Epiphany - Greckie Święto Trzech Króli

6 stycznia to dzień który oficjalnie kończy obchody Bożego Narodzenia. Święto Trzech Króli (Θεοφάνεια - Epiphany) jest nierozerwalnie powiązane z błogosławieństwem wody. W niektórych miastach przybiera ono dosyć spektakularny przebieg. Kapłan ubrany w najbardziej odświętny strój przewodzi procesji udającej się do rzeki, morza lub też innego zbiornika wodnego. W końcowym etapie tego pochodu następuje moment poświęcenia, które polega na rzuceniu krzyża do wody. Zwyczaj ten jest połączony ze współzawodnictwem wśród młodych mężczyzn ścigających się o to kto pierwszy wyszuka krzyż. I mimo tego, że pogoda czasem nie sprzyja kąpieli to zawsze znajdzie się kilku śmiałków którzy będą uczestniczyć w zawodach a ten, który wyłowi krzyż będzie się mógł cieszyć szczęściem i błogosławieństwem przez cały nadchodzący rok.

Na poniższym filmie z 2015 roku nagranym w Chanii możecie zobaczyć Kreteńczyków walczących o krzyż wrzucony do zatoki portu Weneckiego.

Świecenie wody symbolizuje odwieczne powiązanie Grecji z morzem, które ma szczególne znaczenie dla Greków. Przez długi czas było ono głównym źródłem dochodu dla wielu mieszkańców tego kraju. Nie dziwi więc fakt, że święto to gromadzi 6 stycznia wielu ludzi w portach, na plażach, brzegach rzek lub choćby przy fontannach.

Gosia i Piotrek,  data_2016-01-06 11:00:52 2016-01-06 11:00:52
Średnia: 5
Liczba ocen: 1
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
Kreta informacje 5 na 5 (0) liczba ocen 1
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

 gość}
gość PiotrWie
2016-01-07 20:17:19

Chciałbym tylko uzupełnić gdyby ktoś się wybierał zobaczyć -  to święto że nie jest 6 stycznia - zgodnie z kalendarzem juliańskim wypada 19 stycznia, 6 styczna była wigilia prawosławna.

Piotrek | www.crete.pl
Piotrek | www.crete.pl
2016-01-07 20:45:51

W Grecji jednak według nowego kalendarza

Piotr jednak w tej kwestii zupełnie się z Tobą nie zgodzę. W Grecji kościół ortodoksyjny (za wyjątkiem klasztoru na górze Atos) używa "nowego" kalendarza. W odróżnieniu od takich krajów jak Rosja i Serbia święta Bożego Narodzenia (i kolejne wynikające z nich) przypadają dokładnie jak w innych katolickich krajach. Podobnie jest ze świętem Trzech Króli, które zarówno u nas jak u nich przypada właśnie 6 stycznia. Terminy o których Ty piszesz dotyczą właśnie tylko tych kościołów prawosławnych, które dalej posługują się kalendarzem Juliańskim.
Niestety to że w greckim kościele obowiązuje "nowy" kalendarz nie naprawiło liczenia daty świąt wielkanocnych. Żeby nie było łatwo ta jest liczona wedle kalendarza juliańskiego. Oczywiście zdarzają się lata kiedy obie daty się pokrywają. Ech ... ja tu niezły bajzel widzę!

Pozdrawiam

 gość}
gość PiotrWie
2016-01-07 21:17:40

A tego to nie wiedziałem - kiedyś trafiłem na Wielkanoc na Krecie i ponieważ była w tym terminie co w Polsce w kościele prawosławnym to byłam pewien że inne święta też są w tych terminach - a tu taka niespodzianka. Ale zawsze dobrze dowiedzieć się czegoś nowego.

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10153338528777551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Fajny filmik,ale się rozmarzyłam
super film
po prostu.......:( zanik mózgu ...
gość PiotrWie: Jak we wschodniej to trochę zależy gdzie będziesz - jak w okolicy Agios Nikolaos to wąwóz Kritsa, koło Irapetry jest wąwóz Pefki czy Moni Kapsa, ew. trudniejszy Sarakiniko , jak całkiem na wschodzie to Zakres czy Xerocampos.
To nie jest nietrudny wąwóz. Przeszłam ich tu kilka i ten był całkiem wymagający, w dwie strony można się zmęczyć. Dodatkowo słońca i brak wody do uzupełnienia. Respekt przed dziką Kretą!
Nieodpowiedzialni ...Wczoraj widzialam film z trekkingu na YT. Na szczęście skończyło się na obiciach,potłuczeniach,wymęczeniu..gość zyje .. Poszedł sam na szlak Agia Roumeli - Sougia ..Przeszedł część...Bezzapasu wody,prowiantu,map,przygotowania,informacji w hotelu...Skrajna nieodpowiedzialność...Potem znajdują kości takich na szlaku...
kali orexi
Parklot
CRETE Copyright © 2009-22 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera