Monika Lorenz
Monika Lorenz
2018-07-31 18:17:42

Nie straszcie

 Baśka Wodarz
Baśka Wodarz
2018-07-31 18:23:51

Balagan,to fakt ale ja wracajac Ellinerem w czerwcu zero opoznienia inne linie owszem ;)

 Roman Niewidz
Roman Niewidz
2018-08-01 10:28:02

Mam pytanko jak wygladało odebranie kart pokładowych w Ellinarze bo odprawy internetowej chyba nie mają.Lecę tymi liniami w pazdzierniku z Heriaklionu

 Baśka Wodarz
Baśka Wodarz
2018-08-01 12:10:40

Przy oddaniu bagarzu sie otrzymuje, biletow nie otrzymalam na podstawie umowy podpisanej z biurem podrozy sie odbiera karte i meldunek w hotelu przynajmniej ja tak mialam ;)

 Dariusz Misiałkiewicz
Dariusz Misiałkiewicz
2018-07-31 18:24:24

Kibelki (wrzesień ub. roku) dramat, jak w miejskim szalecie w Polsce w latach 70-tych.

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2018-07-31 18:31:50

Te w strefie po odprawie bezpieczeństwa są teraz o wiele wiele lepsze. Pozostałe toalety niestety w większości bez zmian. Na plus można tylko zaliczyć, że są i "jakoś" działają.

1
 Sylwia Gamracy
Sylwia Gamracy
2018-07-31 18:52:23

Popieram.W tym roku też korzystałam i stwierdzam że strasznie duszno i zła organizacja.Bagaze rzucają po kilka na taśmę przy odbiorze

1
 Magdalena Stępkowska
Magdalena Stępkowska
2018-07-31 19:01:12

A ja byłam zadowolona. Poleciałam w maju i zero kolejek na lotnisku, bardzo sprawna obsługa aż byłam mile zaskoczona

 Jola Ostraszewska
Jola Ostraszewska
2018-07-31 19:16:00

A ja już czekam żeby właśnie tam wylądować i nic mi nie popsuje humoru !

4
 Jacek Tatarek
Jacek Tatarek
2018-07-31 19:44:54

Na gorszym lotnisku jak do tej pory nie byłem...

3
 Sokalska-Kozłowska Elżbieta
Sokalska-Kozłowska Elżbieta
2018-07-31 20:06:29

Najgorsze lotnisko,na ktorym byłam...

2
 Paulina Jankowska
Paulina Jankowska
2018-07-31 20:17:58

masakra....

1
 Dariusz Poprawa
Dariusz Poprawa
2018-07-31 20:19:04

Porażka, brud i ciasno, dopiero człowiek docenia polskie lotniska

3
 Adam Zawielak
Adam Zawielak
2018-07-31 21:12:54

Zabawne, lecicie do Grecji a spodziwacie się niemieckiej organizacji... To nie ten kierunek. Pomyliliście samloty!

5
 Marta Nawrot
Marta Nawrot
2018-08-01 06:15:33

Dokładnie

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2018-08-01 06:18:14

W punkt :D

 Roman Niewidz
Roman Niewidz
2018-08-01 10:25:34

A to nie Niemcy obecnie prowadzą lotnisko w Heraklionie? :)

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2018-08-01 11:03:09

Roman - nie. Fraport Greece zarządza lotniskiem w Chanii, które naszym zdaniem ze względu na o wiele mniejszy ruch jest znacznie przyjemniejsze.

 Roman Niewidz
Roman Niewidz
2018-08-01 11:15:57

CRETE - Kreta Właśnie nie miałem pewności:) Chania daje radę

 Beata Siebuła
Beata Siebuła
2018-07-31 21:29:44

Niestety ale lotnisko to nie zrobiło na mnie dobrego wrażenia,bród,smród,tłok i gorąco

 Kasia Brz
Kasia Brz
2018-08-01 05:57:50

Jest jeszcze sporo do zrobienia na lotnisku, ale wyspa rekompensuje wszystko

3
 Kinga Buczek-Golonka
Kinga Buczek-Golonka
2018-08-01 07:25:31

Dokładnie

 Mariusz Mikuś
Mariusz Mikuś
2018-08-01 08:37:07

W Grecji wszystko jest zrobione na gumę do żucia, drucik i gumkę od majtek ale i tak kocham ten kraj

1
 Alicja Anna
Alicja Anna
2018-08-01 09:41:15

Wracałam 3 dni temu.... lot opóźniony 2 godziny - na górze przy bramce A1 jest przyjemna kawiarenka. Poza tym lotnisko masakrycznie.

1
 Roman Niewidz
Roman Niewidz
2018-08-01 10:19:15

Mam pytanie lecę do Aten pierwszy raz liniami Ellinair z Heriaklonu leciał ktoś, możliwe jakieś niespodzianki? WIdzę też że nie można odprawić się przez internet czy to chwilowo czy taki standard?

 gość}
gość PiotrWie
2018-08-01 14:56:17

To widać mało latacie - ja byłem na gorszym np w Trapani - przynajmniej tak było w 2012 roku

 Małgorzata Halaburda
Małgorzata Halaburda
2018-08-01 18:43:49

Też byłam wiele razy na tym lotnisku i myślałam, ze nie ma gorszego. Jednak jest - na Korfu. Cos strasznego!!!! Tłok, brak organizacji, 3 bardzo oooo dlugie kolejki: pierwsza do checkin, druga z bagazem, a ostatnia do kontroli przez bramki. Na sam koniec wchodzi sie do hali odlotow...malej, pelnej ludzi.

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2018-08-03 11:02:51

Osobiście lotnisko na Korfu wspominamy dosyć dobrze ale wynika to pewnie z tego, że na tej wyspie byliśmy w okresie najgorszego kryzysu, kiedy liczba turystów była mała. Kolejna sprawa, że lot był realizowany w godzinach wieczornych. Pamiętamy jednak, że sam terminal jest mały, więc domyślamy się że w szczycie sezonu jest tam obecnie na pewno strasznie tłoczno.

 Łukasz Gamracy
Łukasz Gamracy
2018-08-02 20:24:52

I w dodatku ludzie nie maja przejscia bo wasko i daleko sie idzie na kontrole osobista

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10155577550917551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Przy takich ruchawkach pogodowych trzeba się cieszyć z tej turystyki, która była w maju. Ciekawe, ilu turystów ten maj wystraszy w czerwcu
Calypso
Calypso
Byłam i pyszny miód kupiłam
Byłam w Chanii, pysznosci
Niestety połowa straganów to szmaty i śmiecie jak w każdym polskim targowisku. A wieśniacy oszukują i windują ceny. Byłem 2 razy na placu w Retymno i jest coraz gorzej. Nie wiem jak teraz ale większość kupujących to były tłuste i chamskie Rosjanki. Bez euforii zatem
Ambasadorki Piękna: Za każdym razem jak jesteśmy na Krecie odwiedzamy Laiki i zawsze wychodzimy z pelnymi siatkami owoców i warzyw
Parklot
CRETE Copyright © 2009-23 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera