Tsikoudia - raki na Krecie

Na Krecie pędzenie oraz wspólne picie raki to głęboko zakorzeniona tradycja, która wciąż jest mocno kultywowana przez znaczną część Kreteńczyków. Ten tradycyjny napój o bardzo wysokiej zawartości alkoholu towarzyszył mieszkańcom wyspy zarówno w czasie wesołych jak i smutnych chwil. Jeśli właśnie teraz przebywacie na Krecie to macie doskonałą sposobność na podpatrzenie procesu destylacji raki, gdyż właśnie jesień to okres kiedy wytwarzany jest ten alkohol. W wielu miejscowościach mieszkańcy wspólnie destylują raki. Niejednokrotnie takie nieoczekiwane spotkania zamieniają się w wielką biesiadę, w czasie której oczywiście nie może zabraknąć tradycyjnej kreteńskiej muzyki oraz tańców.

Raki

Święto kotła

Kazanemata (καζανέματα) to właśnie takie samoistne świąteczne obchody, w czasie których destylowana jest raki. Nazwa tego święta wywodzi się od greckiego słowa καζάνι - kocioł, co jest bezpośrednim nawiązaniem do instalacji wykorzystywanej w procesie destylacji. Chociaż jest to ostatni etap produkcji raki, to w rzeczywistości proces ten rozpoczyna się dużo wcześniej.

Do wytworzenia raki, która na Krecie jest również nazywana tsikoudia (τσικουδιά ), wykorzystywane są pozostałości powstałe w czasie produkcji wina. Zazwyczaj są to sprasowane skórki winogron, które wciąż zawierają resztki słodkiego soku. Wytłoczyny stanowią bazę, z której przygotowywana jest mieszanina poddawana dalszej fermentacji. Po około miesiącu (od 20 do 40 dni) gotowy zacier przelewany jest do ogromnego kotła wypełnionego wodą. Pojemność tego naczynia jest zazwyczaj liczona w tysiącach litrów.

Gdy podgrzewana mieszanina osiągnie temperaturę wrzenia rozpoczyna się finalny proces destylacji. Po około godzinie na końcu parownika pojawiają się pierwsze krople, które są prawie czystym alkoholem. Pierwsza i ostatnia partia alkoholu jest odrzucana. Te dwie części destylatu są potocznie nazywane jako „głowa” i „ogon”. Dopiero po dłuższym czasie destylowana raki osiąga swoja nominalną „moc”, która przekłada się na około od 40- do 65-procentową zawartość etanolu. Tylko ta środkowa partia destylatu, zwana „sercem”, przeznaczana jest do spożycia

Wciąż ciepły trunek bardzo szybko trafia do kieliszków okolicznych sąsiadów. Niejednokrotnie do wypróbowania raki zapraszani są również przypadkowi przychodnie. Degustacji tej towarzyszą zazwyczaj typowe kreteńskie przekąski takie jak choćby jak dakosy, kalitsounia, czy też pieczone ślimaki.

Rakomelo
Rakomelo to raki z dodatkiem miodu i cynamonu.
Na zdjęciu wyśmienity trunek ze sklepu Nostimon znajdującego się we wsi Kritsa.

Geneza nazwy raki

Alkohol ten jest dosyć typowy dla krajów basenu morza Śródziemnego. Pojawia się na wielu greckich wyspach oraz w Grecji kontynentalnej. W zależności od rejonu oraz sposobu produkcji może występować pod takimi nazwami jak: Tsipouro, Suma (Rodos, Chios), Tsikoudia (Kreta), Zivania (Cypr). Dla niektórych zaskoczeniem może być to, że jego najczęściej spotykana nazwa ma swoją genezę w arabskim słowie عرق [ʕaraq], które oznacza destylowany. Niektóre źródła wskazują, że nazwa ta może nawiązywać do innego rozumienia tego słowa. Araq oznacza również pot – co wedle niektórych nawiązuje do skapujących powoli skroplin destylowanego alkoholu.

Raki jest powszechnie dostępne na Krecie i nawet w najmniejszym markecie bez trudu odnajdziecie ten alkohol na półkach. Zazwyczaj są to lokalne “marki”, które były destylowane na miejscu. Kreteńczycy chętnie częstują tym trunkiem turystów i gości. W tradycyjnych tawernach kieliszki z raki pojawiają się często po zakończonym posiłku. Oczywiście nie jest to dopisywane do rachunku. Nie zdziwcie się też kiedy raki pojawi się jako forma przypieczętowania różnego rodzaju zakupów, np. oliwy lub innych lokalnych wyrobów. Nie wypada wtedy odmawiać...

Destylator

Data publikacji:
Data modyfikacji:
Średnia: 4.21
Liczba ocen: 7
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
Kreta informacje 4.21 na 5 (0) liczba ocen 7
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

 Wieska Kedzierska
Wieska Kedzierska
2018-11-15 18:27:55

Szkoda że mnie tam nie będzie, takie kretenskie imprezy są wspaniałe

1
 gość}
gość Michal
2022-02-15 13:22:13

raki

chcę potańczyć

gdzie w Polsce kupię tsikoudia  albo dobre ouzo (12) ?

Gosia | crete.pl
Gosia | crete.pl
2022-03-08 19:14:41

Kiedyś greckie alkohole były dostępne w Kuchniach Świata, ale nie wiemy czy tak jest nadal. Możesz też próbować w sklepach z alkoholami świata.

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10155827177377551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz

Inne strony tej kategorii

Retsina, krok ku przyszłości

Retsina, krok ku przyszłości

Restsina to jeden z bardziej charakterystycznych trunków serwowanych w Grecji. Zdania na temat jej wyrazistego smaku są zazwyczaj bardzo podzielone i najczęściej wpisują się w schemat, że albo się go nienawidzi albo uwielbia. Warto wiedzieć że, od jakiegoś czasu, za sprawą części producentów, wizerunek ten ulega pewnym zmianom. Sumiennie przygotowana retsina wytworzona na bazie starannie uprawianych winogron może być winem, które jest nie tylko smaczne dla większości osób ale również stanowi doskonałe uzupełnienie greckich potraw.

Frappe -  słodka z mlekiem (glykó me gála)

Frappe - słodka z mlekiem (glykó me gála)

Frappe jest prosta w przygotowaniu i idealna na upały. Do jej przyrządzenia w domowych warunkach w zupełności wystarczy shaker, a jeszcze lepiej sprawdzi się zwykły słoik. Aby kawa dobrze rozpuściła się w zimnej wodzie warto wybrać tą która ma postać drobnego pudru.

Nalewka z czystka kreteńskiego

Nalewka z czystka kreteńskiego

Czystek kreteński to roślina, która w ostatnim czasie uzyskała spory rozgłos i popularność. Warto jednak wspomnieć, że picie naparu z suszonych liści tej rośliny nie pozwala cieszyć się pełnią jej leczniczej mocy. Zdecydowana większość substancji, które cechują się silnym oddziaływaniem antyseptycznym oraz przeciwnowotworowym, nie rozpuszcza się w wodzie. Znacznie lepszym sposobem jest wykonanie nalewki opartej na około 60% alkoholu. Przepis jej sporządzenia znajdziecie poniżej.

Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

https://maps.app.goo.gl/PvDctf9ejWpr6bt86
gość dodekanezowiec: Moim zdaniem - gdyby porównywać Grecję, Hiszpanię i południowe Włochy to: 1. W kategorii autentyczność: Włochy (np. Kalabria, Sycylia) - 9/10, Grecja - 8/10, Hiszpania - 3/10 2. W kategorii "frontem do potrzeb turysty": Hiszpania - 9/10, Grecja - 7 i pół/10, Włochy - 4/10.  Hiszpania to jakość hoteli, świetna infrastruktura, ale i taka "macdonaldyzacja turystyki" + blokowiska. (...)
Χρόνια πολλά
Byłem rok temu koniec września na Krecie i na Santorini piękne wyspy do zwiedzania
Na majówkę
1.04 też pierwszy z Poznania ;)
My na majówkę
gość PiotrWie : My w tym roku wybraliśmy na wczesną wiosnę La Gomerę że względu na cieplejsze noce - w zeszłym roku byliśmy na Sifnos i Santorini w terminie 15 marca - 7 kwietnia i wieczorem w pensjonacie było po prostu zimno - ogrzewanie klimatyzacją niewiele daje. Ale wiosna jest rzeczywiście zjawiskowa. W tym roku do Grecji lecimy dopiero w maju - na Ikarię i Samos.
Będę na Krecie 12-15.04. Wiosna na Krecie jest magiczna!
Καλή Σαρακοστή ☺
Warto zobaczyć, byliśmy jest pieknie
Piękne miejsce.
Prace wykonane przez Evansa, tak bardzo kontrowersyjne, doprowadziły jednak do tego, że Pałac w Knossos jest najchętniej odwiedzanym zabytkiem na Krecie. Pałac w Zakros czy nawet Fajstos, tak bardzo autentyczne, nie mogą się poszczycić taką popularnością. (...)
Niezapomniane wrażenia
Byłam, widziałam, poczułam moc tego miejsca
Warto zwiedzić.
Nádherná památka byla jsem tam 2x ❤️
gość PiotrWie : Już i na południu jest sporo ludzi - pamiętam puste plaże za Asterousią a w 2019 i w Tris Ekklisies i w Lentas a nawet na plażach Tripiti i Trachoulas było sporo ludzi.A na Serifos czy Kimolos byliśmy sami ewentualnie z jakąś drugą dwójką.
Zostaje mniej oblegane południe , ja pamiętam Kretę z przed 2 dekad i Balos gdzie prawie nie było ludzi :)
Taknpomyślałam, że pewnie trochę zatrzęsło... A wówczas nawet wykonane prace zabezpieczające nie dadzą 100% bezpieczeństwa. Dobrze, że nikt nie ucierpiał
gość PiotrWie : My wybieramy się w maju na Ikarię. Tam czegoś takiego nie będzie jeszcze jakiś czas. Polecam wyspy na którym nie ma lotnisk międzynarodowych - chętni na takie resorty nie uznają podróży z przesiadkami. Np Serifos, Sifnos czy Astipaleę.  
Parklot

Ciekawe miejsca na Krecie

CRETE Copyright © 2009-24 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera