Booking.com

Grecka turystyka rośnie w siłę

Mimo dosyć nerwowego początku tegorocznego sezonu turystycznego oraz sporego zamieszania politycznego, Grecja wciąż jest wysoko ceniona wśród turystów. Na przestrzeni pierwszych dziewięciu miesięcy kraj ten został odwiedzony przez przeszło 20,5 mln osób. Oznacza to ponad 17-procentowy wzrost liczby turystów w stosunku do analogicznego okresu w roku ubiegłym. Największymi wzrostami liczby odwiedzających cechowały się kraje Unii Europejskiej (w głównie Wielkiej Brytanii, Niemiec i Francji) oraz Stany Zjednoczone.

Turyści na plaży Elafonissi na Krecie

Równie optymistycznie kształtowały się również wzrosty przychodów uzyskiwanych w sektorze turystycznym. W ujęciu rocznym od września 2014 do września 2015 roku były one większe o 4,7% w stosunku do poprzedniego okresu. Łączna wartość przychodów wyniosła ponad 12 mln €. Prawie 65% tej kwoty (ponad 8,1 mln €) to pieniądze pozostawione w Grecji przez turystów pochodzących z krajów należących do Unii Europejskiej. W zdecydowanej większości przychody te były wygenerowane przez mieszkańców krajów wchodzących w skład strefy Euro (Niemcy - 1,8 mln €, Francja 1 mln €). Spośród krajów nie należących do strefy Euro szczególnie wyróżnia się Wielka Brytania, której obywatele zostawili w tym roku w przeliczeniu prawie 1,75 mln €. Przy okazji warto zauważyć, że w przypadku tego kraju był to około 25-procentowy wzrost w stosunku do analogicznego okresu 2013-2014 roku.

Bardzo dużą dynamiką wzrostu cechował się również napływ turystów ze Stanów Zjednoczonych. W porównaniu do poprzedniego okresu w tym roku obywatele USA wygenerowali przychody większe o ponad 38%. Łatwe do przewidzenia było jednak kompletne załamanie się wyjazdów do Grecji w Rosji. Obecna sytuacja geopolityczna oraz niska wartość rubla spowodowały znaczne obniżenie liczby turystów napływających z tego kraju. Wpływy z Rosji spadły o prawie 70% i wyniosły 342 mln €.

Wydaje się, że sezon 2016 roku powinien być dla Grecji równie udany jak tegoroczny. Chociaż w dalszym ciągu sytuacja Grecji jest daleka od pełnej normalności, to jednak trzeba przyznać, że zdecydowana większość turystów "oswoiła" się z permanentnym stanem załamania się finansów publicznych tego kraju. Obecnie mało kto traktuje to jako czynnik zagrażający udanemu wypoczynkowi. Warto również zauważyć, że pozytywny wpływ na liczbę turystów w Grecji z pewnością będą mieć tragiczne wydarzenia, jakie miały miejsce w krajach północnej Afryki. Nie bez znaczenia pozostaje także zaangażowanie się militarne Turcji w syryjskim konflikcie. Odwieczny konkurent Grecji już chwili obecnej ma negatywną rekomendację naszego MSZ, a w przypadku południowej części kraju wyjazd jest wręcz odradzany.

Piotrek,  data_2015-11-25 19:51:30 2015-11-25 19:51:30
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

 Bożena Panek
Bożena Panek
2015-11-25 20:52:54

Elafonisi

1
 CRETE
CRETE
2015-11-25 21:03:19

Tak :)

 Beata Bartman-Tybura
Beata Bartman-Tybura
2015-11-25 21:00:44

Nie ma się co dziwić.Grecja jest piękna i przyjazna.Mimo wszystkich zawirowań jest bezpieczna.Mam nadzieję,że będę mogła jeszcze tam gościć wiele razy.

2
 Olek Martyniuk
Olek Martyniuk
2015-11-25 21:02:42

Atheny

 Adam Mickiewicz
Adam Mickiewicz
2015-11-27 10:12:52

Elafonisi :-)

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10153266264272551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Byłam
Gosia | crete.pl : Cześć, tak Samaria jest czynna codziennie. Wyjątkiem są sytuacje gdy z powodu wysokiego zagrożenia pożarem lub ulewnymi deszczami wąwóz może być czasowo wyłączony. Bilety na prom można kupić w kasie w Agia Roumeli. Na pewno na nią trafisz, a jeśli nie to zapytaj w pierwszym lepszym sklepie czy tawernie.
Powinno zostać tak jak jest. Nie można wszystkiego skomercjalizować. Zwłaszcza miejsc o takiej historii.
Magiczne miejsce ♥️
gość Agata: Dzień dobry, bardzo dziękuje za świetny artykuł. Mam jednak 2 pytania: czy wąwóz jest czynny codziennie w wakacje ? Gdzie możemy kupić bilety na prom ?   
Piotrek | www.crete.pl : Ale ten remont nie będzie trwał pół roku. Jestem nawet skłonny napisać, że będzie trwał więcej niż rok. Zresztą to co widzisz to właśnie efekty rozpoczęcia prac w zimie.
gość dodekanezowiec: Na ich miejscu to raczej w zimie taki remont lepszy.  
Parklot
CRETE Copyright © 2009-22 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera