75. rocznica Bitwy o Kretę

data_2016-05-19 19:33:20 2016-05-19 19:33:20

Już jutro przypada 75. rocznica Bitwy o Kretę. To jeden z bardziej krwawych i ważniejszych epizodów w historii II wojny światowej w rejonie południowej Europy oraz basenu Morza Śródziemnego. Jeśli w tej chwili jesteście na Krecie to możecie się spodziewać bardzo wielu wydarzeń związanych z obchodami tej rocznicy.

Maleme - lotnisko Widok z góry na lotnisko w Maleme, obecnie obiekt ten wykorzystywany jest przez miejscowy aeroklub

Centralne uroczystości zorganizowane zostaną w gminie Platanias. Właśnie w tym rejonie znajduje się słynne lotnisko w Maleme, którego opanowanie było jednym z kluczowych elementów w początkowy etapie tej bitwy. W najbliższą niedzielę 22 maja w godzinach wieczornych (od godziny 18.30) w miejscu tym odbędzie się bardzo ciekawa uroczystość zamknięcia obchodów 75. rocznicy Bitwy o Kretę. Wśród wydarzeń warto choćby wspomnieć pokazowy desant powietrzny wykonany przez żołnierzy 1 Dywizjonu Spadochronowego. Uroczystości te uświetni również swoim pokazem HAF F-16 Demo Team "Zeus", który z pewnością jest doskonale znany wszystkim stałym bywalcom Air Show w Radomiu.

Na koniec warto przypomnieć jak wyglądał skrócony przebieg wydarzeń Bitwy o Kretę, która rozpoczęła się 20 maja 1941 roku. Operacja ta nosiła kryptonim Merkury (niem. Unternehmen Merkur) i jej celem było opanowanie Krety przez niemieckie wojska powietrznodesantowe. Już od pierwszych chwil czynny udział w działaniach obronnych brała ludność cywilna, która wspierała wojska alianckie. Niestety po jedenastu dniach ciężkich walk cała wyspa znalazła się pod kontrolą wojsk niemieckich a Kreteńczycy zaznali potwornych represji.

Bitwa o Kretę - 20 maja 1941 rokuDiorama prezentująca wydarzenia Bitwy o Kretę - Muzeum Wojskowe w Chromanostiri

Ta szybka przegrana wojsk alianckich wydawała się wręcz nieprawdopodobna, gdyż początkowo zwycięstwo w tej partii wojennych szachów zdawało się być po stronie Brytyjczyków. Rozgrywkę rozpoczynali posiadając na planszy kilka figur więcej i co jeszcze ważniejsze znając dokładne zamiary przeciwnika. Mimo tych wszystkich atutów bitwa o Kretę została przez nich przegrana.

Niezrozumiałe decyzje generała Bernarda Freyberga

Generał Bernard Freyberg dowodzący siłami alianckimi, dzięki wiadomościom przekazanym przez brytyjski wywiad, dysponował wiedzą pozwalającą na przewidzenie dokładnego miejsca desantu sił niemieckich. Lotnisko w Maleme było kluczem otwierającym wrota do Krety. Niemieccy generałowie mieli świadomość, że opanowanie tego skrawka wyspy w pierwszych godzinach ataku, zaważy o sukcesie lub porażce w tej bitwie.

Mimo tego, że brytyjski generał znał dokładne plany i zamiary przeciwnika to jednak niezrozumiała taktyczna gra podjęta przez niego zdawała się temu przeczyć. Wiedząc, że główne uderzenie desantu wojsk niemieckich będzie skierowane na lotnisko w Maleme, przegrupowanie zarządzone przez generała Bernarda Freyberga doprowadziło do skierowania części sił alianckich do obrony wybrzeża. Tym dziwnym i mało zrozumiałym postępowaniem utracił on największy atut zaskoczenia, który pozwoliłby zachować Kretę w rękach aliantów.

Jednak nawet te nieudolne taktyczne posunięcia wykonane ze strony brytyjskiego sztabu nie wyrównały szans obu stron. W dalszym ciągu desant niemieckich spadochroniarzy obarczona była bardzo dużym marginesem ryzyka. Pozbawione cięższego wsparcia lekkie siły piechoty mogły być  łatwym celem dla alianckiej obrony.

Wojenny brytyjski film dokumentalny na temat bitwy o Kretę

Chaos panujący w trakcie pierwszych godziny Operacji Merkury zdawał się całkowicie to potwierdzać. Desant wojsk niemieckich rozpoczął się od istnej rzezi, pod wieloma opadającymi spadochronami kołysały się bezwładne ciała niemieckich żołnierzy, którzy ginęli nawet nie dotykając kreteńskiej ziemi. Co gorsza nawet tych, którym udało się szczęśliwie wylądować, ciężko było nazwać pełnowartościowymi siłami zbrojnymi. Znaczna część żołnierzy dysponowała tylko lekką bronią ręczną, lub osobistym ekwipunkiem, co w praktyce oznaczało, że ich jedyną bronią był bagnet.

Wojenny brytyjski film dokumentalny na temat bitwy o Kretę

Brzemienna w skutkach okazała się decyzja niemieckiego dowództwa o tym, że uzbrojenie spadochroniarzy będzie zrzucane w oddzielnych zasobnikach. W praktyce okazało się, że odnalezienie ich na wrogim terenie, gdzie czynny opór stawiała również prawie cała ludność cywilna było bardzo trudnym zadaniem. Widmo klęski niemieckiego desantu zdawało się wisieć w powietrzu.

Właśnie tak wyglądał początek Bitwy o Kretę, której 75. rocznica wypada 20 maja. Jeśli zainteresowała Was ta historia to gorąco polecamy Wam zapoznanie się z publikacją Antonego Beevora "Kreta: Podbój i opór" dostępną nakładem wydawnictwa Znak, gdzie znajdziecie opis całej Operacji Merkury oraz wojennej historii Krety.

Piotrek,  data_2016-05-19 19:33:20 2016-05-19 19:33:20
Średnia: 5
Liczba ocen: 1
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
Kreta informacje 5 na 5 (0) liczba ocen 1
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

 gość}
gość PiotrWie
2016-05-19 22:33:16

jesteśmy odprawieni, prawie spakowani, jutro lecimy o 17:30. Pierwszy nocleg w hotelu Nefeli w Chanii, potem się okaże - nasze ambitne plany trekingowe stanęły pod znakiem zapytania z powodu kontuzji stawu skokowego w poprzedni piątek - jak nie damy rady chodzić to pewnie wynajmiemy samochód i pojedziemy na wschód - ale to pewenie dopiero w poniedziałek. Może w niedzielę wybierzemy sie na tę uroczystość.

 Kolory Krety
Kolory Krety
2016-05-20 05:32:18

Dzisiaj wieczorem, w Meczecie Janczarów, odbędzie się oficjalne otwarcie wystawy dotyczącej propagandowych plakatów wojennych Bitwy o Kretę. Natomiast cały program obchodów w Chania można znaleźć tutaj: http://www.crete.gov.gr/attachments/article/3189/%CE%95%CE%9F%CE%A1%CE%A4%CE%91%CE%A3%CE%9C%CE%9F%CE%A3%20%CE%A7%CE%91%CE%9D%CE%99%CE%91.pdf

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2016-05-20 06:49:28

Tak jak pisaliśmy w wiadomości liczba wydarzeń związanych z obchodami jest ogromna. Praktycznie w każdej większej miejscowości są jakieś uroczystości. Joanna zwróć tylko uwagę, że podany przez Ciebie odnośnik dotyczy obchodów 71 rocznicy. Aktualny program imprez w rejonie Chanii znaleźliśmy tu: http://www.livingincrete.net/battleofcrete.html. Natomiast jeśli chodzi o Heraklion to niewielka broszura w języku greckim jest umieszczona w tym odnośniku: http://www.crete.gov.gr/attachments/article/10213/%CE%9C%CE%91%CE%A7%CE%97%20%CE%9A%CE%A1%CE%97%CE%A4%CE%97%CE%A3%202016.pdf
Całkiem niezła wystawa dotycząca Bitwy o Kretę znajduje się również w niewielkim muzeum wojskowym w Chromonastiri: http://www.crete.pl/muzea/muzeum-wojskowe-w-chromonastiri.html Jeśli kogoś interesuje ta tematyka a nie był w tym muzeum, to zdecydowanie polecamy.

2
 Joanna Wypych
Joanna Wypych
2016-05-20 07:21:13

CRETE - Kreta. hahaha cała Grecja! Myślałam, że na oficjalnej stronie prefektury są aktualne informacje, a tam tylko program dla Heraklionu i jakies starocia. W lokalnym pododziale w Chania zero programu obchodów - zatem zdam się na podany przez Ciebie link :-) 75 rocznica, a nie 71- widzisz, jednak ze mnie blondynka ;-)

1
 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2016-05-20 07:44:13

No niestety z greckimi źródłami tak już jest. Po pierwsze to dobrze jak są :). Prowadząc kilka lat naszą stronę nauczyliśmy się, że wszystko trzeba sprawdzać po kilka razy. A jak jest możliwość to najlepiej korzystać z różnych serwisów.

1
 Aga Dyziowa
Aga Dyziowa
2016-05-20 10:31:20

W weekend odbywa się Heroes Ultra - Crete. Bieg historią w tle. 153km przez Kretę! Warto poczytać. Startuje w nim jedyna Polka 100 mil szczęścia. 12 smaków. Kibicujmy Jej!

 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2016-05-20 10:35:59

Dzięki za info. W ogóle przez najbliższe dni dużo będzie się działo jeśli chodzi o biegi. Będziemy o tym informować.

1
 gość}
gość kreta24.pl
2016-05-20 10:34:14

Uroczystości

Nasza mała grupka też w komplecie , zapewne na ten sam samolot z Wrocławia :). Trakingowo plan Gingilos, ale pogoda na weekend nie zapowiada się dobrze ( przynajmniej wg prognoz). W niedzielę koniecznie jesteśmy w Maleme !

Piotrek | www.crete.pl
Piotrek | www.crete.pl
2016-05-20 11:02:12

Ooo to bardzo fajnie. Cieszymy się, że polska mocna reprezentacja (PiotrWie i kreta24.pl) będzie na tych uroczystościach. Życzymy Wam udanego widowiska zaprezentowanego przez HAF F-16 Zeus Demo Team. Do tej pory na razie Grecy nigdy nie zawodzili w Radomiu.

Piotr przykra sprawa z tą kontuzją. Ja po kwietniowym wyjeździe borykałem się z odnowioną kontuzją kręgosłupa :(. Będziemy trzymać kciuki, żeby jednak mimo wszystko udało Wam się trochę pochodzić po Krecie i zrealizować jak najwięcej trekkingowych planów. Oczywiście jak się nie uda to alternatywa pozostaje taka jak pisałeś, czyli wynajem samochodu i pozwiedzanie Krety w ten sposób. W każdym razie życzymy Wam i drużynie kreta24 udanego pobytu na Krecie i mamy nadzieję, że dacie nam znać jak było już po powrocie :)

 gość}
gość PiotrWie
2016-05-20 11:55:13

Pogoda w góry jest całkiem ok - jak wali słońce to może być gorzej niż pod chmurami. Deszcz zapowiadaja sporadycznie i raczej nocą. My chcemy w sobotę  przejść ze schroniska Tavri przez wąwóz Sfakiano do Chora Sfakion, wtedy się okaże czy jesteśmy w stanie iść dalej czy musimy zmodyfikować plany.

Gosia | crete.pl
Gosia | crete.pl
2016-05-20 12:08:11

75. rocznica Bitwy o Kretę

Kreta24.pl, bawcie się dobrze! Liczymy na fotorelację :)

Piotrze, ze słońcem w górach to prawda. Powodzenia!

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10153614178217551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Muzeum posiada największe na świecie zbiory kultury minojskiej. Spędziłem w nim kilka godzin, a i tak miałem niedosyt.
gość Majk: Hala dalej zamknięta ? Ech robiliśmy tam zakupy 10 lt temu  :)
Akurat jestem na Krecie id wczoraj. Pogoda cudna. Niecale 30C
Dla wczasowiczów super
Strach pomyśleć co się bedzie działo w lipcu i sierpniu.
Niestety nie tylko tam nie dba się o zwierzęta jest wiele takich państw, byłam niedawno w Egipcie i serce mi pękało na widok tych wszystkich biednych chudych zaniedbanych zwierząt, niby turystyka rozwinięta w tych krajach a Ciemnogród Totalny
To nie wydarzyło się w rejonie Rethymno na Krecie ,a na wyspie Paros .Najważniejsze że piesek został uratowany
Parklot
CRETE Copyright © 2009-24 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera