Kreta - aktualności z maja 2013 r.

Błękitne flagi 2013

Blue Flag - Błękitna FlagaFundacja na rzecz Edukacji Ekologicznej (Foundation for Environmental Education – FEE) ogłosiła listę plaż, które w tym roku zostały nagrodzone symbolem błękitnej flagi. Kolejny raz Grecja zajęła drugie miejsce pod względem liczby plaż i marin, które zostały wyróżnione symbolem błękitnej flagi. Na liście znalazło się 393 plaż oraz 9 marin z Grecji (przy czym na Krecie błękitna flaga będzie powiewać w 87 miejscach). Plaże pretendujące do prawa używania tego znaku muszą spełnić 24 kryteria narzucone przez FEE. Wymagania te obejmują takie zagadnienia jak: czystość plaży, zapewnienie odpowiedniej liczby ratowników wyposażonych w stosowny sprzęt ratunkowy, jakość wody zgodna z wymaganiami i normami, wyposażenie plaży w pojemniki na odpadki, bezpieczny dostęp do plaży, wyposażenie w czyste sanitariaty.

Piotrek,  data_2013-05-31 20:47:53 2013-05-31 20:47:53 Liczba komentarzy: brak

Thrapsano - wioska garncarzy

ThrapsanoJednym z unikalnych walorów Krety jest ciągle utrzymująca się silna pozycja lokalnego rzemiosła, w szczególności kuśnierstwa, kaletnictwa i oczywiście garncarstwa. W czasie pobytu na Krecie wyroby tej ostatniej dziedziny rzemiosła spotkacie praktycznie na każdym kroku. Przy prawie każdym domu można zobaczyć ogromne gliniane pitosy, które obecnie najczęściej pełnią funkcję donic. Jeśli chcecie zobaczyć jak wyrabiane są te wspaniałe gliniane dzbany, zaplanujcie wycieczkę do wioski Thrapsano oddalonej około 30 kilometrów od Heraklionu. To obok Margerites jedna z najbardziej znanych miejscowości, w której do dziś wyrabiana jest tradycyjna kreteńska ceramika. Obecnie Thrapsano to niewielka miejscowość zamieszkała przez nieco ponad 2,5 tysiąca osób, z których zdecydowana większość żyje obecnie z rolnictwa.

Gosia i Piotrek,  data_2013-05-23 21:23:10 2013-05-23 21:23:10 Liczba komentarzy: brak

Porwisty piątek w Heraklionie

Heraklion - lotnisko

Silny wiatr wiejący z południa, którego porywy osiągały szybkość do 40 węzłów, spowodował spore utrudnienia dla samolotów lądujących w porcie lotniczy im. "Nikosa Kazantzakisa" w Heraklionie. Poprzeczny kierunek wiatru jest największą bolączką dla maszyn podchodzących do lądowania. Wiele rejsów zakończyło się z kilkudziesięcio-minutowymi opóźnieniami. Przynajmniej cztery loty czarterowe lecące na lotnisko Nikosa Kazanktisa musiały zostać przekierowane na lotnisko w Chanii. Meteorolodzy przypuszczają, że warunki atmosferyczne ulegną poprawie dopiero w dniu jutrzejszym. Do tego czasu trzeba się liczyć z tym, że kolejne loty będą przekierowywane na Międzynarodowy Port Lotniczy im. Ioannisa Daskalogiannisa w Chanii.

Piotrek,  data_2013-05-17 18:10:06 2013-05-17 18:10:06 Liczba komentarzy: brak

Wąwóz Samaria - otwarcie sezonu 2013

Samaria
Od niedzieli 28 kwietnia możliwe jest wejście do Parku Narodowego Samaria. Otwarty został centralny szlak łączący Xyloskalo z Agia Roumeli. Osoby, które na przestrzeni najbliższych kilku tygodni planują wycieczkę do wąwozu Samaria, powinny pamiętać, że szlak ten może być jeszcze wyłączany z użytkowania. Szczególnie tyczy się to okresów po silnych opadach deszczu, powodujących zbyt wysokie podniesienie poziomu wód spływających wąwozem. Aktualne informacje na temat warunków atmosferycznych panujących w Samarii można znaleźć na tej stronie: http://penteli.meteo.gr/stations/samaria/

Piotrek,  data_2013-05-01 11:07:08 2013-05-01 11:07:08 Liczba komentarzy: brak

Zobacz aktualności z innych miesięcy

Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Witam Państwa, w nowym roku pragnę poinformować, że skorzystałem z pomocy finansowej banku BNP Paribas, francuskiego banku, który we współpracy z Banco Pichincha z Ekwadoru jest bardzo poważnym, uczciwym i bardzo rzetelnym bankiem Bank. . . (...)
Ten miód jest najlepszy
Byłam i potwierdzam . Jest cudowna.
Parklot

Ciekawe miejsca na Krecie

CRETE Copyright © 2009-24 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera