Kreta przewodnik

Najlepsza polska strona internetowa poświęcona greckiej wyspie Kreta oraz w niewielkim stopniu Grecji kontynentalnej. Znajdziesz tu przydatne informacje związane ze zwiedzaniem Krety wykraczające poza ofertę fakultatywnych wycieczek. Na stronie znajdziecie również opisy najciekawszych miejsc, które sami odwiedziliśmy zwiedzając tę największą grecką wyspę. Treści uzupełniają bieżące aktualności, fotografie oraz przepisy kuchni greckiej.
Booking.com

Rekordowe Muzeum Archeologiczne w Heraklionie

Niedawno wspominaliśmy na naszej stronie, że na przestrzeni pierwszych 7 miesięcy bieżącego roku greckie muzea wykazały się niezwykle dobrymi wynikami. Znane są już bardziej szczegółowe dane uwzględniające również wyniki obiektów znajdujących się na Krecie. Zaskoczeniem z pewnością nie będzie to, że we wspomnianym okresie największymi przychodami mogło się pochwalić Muzeum Archeologiczne w Heraklionie oraz wykopaliska w Knossos.

Muzeum Archeologiczne w Heraklionie

Tym jednak co może budzić zdziwienie to skala wzrostu liczby odwiedzających najważniejsze kreteńskie muzeum znajdujące się w stolicy Krety. W stosunku do ubiegłego roku obiekt ten przyciągnął o ponad 109% więcej turystów. Łącznie na przestrzeni pierwszych siedmiu miesięcy obecnego roku muzeum zwiedziło ponad 203 tys. osób. Ponad dwukrotnie większa liczba gości spowodowała zdecydowany wzrost przychodów uzyskiwanych ze sprzedaży biletów. Tylko w okresie od stycznia do maja wyniosły one blisko 250 tys €. I była to kwota większa o około 25% w stosunku do analogicznego okresu w roku ubiegłym.

Zadziwiać może również to, że na tegoroczne wyniki Muzeum Archeologicznego w Heraklionie najmniejszego wpływu nie miały spore podwyżki cen biletów ustanowione pod koniec 2015 roku. Wydaje się jednak, że nawet obecny koszt wejścia jest w wystarczającej mierze rekompensowany przez bardzo wysoki poziom tego obiektu. Obszerność muzeum oraz nowoczesny sposób prezentacji archeologicznych artefaktów to największe atuty tego miejsca.

Muzeum Archeologiczne w Heraklionie

Nieco niepokojące są jednak wiadomości przekazywane przez niektóre lokalne media, wedle których w ostatnim czasie w Muzeum Archeologicznym w Heraklionie jest coraz większy problem z wypełnieniem wszystkich etatów niezbędnych do pełnego funkcjonowania tego obiektu. W obecnej chwili pracownicy przechodzący na emerytury nie są zastępowani nowo zatrudnionymi osobami. Nieobsadzone stanowiska ze względu na oszczędności oraz brak rekrutacji pozostają wolne. W chwili obecnej ta paradoksalna sytuacja jest już na tyle poważna, że ze względu na niedobory kadrowe rozważane jest czasowe zamknięcie dla zwiedzających górnej części ekspozycji.

Wykopaliska w Knossos odnotowały natomiast niewielki nieco ponad jedno procentowy spadek liczby gości. Od stycznia do końca lipca miejsce to zostało odwiedzone przez 319 tys. osób. Dzięki podwyżce cen biletów na przestrzeni pierwszych pięciu miesięcy przychody z ich sprzedaży sięgnęły astronomicznej kwoty 1 348 513 €, podczas gdy w tym samym okresie w roku ubiegłym przychody wynosiły około 590 tys. €.

Niestety inne miejsca ważne dla historii Krety nie mogły cieszyć się z tak dobrych wyników. Dobrym przykładem są tu wykopaliska w Fajstos, gdzie na przestrzeni pierwszych siedmiu miesięcy odnotowany został 25% spadek liczby odwiedzających. Wyniki te niestety potwierdzają, że w czasie tegorocznego sezonu część turystów zdecydowanie zmniejszyła zakres zwiedzanych miejsc ograniczając się do zobaczenia tych uznawanych za szlagiery.

Gosia i Piotrek,  data_2016-11-15 19:45:20 2016-11-15 19:45:20
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

 Jerzy Jasiówka
Jerzy Jasiówka
2016-11-15 18:59:31

Miałem to szczęście....byłem , zwiedziłem...podobało się.

1
 Magdalena Juszczak
Magdalena Juszczak
2016-11-15 19:14:36

Było super

1
 Marina Dudi
Marina Dudi
2016-11-15 19:20:23

2
 Robert Wolanicki
Robert Wolanicki
2016-11-15 19:33:46

Było super muzeum świetne

3
 Agata M. Wrońska
Agata M. Wrońska
2016-11-16 23:55:37

Byłam kilkanaście razy kilka lat temu. Wygląda jak po remoncie ;)

 Artur Bąba
Artur Bąba
2016-11-17 20:22:26

Trzeba zwiedzic oboziazkowo bedac na Krecie razem z ruinami Pałacu w Knossos

1
 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2016-11-17 20:52:24

I w tym wypadku warto skorzystać z łączonego biletu. Dobra sprawdzona nieco tańsza opcja :)

 Artur Bąba
Artur Bąba
2016-11-17 20:54:31

wlasnie wybralem ta opcie

1

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10154043350362551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe

Najnowsze komentarze:

Radek Radziszewski: Byliśmy od 3 lipca do 13 lipca. Ciepło tanio pusto. Na Krecie byłem chyba po raz 10 i w tym roku najlepiej było
Marcin Greszkiewicz: tylko kolo 5tys wlochow? w Falasarnie to prawie tylko wlosi i polacy byli
Adam Wyspiański : Jacek Gola - Czy wystarczył jeden kod QR dla całej rodziny??? Ja mam wylot z Wrocławia jak Wy 14.08. Lecę z żoną i z dwójką dzieci. (...)
Rita Zalińska: Jesteśmy teraz w Sougii. Zauważalne jest, że spora większość turystów to Grecy, czyli turystyka wewnętrzna. Spokojnie można przyjeżdżać, jest bezpiecznie i spokojnie.
Kinga Dąbrowska-Mielczarek: moja ukochana Kreta
Roy Feuillade: My favourite airport
Anna Baranek: Ciekawe jak Chania
CRETE Copyright © 2009-20 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera