Silny wiatr przyczyną utrudnień na Krecie

data_2016-03-23 19:09:56 2016-03-23 19:09:56

Na przestrzeni najbliższych kilku dni w Polsce przewidywana jest znaczna poprawa pogody. Całkiem możliwe, że jeszcze przed świętami będziemy mogli cieszyć się prawdziwie wiosennymi temperaturami oraz pięknie świecącym słońcem. Zupełnie inaczej przedstawia się w tej chwili sytuacja na Krecie. W ostatnim czasie mieszkańcy tej wyspy borykają się z bardzo silnymi podmuchami wiatru oraz znacznym pogorszeniem warunków atmosferycznych.

Pochmurne Plakias

Siła wiatru była na tyle duża, że kilka porannych lotów realizowanych z Chanii oraz z Heraklionu musiało być odwołanych. Jednak ze złymi warunkami atmosferycznymi musieli się mierzyć nie tylko piloci, ale również kapitanowie statków pływających w tej części morza Śródziemnego. W dniu dzisiejszym w godzinach porannych promowi „Elyros” ANEK Lines, którym podróżowało ponad 500 osób, nie udało się przybić do brzegu w porcie Souda. Po podjęciu kilku prób kapitan podjął decyzję o przerwaniu operacji.

Ze sporymi utrudnieniami muszą liczyć się również osoby podróżujące po Krecie samochodem. W wielu miejscach porywisty wiatr połamał drzewa, których gałęzie spadły na drogi. Szczególnie trudna sytuacja jest na odcinku Nowej Drogi Narodowej łączącej Chanię z Rethymno. Jedno połamanych drzew było również niestety przyczyną tragicznego wypadku, który miał miejsce w Chanii. Drzewo przewrócone przez wiatr spadło na przejeżdżający obok samochód. Kierowca pojazdu niestety nie miał szans, gdyż spadający konar trafił dokładnie w kabinę samochodu.

W niektórych rejonach Krety łamiące się drzewa uszkodziły również sieć energetyczna. Kilka miejscowości w okolicach Rethymno jest chwilowo odciętych od dostaw prądu. Czas na ponowne przyłączenie do sieci może się wydłużyć, gdyż ilość zgłoszeń awarii jest tak duża, że służby pogotowia energetycznego nie nadążają z ich usuwaniem.

Afrykański pył

A gdyby tego było jeszcze mało to na koniec warto wspomnieć, że ten niezwykle silny wiatr wiejący z południa niesie ze sobą afrykański pył. Poza niecodziennym zabarwieniem powietrza zawieszone w powietrzu drobinki ziemi utrudniają oddychanie oraz są szkodliwe dla zdrowia.

Miejmy nadzieję, że w niedługim czasie pogoda ulegnie poprawie. Liczymy na to bardzo, gdyż termin naszego wiosennego wyjazdu jest coraz bliższy :)

Piotrek,  data_2016-03-23 19:09:56 2016-03-23 19:09:56
Średnia: 4.25
Liczba ocen: 2
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
Kreta informacje 4.25 na 5 (0) liczba ocen 2
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

 gość}
gość Iwona Michalak
2016-03-23 20:48:31

wiosenny wyjazd

Dobry wieczór

Z przyjemnością i zaciekawieniem czytam Państwa wpisy. Odliczam dni do wyjazdu, zostało ich 30, bo wyjeżdżamy 22 kwietnia. Widziałam  w dzisiejszej prognozie pogody ten wiatr, ale pył z Afryki był zaskoczeniem.Chciałabym zapytać o kwestie poruszania się autobusami po Krecie, może jesteście Państwo zorientowani, czy w tym terminie 22-29 kwietnia autobusy kursują tak jak w sezonie wakacyjnym czy jakoś inaczej tzn wg innego rozkładu jazdy? Chciałabym dojechać do Balos i na plażę Elafonissi. Dam radę czy będzie problem z dojazdem do tych miejsc? Dziękuję i pozdrawiam.

Iwona

Piotrek | www.crete.pl
Piotrek | www.crete.pl
2016-03-23 21:18:18

Może być problem

Niestety z tego co widzieliśmy na stronie KTEL to w tej chwili zupełnie nie ma autobusów kursujących na trasie między Chanią a tymi plażami. Ciężko jest mi powiedzieć kiedy rozpoczyna się wakacyjny rozkład, ale nie sądzę aby było to już w kwietniu. Tak czy siak na pewno warto zorientować się bezpośrednio na dworcu autobusowym w Chanii. Czasami nie wszystkie kursy są wykazywane w rozkładzie umieszczonym na stronie.

Nawet jeśli jednak nie uda Ci się dojechać KTELem do tych plaż to zdecydowanie polecamy Ci korzystanie z usług tego przewoźnika. To bardzo wygodna i stosunkowo tania forma podróżowania po Krecie. My zawsze z chęcią korzystaliśmy z tych przejazdów i z pewnością jeszcze nie raz w przyszłości będziemy korzystać :)

My będziemy na Krecie odrobinę wcześniej, więc też liczymy na to, że pył znad Afryki nie będzie tam już wtedy obecny. Jego pojawienie się na wiosnę nie jest czymś nadzwyczajnym. Raz na jakiś czas w okresie wiosny południowe wiatry nanoszą go nad Kretę. W zeszłym roku jego największe występowanie przypadło na okres lutego:
http://www.crete.pl/news_656_Afrykanski_pyl_nad_Kreta.html

Daj znać gdybyś miała jeszcze jakieś pytania.

Pozdrawiam
Piotrek

 gość}
gość Iwona Michalak
2016-03-23 22:01:32

Dziękuję bardzo za informacje.

Trudno, będziemy szukać na miejscu.

 gość}
gość PiotrWie
2016-03-24 08:54:50

Letni rozkład jazdy zaczynał się zawsze od 1 czerwca. Strona KTEL jak dotychczas była zawsze wiarygodna - było na niej to samo co na rozkładach na dworcach na Krecie. W okresie przedsezonowym jeśli nie wybieramy się do większych miejscowości zdecydowanie lepiej polegać na wynajętym samochodzie bądź taksówkach - KTEL jest ustawiony wtedy pod mieszkańców, nie pod turystów. Za to nie ma tłoku, ceny zarówna kwater jak wynajmu samochodu są zdecydowanie niższe.

Piotrek | www.crete.pl
Piotrek | www.crete.pl
2016-03-24 11:25:34

Dzięki za info

Piotr dzięki za informacje. Tak myślałem, że do początku wakacyjnego rozkładu jazdy zostało jeszcze trochę czasu. Strona KTEL'a oczywiście jest jak najbardziej wiarygodna. Chodzi mi jednak o to, że na miejscu czasami są połączenia o których nie ma informacji na stronie. Właśnie tak mieliśmy ostatnim razem w Plakias, gdzie poza kursami dużych autobusów w trakcie dnia realizowanych było kilka dodatkowych połączeń (pod szyldem KTELa), które były realizowane dużym busem.

My na wiosenny wyjazd nastawiamy się na własny, wypożyczony transport. Samochód w tym okresie to dla aktywnych raczej obowiązek. W wakacje natomiast raczej zaplanujemy sobie korzystanie z mieszanych środków transportu :).

Pozdrawiam

 gość}
gość PiotrWie
2016-03-24 11:54:38

My w tym roku chcemy nie wypożyczać samochodu - nastawiamy się na KTEL + taxi - mamy ambitne plany przejść przez kilka pasm górskich -nie wracając do punktu wyjścia. Oczywiście okaże się co z tego wyjdzie - plany to jedno, a realzacja - czasem całkiem co innego.

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10153491871657551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

gość PiotrWie : Nam się podoba - może znowu da się jeździć na Kretę. Miłośników leżaków zapraszamy z powrotem na północne wybrzeże.
Bardzo się cieszę. Mnie to odpowiada, bo nie znoszę głośnej muzyki na plaży i coraz trudniej było znaleźć miejsce bez leżaków. Jak ktoś chce leżaki to zapewne znajdzie odpowiednie miejsce.
W Falasarnie byłam ostatnio jakieś 2-3 lata temu. Leżak na leżaku, głośna muzyka z baru, co najmniej dwa kłady, kursujące tam i z powrotem co kilka minut, generujace niesamowity hałas i smród.... a pamiętam jeszcze czasy, jak można było na tej plaży rozłożyć się z kocykiem w ciszy i spokoju, eh... no cóż może i szkoda miejsc pracy, ale ludzie wszystko potrafią zniszczyć i nie znają umiaru jeśli chodzi o kasę, ... (...)
Bardzo dobrze. Jak ktoś nie chce wypożyczać leżaka, to miejsca musi szukać na drugim końcu wyspy i w najbrzydszej okolicy.
Małe sprostowanie. Określenie "Fałszywe plaże" jest błędne. Chodzi tu o "Niezadeptane plaże" (gr. Απάτητες παραλίες) ;)
To znaczy, że z Falasarny znikną baldachimy do leżenia? Trochę rewolucja.
Szkoda. Ale wiadomo, gdzie człowiek tam szkody. Na szczęście miałem przyjemność plażować na wyspie. Jest mega pięknie. Plaże zwłaszcza Golden beach zostaje na zawsze w pamięci.
Parklot
CRETE Copyright © 2009-24 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera