Rekordowy sezon greckich muzeów i wykopalisk

data_2018-01-18 19:54:36 2018-01-18 19:54:36

Według najnowszych danych opublikowanych ostatnio przez Bank of Greece w 2017 roku w od stycznia do września do Grecji przyjechało blisko 26 mln turystów. Oznacza to, że w porównaniu do analogicznego okresu w roku 2016 liczba odwiedzających zwiększyła się o 8%. Ten spory wzrost przybliża Grecję do realizacji jej głównego celu, czyli przekroczenia magicznej liczby 30 mln turystów rocznie. Tylko dla formalności warto przypomnieć, że całkowita liczba obywateli tego kraju wynosi około 11 mln….

Muzeum w Heraklionie

Zwiększenie liczby gości wypoczywających w Grecji przełożyło się także na znaczny wzrost zainteresowania muzeami oraz stanowiskami archeologicznymi i to pomimo podniesienia cen biletów wstępu do tych miejsc. Najważniejsze muzea i wykopaliska Grecji w ubiegłym roku nie mogły narzekać na brak zainteresowania. Niestety w dostępnych danych statystycznych nie zostały wyszczególnione mniejsze muzea i stanowiska archeologiczne.

Rekordowe wzrosty zainteresowania

W okresie pierwszych dziewięciu miesięcy od stycznia do września 2017 roku ogólna liczba odwiedzających wzrosła aż o 17,8%. Łącznie przez greckie muzea i wykopaliska przewinęło się w tym czasie ponad 13,5 mln osób. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się wykopaliska archeologiczne, które przyciągnęły ponad 9,3 mln turystów. Była to liczba większa o około 18% w stosunku do tego samego okresu w poprzednim roku.

Wzrost gości odnotowały również muzea, w przypadku których liczba odwiedzających zwiększyła się o niespełna 17%. Sumarycznie ilość osób odwiedzających wszystkie obiekty muzealne od stycznia do września 2017 roku wyniosła ponad 4,1 mln osób. Warto zauważyć że jest to wartość ponad dwa razy mniejsza w stosunku do wyniku uzyskanego przez wykopaliska archeologiczne. Na koniec warto wspomnieć, że z danych statystycznych wynika też, że największy wzrost zainteresowania dotyczy mniejszych i mniej znanych muzeów, które w 2017 odwiedziło ponad 1,4 mln turystów (wzrost o 24,6%!).

Muzeum Archeologiczne w Heraklionie

Stabilna liczba gości w muzeach i na wykopaliskach archeologicznych Krety

Jeśli chodzi o Kretę to liczby te nie są aż tak spektakularne. Muzeum Archeologiczne w Heraklionie miało wzrost liczby gości o zaledwie 3,2%. Warto jednak wiedzieć, że już w tej chwili 350 870 odwiedzających plasują to muzeum na trzecim miejscu na liście najbardziej popularnych muzeów w całej Grecji. Lepsze wyniki osiąga tylko Muzeum Akropolu oraz Narodowe Muzeum Archeologiczne w Atenach.

Niewielki wzrost rzędu 0,2% zanotowało Knossos. Trzeba jednak pamiętać że liczba gości odwiedzających to miejsce już w tej chwili jest bardzo duża i wynosi 528 853 osób. Te najważniejsze kreteńskie wykopaliska plasują się na drugiej pozycji na liście najpopularniejszych tego typu miejsc w Grecji. Popularnością ustępują tylko ateńskiemu Akropolowi, który odnotował ponad 2,2 mln odwiedzających. Warto też zwrócić uwagę, że dla Knossos ubiegłoroczny sierpień był szczególnie rekordowy jeśli chodzi o liczbę odwiedzających. Na jego teren weszło aż o 6,2% osób więcej niż w sierpniu 2016 roku. Oznacza to w tym miesiącu pałac Minosa obejrzało ponad 122 tysiące osób.

Jako ciekawostkę warto dodać, że pałac minojski w Fajstos na Krecie w 2017 roku obejrzało 68 744 osoby. W przypadku tych wykopalisk oznacza to ponad 5% wzrost w porównaniu do poprzedniego roku.

W ciągu kilku wyznaczonych dni w roku na teren muzeów oraz wykopalisk można wejść za darmo. Z danych zgromadzonych przez grecki urząd statystyczny (ΕΛΣΤΑΤ) wynika, że z tej opcji w 2017 roku skorzystało ponad 5,1 mln osób, czyli o ponad 20% (blisko milion osób) niż rok wcześniej. Trzeba jednak  pamiętać, że nie tylko dni otwarte wpływają na wzrost tej liczby. Z darmowych wejść korzystają także osoby uprzywilejowane (np. dzieci i młodzież z krajów UE poniżej 18 r.ż., przewodnicy wycieczek, itp.).

Wzrosty przychodów

Na koniec zostawiliśmy jeszcze jedne ciekawe dane statystyczne, czyli wpływy ze sprzedaży biletów. Do końca września 2017 całkowita suma przychodów wynosiła ponad 86,222 mln euro. Oznacza to ponad 18% wzrost w porównaniu do roku poprzedniego. Łączne wpływy ze sprzedanych biletów na stanowiskach archeologicznych były wyższe o 18% natomiast w muzeach o 20,7% niż rok temu.

Gosia i Piotrek,  data_2018-01-18 19:54:36 2018-01-18 19:54:36
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10155113652592551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Uwielbiam oliwki i oliwę z nich
Kreta z Sołtysową: Wczoraj w Falasarna
Bardzo ładnie
Parklot
CRETE Copyright © 2009-23 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera