Ograniczone zasoby wody na Krecie

data_2018-02-22 19:32:21 2018-02-22 19:32:21

Tegoroczna zima w Grecji i na Krecie należała do jednej z łagodniejszych, jakie zostały zarejestrowane tam w ostatnich latach. Niestety przełożyło się to również na bardzo małe opady śniegu, którego pokrywa nawet w wysokogórskich rejonach jest bardzo niska. Naukowcy Narodowego Obserwatorium Meteorologicznego w Atenach na podstawie analizy zdjęć satelitarnych wykonanych 6 lutego wyliczyli, że wielkość terenów pokrytych śniegiem jest o mniej więcej 2/3 mniejsza w stosunku do tego samego dnia w ubiegłym roku.

Niedobory wody na Krecie

Na początku lutego śnieg pokrywał około 11 tys. kilometrów kwadratowych Grecji podczas gdy w tym samym okresie w ubiegłym roku wartość ta sięgała prawie 32 tys. kilometrów kwadratowych. W tym miejscu warto dodać, że zima w 2017 roku pod względem opadów śniegu była w Grecji jedną z rekordowych. Nie zmienia to jednak faktu, że wielkość tegorocznej pokrywy śnieżnej zdecydowanie odbiega nawet od średniej pomiarów z ostatnich 15 lat, która wynosi około 16 tys. kilometrów kwadratowych.

O małej ilości śniegu niech świadczy również to, że już na początku lutego w dwóch stacjach meteorologicznych zamontowanych w zeszłym roku w kreteńskich górach (masyw Psiloritis oraz góry Lefka Ori) odnotowany został zupełny brak śniegu. Obie stacje znajdują się mniej więcej na wysokości 1500 m.n.p.m., natomiast pokrywa śnieżna obserwowana jest jedynie w rejonie wyższych partii gór.

Niedobory wody

Ewentualne niedobory wody w okresie letnim budzą coraz większy niepokój wśród lokalnych władz na Krecie. Na jednym z ostatnich spotkań Regionalnego Związku Gmin poruszony został nawet temat uruchomienia kampanii informacyjnej, której głównym celem byłoby ograniczenie marnotrawienia wody. Kreteńscy rolnicy zaapelowali również do hotelarzy aby na czas tegorocznego sezonu wakacyjnego baseny zostały wypełnione wodą morską.

Dosyć pesymistyczne nastroje starają się tonować hydrolodzy, którzy nieustannie monitorują warstwy wodonośne znajdujące się na Krecie. Wedle ich badań obecny poziom wód podskórnych jest o około 2 metry wyższy w stosunku do najsuchszych lat. Równocześnie zaznaczają jednak, że wyniki uzyskiwane w kolejnych miesiącach tego roku będę w znacznym stopniu uzależnione od tego jak będzie się kształtować pogoda na przestrzeni całej wiosny.

Dobre wiadomości dla mieszkańców Krety ma również pan Markos Patolakis, który poinformował, że w tym roku mają zostać ukończone prace nad kolejnym ujęciem wód podziemnych, które znajduje się w okolicach miejscowości Mylonian. Wykonany tam odwiert ma pozwolić na uzyskiwanie nawet 500 m3 wody na godzinę. Pan Markos Patolakis podkreśla jednak, że mieszkańcy oraz przedsiębiorcy powinni pamiętać o jak najbardziej racjonalnym wykorzystywaniu wody.

Niedobory wody na Krecie

Tamy

Niestety w dalszym ciągu na Krecie występują problemy z wykorzystaniem pełnego potencjału sztucznych zbiorników wodnych. Niektóre z zapór borykają się zaniedbaniami związanymi z obsługą lub problemami technicznymi. Właśnie taka sytuacja ma miejsce w przypadku zbiornika Valsamio. Wedle projektu powinno się tam znajdować około 6 mln m3 wody, natomiast ze względu na nieszczelności tama utrzymuje zasoby na poziomie 20% całkowitej pojemności. W chwili obecnej część zbiorników traktowana jest jednak jako rezerwowe źródła wody, który wykorzystanie będzie uruchamiane jedynie w sytuacjach kryzysowych.

Piotrek,  data_2018-02-22 19:32:21 2018-02-22 19:32:21
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

 gość}
gość PiotrWie
2018-02-23 21:09:57

Z mojego punktu widzenia to dobra wiadomość - planujemy wstępnie przejście przez Góry Białe ( z Ammoudary przy szosie Chanie - Chora Sfakion przez Mitato Leivada, Katsivelli, Rousies, Pachnes z zejściem przez Anopoli do Loutro - jakieś 3- 4 dni drogi. Jadnak przy takiej ilości śniegu jak w zeszłym roku chodzenie w wysokich partiach gór oznaczałoby brnięcie w śniegu po kolana. Wygląda na to że zimy na Krecie są naprzemienne - 2015 śnieżna, 2016 - mało śniegu, 2017 - bardzo dużo śniegu, 2018 - znowu mało.

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Muzeum posiada największe na świecie zbiory kultury minojskiej. Spędziłem w nim kilka godzin, a i tak miałem niedosyt.
gość Majk: Hala dalej zamknięta ? Ech robiliśmy tam zakupy 10 lt temu  :)
Akurat jestem na Krecie id wczoraj. Pogoda cudna. Niecale 30C
Dla wczasowiczów super
Strach pomyśleć co się bedzie działo w lipcu i sierpniu.
Niestety nie tylko tam nie dba się o zwierzęta jest wiele takich państw, byłam niedawno w Egipcie i serce mi pękało na widok tych wszystkich biednych chudych zaniedbanych zwierząt, niby turystyka rozwinięta w tych krajach a Ciemnogród Totalny
To nie wydarzyło się w rejonie Rethymno na Krecie ,a na wyspie Paros .Najważniejsze że piesek został uratowany
Parklot
CRETE Copyright © 2009-24 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera