Posdumowanie sezonu 2017 w wąwozie Samaria

data_2017-12-07 19:42:48 2017-12-07 19:42:48

Po raz piąty z rzędu władze Parku Narodowego w Samarii udostępniły wyniki ankiety jaka przeprowadzona została wśród osób odwiedzających to miejsce. Badanie było realizowane we współpracy z wolontariuszami oraz pracownikami naukowymi Politechniki Kreteńskiej, którzy zajmowali się opracowaniem zgromadzonych danych. Łącznie ankietą objętych zostało 802 turystów, którzy przechodzili w tym roku przez starą wioskę Samaria znajdującą się w na terenie parku.

Samaria

Przy okazji opublikowania wyników tego badania udostępnione zostały również dane statystyczne pozwalające na podsumowanie tegorocznego sezonu. Łączna liczba turystów, którzy odwiedzili wąwóz Samaria wyniosła nieco ponad 149 tys. osób i była większa o niespełna 1,5 tys. w stosunku do roku ubiegłego. Warto zauważyć, że wzrost ten został osiągnięty pomimo tego, że całkowita ilość dni dostępności szlaku była w tym roku wyraźnie mniejsza. Średnia dzienna ilość turystów odwiedzających wąwóz Samaria w 2017 roku wyniosła 847 osób. Dla porównania w ubiegłym roku wartość ta wynosiła około 757 osób dziennie.

Miesiącem najpopularniejszym wśród turystów był sierpień, w którym wąwóz Samaria przyciągnął prawie 34,5 tys. osób. Ciekawą informacją jest to, że na kolejnej pozycji uplasował się wrzesień, który z liczbą ponad 28,5 tys. osób nieznacznie wyprzedził lipiec. Takie wyniki są pewnym potwierdzeniem tego, że sezon wakacyjny w Grecji oraz na Krecie ulega wydłużeniu.

Profil typowego turysty

Na wstępie warto zaznaczyć, że wąwóz Samaria jest równie chętnie wybierany przez mężczyzn, jak i kobiety. Dominującą grupą wiekową są młode osoby do 35. roku życia. Łącznie stanowiły one około 57% wszystkich osób odwiedzających Samarię. Około ¼ turystów to osoby w wieku od 36 do 50 lat. Trzecią najliczniejszą grupę stanowili turyści, którzy w metryce przypisali się do grupy o przedziale wiekowym od 51 do 65 lat.

W większości przypadków ankietowane osoby szczyciły się wyższym wykształceniem. Około 1/3 turystów deklarowała posiadanie tytułu magistra lub doktora. Niespełna połowa osób biorących udział w badaniu określiła, że roczny dochód osobisty sięga w ich przypadku ponad 34 tys. €.

W gronie turystów odwiedzających wąwóz tylko nieznacznie przeważała grupa osób, których pobyt w rejonie Chanii wynosił około jednego tygodnia. Około 40% badanych osób deklarowało taką długość urlopu. Nieco ponad 31% osób zaznaczyło w ankiecie, że ich pobyt w rejonie Chanii wynosił od tygodnia do dwóch tygodni. Około 29% wszystkich badanych deklarowało natomiast, że łączna długość wypoczynku w tym rejonie Krety wynosiła ponad dwa tygodnie.

Francja (15,9%), Niemcy (11,9%) i Dania (11,5%) to trzy najpopularniejsze kraje, z których pochodzili turyści. Warto odnotować, że w tym roku zdecydowanie zmniejszyła się liczba Skandynawów odwiedzających Samarię. Tegoroczny udział turystów pochodzących z tych krajów wynosi około 10% i był o 1/5 mniejszy w stosunku do ubiegłego roku.

Podobnie jak w latach ubiegłych, najpopularniejszym sposobem organizacji wycieczki do wąwozu Samaria było wykupienie wycieczki oferowanej przez lokalne biuro podróży. Wśród ankietowanych ponad 62% osób deklarowało właśnie taką odpowiedź. Co ciekawe tylko 22% turystów twierdziło, że dojazd do wąwozu realizowany był za pomocą autobusów KTEL.

Samaria w oczach turystów

Na wstępie warto zauważyć, że blisko 84% turystów jest w pełni usatysfakcjonowanych z wycieczki do wąwozu Samaria. Prawie wszyscy stwierdzili również, że będą proponować to miejsce swoim bliskim oraz znajomym planującym urlop na Krecie.

Ponad połowa ankietowanych turystów określiła oznakowanie szlaku jak bardzo dobre lub doskonałe. Około 70% turystów oceniło również pozytywnie sposób oznaczenia miejsc odpoczynku. Ponad 2/3 ankietowanych wystawiło wysokie oceny dla personelu pracującego w Parku Narodowym Samaria.

Ankietowane osoby wskazywały, że polepszony powinien zostać dostęp do informacji na temat innych atrakcji w tym rejonie Krety. Turyści zwracali również uwagę, że wymagane jest stworzenie aplikacji online, która poza typowymi funkcjami informacyjnymi, pozwoliłaby również na zakup biletów.

Część ankietowanych proponowała również aby dostępna była możliwość noclegu w dawnej wiosce Samaria znajdującej się w obrębie Parku Narodowego. Turyści zwracali również uwagę, że rewitalizacji wymagają kaplice znajdujące się przy szlaku. Niektóre osoby proponowały również aby w przyszłości w rejonie wąwozu wytyczone zostały inne piesze trasy.

Podobnie jak w latach ubiegłych większość turystów twierdzi, że cena biletów wstępu jest umiarkowana. Równocześnie około 83% deklaruje, że skłonna byłaby zapłacić do 2 € więcej za możliwość wejścia na szlak.

Wnioski z ankiety

Osoby analizujące ankietę wskazują, że wąwóz Samaria to wciąż jedna z najważniejszych atrakcji tego regionu Krety. Niezmiennie od wielu lat wskazywane jest to, że przebudowy wymaga oferta wycieczek realizowanych do Samarii. Osoby odwiedzające to miejsce powinny mieć możliwość skorzystania z bardziej kompleksowego zorganizowanego “produktu” turystycznego, w którym poza przejściem szlaku oferowana byłoby możliwość noclegu w Agia Roumeli połączona z zapoznaniem się z ofertą lokalnych produktów.

Piotrek,  data_2017-12-07 19:42:48 2017-12-07 19:42:48
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

 gość}
gość PiotrWie
2017-12-08 09:40:02

Z noclegiem w Aghia Roumeli nie ma problemu - wręcz odwrotnie, miejsc noclegowych jest więcej niż chętnych. Tyle że jest sprzedawany pakiet - dojazd, bilet do wąwozu, powrót z Aghia Roumeli - więc jak ktoś dojdzie i zorientuje się że chciałby zostać to musiałby zrezygnować z opłaconego już powrotu. Ale biura wolą sprzedawać jedna usługę standardową niż dwie - dodatkowo z noclegiem i powrotem w innym terminie.

I tu jest zasadnicza przewaga samodzielnego organizowania wycieczek - nawet będąc na wyjeździe zorganizowanym.

Piotrek | www.crete.pl
Piotrek | www.crete.pl
2017-12-08 10:44:24

Dokładnie tak ...

Jest dokładnie tak jak piszesz. W przypadku osób korzystających z gotowych wycieczek ta zmiana w głównej mierze powinna być zainicjowana przez biura podróży. Ciężko jest mi sobie wyobrazić, że ktoś ot tak lekką ręką rezygnuje z usług które opłacił. Oczywiście nie wykluczam, że mogą zdarzyć się takie osoby, ale jest to mało prawdopodobne. W tej kwestii musi po prostu znaleźć się ktoś kto da taką możliwość.

A osoby samodzielne. No cóż tu naprawdę nie ma najmniejszego problemu z tym aby wypad do Samarii szyć dokładnie wedle własnych potrzeb. Noclegi tak jak pisałeś to praktycznie problem zerowy. Do wyboru do koloru, nawet w sezonie jest cała masa wolnych pokoi. Dojazd również nie stanowi problemu. Od kilku lat KTEL zdecydowanie poprawił liczbę miejsc z których można dojechać do Xyloskalo.

Ja ze swojej strony osobiście dodałbym tylko jeszcze jedno. Moim zdaniem nasycenie szlaku prowadzącego przez Samarię jest już i tak bardzo duże. Nie widzę sensu wpychania tu większej ilości ludzi tym bardziej, że w szczytowych dniach do wąwozu wchodzi i tak grubo powyżej tysiąca osób. Nie wiem jakie stanowi to obciążenie dla środowiska, ale domyślam się, że nie pozostaje to tak zupełnie bez wpływu.

 gość}
gość PiotrWie
2017-12-08 16:52:48

Stanowi zdecydowanie duże, szczególnie że wiele osób nie jest przygotowana i przyzwyczajona do wędrówek - pomimo sporej ilości koszy na śmieci strażnicy parku zbierają ich ogromne ilości - dwukrotnie wychodząc tuz przed zamknięciem bramki widziałem idących z góry ludzi z dużym worem śmieci zebranym w wąwozie. Ale tego ruchu nie ma gdzie rozładować - sąsiednie wąwozy - Kladou i Eligias są skrajnie trudne, kolejny - Tripiti - też ma miejsca wymagające użycia technik alpinistycznych. Zresztą góry na Krecie są piękne ale wymagające - Samaria jest chyba jedynym miejscem gdzie można wejść na całodniową wycieczkę z butelką wody - w niewielkich odległościach są źródła wody - a gdzie indziej można iść dwa dni i nic nie ma - jak ktoś wejdzie nieprzygotowany to po prostu zginie - jak przed laty dwójka Polaków.

 Urszula Wesołowska
Urszula Wesołowska
2017-12-10 08:16:55

Byłam wśród tych 847 :) polecam

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10155019519942551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

W Jeorjopouli montowali parasole kilka dni temu. No jestem ciekawa czy teraz będą demontować.
gość PiotrWie : Nam się podoba - może znowu da się jeździć na Kretę. Miłośników leżaków zapraszamy z powrotem na północne wybrzeże.
Bardzo się cieszę. Mnie to odpowiada, bo nie znoszę głośnej muzyki na plaży i coraz trudniej było znaleźć miejsce bez leżaków. Jak ktoś chce leżaki to zapewne znajdzie odpowiednie miejsce.
W Falasarnie byłam ostatnio jakieś 2-3 lata temu. Leżak na leżaku, głośna muzyka z baru, co najmniej dwa kłady, kursujące tam i z powrotem co kilka minut, generujace niesamowity hałas i smród.... a pamiętam jeszcze czasy, jak można było na tej plaży rozłożyć się z kocykiem w ciszy i spokoju, eh... no cóż może i szkoda miejsc pracy, ale ludzie wszystko potrafią zniszczyć i nie znają umiaru jeśli chodzi o kasę, ... (...)
Bardzo dobrze. Jak ktoś nie chce wypożyczać leżaka, to miejsca musi szukać na drugim końcu wyspy i w najbrzydszej okolicy.
Małe sprostowanie. Określenie "Fałszywe plaże" jest błędne. Chodzi tu o "Niezadeptane plaże" (gr. Απάτητες παραλίες) ;)
To znaczy, że z Falasarny znikną baldachimy do leżenia? Trochę rewolucja.
Parklot
CRETE Copyright © 2009-24 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera