Surowe zasady na święta i powolne otwarcie w maju

Wczoraj informowaliśmy Was o tym, że dzień po prawosławnej Wielkanocy, która wypada w tym roku 2 maja, otwarte zostaną lokale gastronomiczne w Grecji. Początkowo będą czynne tylko ogródki, zaś obsługa ma przestrzegać surowego reżimu sanitarnego. Dodatkowymi środkami bezpieczeństwa mają być obowiązkowe autotesty dla pracowników lokali gastronomicznych. Także od 3 maja skrócona zostanie godzina policyjna, która będzie obowiązywać w godzinach od 23.00 do 5.00. To nie jedyne zmiany jakie nastąpią w maju, jednak przedtem Greków czeka zaostrzenie środków bezpieczeństwa w związku ze zbliżającymi się świętami wielkanocnymi.

Nowa Droga Narodowa

Święta w surowym reżimie

Od dziś policja ma przeprowadzać dokładniejsze kontrole na drogach aby ograniczać przedświąteczne podróże. Przemieszczanie się pomiędzy prefekturami jest zabronione od długiego czasu. Dozwolone jest tylko podróżowanie z powodów służbowych, czy medycznych. Przewidziano także konieczność przemieszczania się na pogrzeby oraz w przypadku posiadania prawa do odwiedzin, gdy rodzina jest rozwiedziona.

Ściślejsze kontrole i surowe kary mają zniechęcić te osoby, które mimo wszystko chciałyby ominąć zakazy i pojechać w rodzinne strony na święta. Podróżujący, którzy nie przestawią odpowiedniej dokumentacji zaświadczającej o możliwości podróży, będą zawracani i dodatkowo karani mandatami w wysokości 300 €. Jeśli ktoś będzie posługiwać się sfałszowaną dokumentacją, kara finansowa będzie jeszcze wyższa: 500 €.

Na przedświąteczny tydzień przewidziano także zakaz przemieszczania się w godzinach od 22.00 do 5.00, zaś w Niedzielę Wielkanocną od 21.00 do 5.00.

Szereg ograniczeń nałożono także w tym czasie na funkcjonowanie kościołów. To najważniejsze dla Greków święta, jednak już drugi rok z rzędu będą zmuszeni spędzić je zupełnie inaczej niż są do tego przyzwyczajeni. Oprócz zakazu przemieszczania się wydano także wytyczne dotyczące liczebności rodzinnych spotkań. Zgodnie z zasadami przy świątecznym stole będą mogli się spotkać tylko członkowie dwóch rodzin, przy czym w ilości nie większej niż 9 osób w pomieszczeniu oraz 12 osób, gdy wielkanocna kolacja będzie zorganizowana na świeżym powietrzu. To surowe zasady dla Greków przyzwyczajonych do bardzo rodzinnych świąt spędzanych w licznym gronie.

Powolny powrót do "normalności"

Po Wielkanocy zaś ma nastąpić powolny powrót do w miarę normalnego funkcjonowania. Oprócz otwarcia gastronomii, o czym wspominaliśmy na początku, 10 mają zostać otwarte szkoły podstawowe i gimnazja. Jednak zarówno nauczycieli, jak i uczniów będzie obowiązywało wykonywanie autotestów w kierunku Covid-19.

15 maja Grecja otwiera się także na wszystkich podróżujących z zagranicy. Przy czym przy wjeździe na jej terytorium wymagane będzie albo świadectwo szczepienia albo negatywny wynik testu PCR przeprowadzonego maksymalnie 72 godziny przed przybyciem. Mimo że to dość symboliczna data, to tego dnia raczej nikt nie oczekuje wielkiego turystycznego boomu. Jak bowiem szacuje prezes Fegeracji Hotelarzy większość hoteli w Grecji będzie czynna w drugiej połowie czerwca, kiedy wzrośnie liczba rezerwacji.

Także 15 maja zniesiony ma zostać zakaz podróży poza region zamieszkania dla obywateli greckich. Tego dnia można się także spodziewać pierwszych różnych wydarzeń kulturalnych.

Gosia,  data_2021-04-23 20:11:55 2021-04-23 20:11:55
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

 gość}
gość dodekanezowiec
2021-04-24 20:31:57

Trzeba być dobrej myśli

Większość komentujących tylko marudzi 

Krzysztof Głowacki}
Krzysztof Głowacki
2021-04-25 18:59:44

W oczekiwaniu na wyjazd

Zgadzam się z Kolegą dodekanezowiec. Zamiast marudzić proponuję obejrzeć sobie krótki 20 minutowy filmik :)

https://www.youtube.com/watch?v=5JiTSTHoMOA
 gość}
gość dodekanezowiec
2021-04-26 16:21:53

Ale dobrze Grecy ze Wam Dziekanowski tyle bramek strzelił

Połowę w karierze reprezentacyjnej chyba. Bo z testem dla 5-latka przeginacie. 

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10157917075287551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Adam Wyspiański : Czy ktoś ma wiedzę jaki test antygenowy trzeba wykonać, jakościowy czy ilościowy??? Czy szybki test antygenowy na lotnisku we Wrocławiu jest respektowany przez Grecją??? Proszę o info. Wylatuję 28.06.
Gosia | crete.pl : Zasadniczo to w najnowszej dyrektywie tylko jest mowa o przemieszczaniu się samolotem na wyspy. Szczerze mówiąc to nie widzę różnic w podróżach krajowych w stosunku do tego co było poprzednio, bo testy antygenowe były tu dopuszczone już poprzednio. Oficjalna rządowa strona nadal nie zamieściła zaktualizowanych wytycznych, trzeba więc poczekać na to co napiszą. Jak skończy się ważność antygenu to jest nieważny. (...)
gość Aneta: A czy coś zmieniło się w temacie podróży między wyspami? I czy faktycznie w podróżach wyspa-wyspa nie obowiązuje testowanie, które jest wymagane jedynie w podróżach ląd-wyspa? I czy wiadomo coś więcej na temat tzw. (...)
Adam Wyspiański : Czy szybkie testy antygenowe wykonywane na lotnisku we Wrocławiu będą respektowane przez Grecję w Chanii???? Czy ktoś w najbliższym czasie będzie leciał z Wrocławia do Chanii i będzie wykonywał taki test antygenowy.. Proszę o informację.. Ja lecę 28 czerwca.. Nie wiem czy robić test w laboratorium na mieście, czy na lotnisku, i czy on będzie uznany w Grecji...
Czyli szczepienie , pcr lub antygenowy ? Te antygenowe się na lotnisku robi czy jak to wygląda ?
12 lat skończone czy 12 lat kalendarzowe?
a ja już zgłupiałam totalnie na stronie tui najpierw podali, że rapid test na 48h, teraz , że na 24h przed. czyli dziecko 8 letnie oficjalnie nie musi mieć testu przed lotem do GR?
Parklot
CRETE Copyright © 2009-21 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera