Międzynarodowy Dzień Muzeów na Krecie

data_2025-05-16 21:35:10 2025-05-16 21:35:10

W najbliższą niedzielę, 18 maja najważniejsze greckie muzea świętować będą Międzynarodowe Święto Muzeów. Tego dnia wiele najważniejszych obiektów oprócz darmowego wejścia zaoferuje również ciekawe spotkania edukacyjne i wydarzenia. W tym roku tematem przewodnim tego corocznego święta jest hasło „Muzea i społeczeństwa w ciągłych zmianach”. Jeśli zatem jesteście na Krecie albo w innych regionach Grecji, to warto wykorzystać tę okazję do zajrzenia do okolicznych muzeów.

Muzeum Archeologiczne

Temat przewodni tegorocznego święta ma zachęcać do poszukiwania nowych sposobów zachowania i pogłębiania naszej tożsamości kulturowej, promowania niematerialnego dziedzictwa oraz wzmacniania roli muzeów dla społecznego rozwoju. Istotne jest też poszukiwanie nowych, innowacyjnych form współpracy i zaangażowania młodych ludzi. Nowe technologie, którymi obecnie dysponujemy, mogą pomóc w dostosowaniu działania muzeów do nowych potrzeb zmieniającego się świata.

Muzeum Archeologiczne w Heraklionie przeznacza ten dzień na przybliżenie historii pałacu minojskiego w Zakros na Krecie. O godz. 19.00 w Sali konferencyjnej profesor Lefteris Platon poprowadzi spotkanie z udziałem publiczności, natomiast o godz. 20.00 odbędzie się projekcja filmu „Zakros”. Po projekcji odbędzie się panel dyskusyjny z gośćmi.

Równocześnie tego dnia w Muzeum odbędzie się seria wycieczek z przewodnikiem. Muzeum w Heraklionie jest znane zapewne większości osób, które odwiedziły Kretę i punktem obowiązkowym dla każdego kretomaniaka. Przy okazji warto wspomnieć, że grecka sekcja Międzynarodowej Rady Muzeów nadała wyróżnienie Muzeum Archeologicznemu w Heraklionie na 2025 rok. Warto więc skorzystać z możliwości bezpłatnego wejścia i przyjrzenia się bogatym zbiorom tej placówki.

Muzeum Archeologiczne w Heraklionie

Muzeum Historyczne Krety w Heraklionie również weźmie udział w obchodach Międzynarodowego Dnia Muzeów. W programie obchodów przewidziana jest edukacyjna wycieczka dostępna dla wszystkich chętnych. Wycieczka odbędzie się 17 maja w sobotę, o godz. 11. Tematem przewodnim jest historia kobiet, które odegrały rolę w kształtowaniu lokalnej historii. Niestety w przypadku powyższych spotkań nie mamy informacji czy będą one prowadzone w języku angielskim.

Muzeum Archeologiczne w Chanii również weźmie udział w obchodach Dnia Muzeów. W niedzielę w godzinach 11.00-13.00 zaprezentowany zostanie „cyfrowy zestaw narzędzi”. Akcja ta koncentruje się na wykorzystaniu nowych technologii w celu promowania dziedzictwa kulturowego, mając na celu zapewnienie dostępności, uczestnictwa i unowocześnienia doświadczenia muzealnego. Cyfrowy zestaw narzędzi Muzeum obejmuje aplikacje rozszerzonej i wirtualnej rzeczywistości, interaktywne gry cyfrowe i treści multimedialne, możliwość połączenia z platformami internetowymi i sieciami społecznościowymi oraz narzędzia do prezentacji materiałów archeologicznych dla odbiorców w różnym wieku i o różnych umiejętnościach. Udział w tym wydarzeniu jest bezpłatny podobnie jak wstęp na wszystkie przestrzenie wystawowe muzeum tego dnia.

Tego dnia bezpłatne wejścia oferują również największe stanowiska archeologiczne Krety, czyli Knossos, Gortyna, Fajstos i Agia Triada.

 

Gosia,  data_2025-05-16 21:35:10 2025-05-16 21:35:10
Średnia: 0
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/1097962439044686

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe

Najnowsze komentarze:

gość PiotrWie  Dziś po raz pierwszy ( a jeździmy dużo od 2008 roku i dużo chodzimy po szlakach) widzieliśmy w Grecji ekipę przygotowującą szlak do sezonu. Nie była to co prawda zbyt duża ekipa - dwie osoby z motyką, sekatorem i niewielką piłą ręczną - ale zawsze coś - na wyspach Kanaryjskich ekipa to pierwszy z kosą spalinową a zanim kilka osób zmiatających resztki na bok. (...)
 Miejsce 14 Ladotyri z Mytilene oddam za bezcen ;)
Witaj Grecjo  Graviera z Naksos uwielbiam. Doskonała do koreczków z winogronami
 Pychota
 No to wyobrażam sobie co będzie jak ta 9-tka dzieci oskarżonego szefa dorośnie!
 Tack för meddelandet om öppnandet av Samaria ravinen. Irene Lindau. Kram från mig.,
 Attention mise en garde Si vous louer un taxi par l'intermédiaire de Booking et que vous avez une société du nom de Canet Travel sur votre confirmation annulez directement votre réservation, le taxi ne viendra jamais mais esseyera d'encaisser la course... je ne suis pas le premier à qui cela arrive et en plus ils falsifient par après les documents de prise en charge... (...)
CRETE Copyright © 2009-26 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera