Wiatraki z Lassithi walczą o nagrodę

data_2015-04-16 20:02:31 2015-04-16 20:02:31

Pod koniec marca pisaliśmy Wam o bardzo ciekawej inicjatywie mającej na celu przywrócenie do działania przynajmniej części wiatraków, które dawniej były wykorzystywanie do nawadniania pól znajdujących się na płaskowyżu Lassithi. Miło nam poinformować, że projekt ten zdobył bardzo wysokie uznanie wśród członków komisji przyznającego doroczne nagrody Dziedzictwa Kulturowego Unii Europejskiej. Oficjalne wyniki oraz ogłoszenie listy siedmiu laureatów tego konkursu odbędzie się 11 czerwca w ratuszu miejskim w Oslo. Będziemy trzymać kciuki, aby wśród zdobywców głównej nagrody (wspartej kwotą 10 tys. €) znalazł się ten kreteński projekt oraz mamy nadzieję, że już w niedalekiej przyszłości uda się zrealizować go w jak największym zakresie.

Łącznie do tegorocznej edycji konkursu zgłoszonych zostało przeszło 250 propozycji. Plan przywrócenia wiatraków na płaskowyżu Lassithi znalazł się w gronie 28 projektów, które zostały wyróżnione na tym etapie. To właśnie spośród nich jury wyznaczy siedmiu zwycięzców tegorocznej edycji nagród Dziedzictwa Kulturowego Unii Europejskiej. W ramach przeprowadzonego konkursu przewidziana została również nagroda publiczności. Zostanie ona przyznana projektowi z największą liczbą głosów otrzymanych w internetowej ankiecie, której formularz znajduje się na stronie Europa Nostra: http://vote.europanostra.org/. W ramach głosowania możecie wyróżnić 3 projekty. Jedynym ograniczeniem jest to, że projekty na które będziecie głosować muszą wywodzić się różnych krajów. Do oddania ważnego głosu wymagane jest podanie własnego adresu skrzynki mailowej, na którą wysyłane będzie potwierdzenie wymagające kliknięcia. Ankieta będzie aktywna do 31 maja 2015 roku.

Płaskowyż Lassithi

Informacje o projekcie

W połowie ubiegłego wieku w szczytowym okresie popularności, na płaskowyżu Lassithi znajdowało się około 10 tysięcy tego typu urządzeń. Dziś zdecydowania większość wiatraków wybudowanych na przestrzeni do 1910 do 1950 roku zniknęła lub nie jest używana. Nagrodzony projekt stanowi pracę badawczą inżyniera Georgiosa Hatzakisa, której celem jest przywrócenie do życia tej dawnej technologi. Dzięki badaniom oraz eksperymentom przeprowadzonym na dwudziestu wiatrakach, autor tego opracowania doszedł do wniosku, że zmiana poszycia żagli może pozwolić na znaczne zwiększenie obecnej przydatności wiatraków.

Georgios Hatzakis proponuje zastosowanie kilku rodzajów specjalnego perforowanego materiału. Jego parametry byłyby dobierane indywidualnie dla każdego z wiatraków. O wyborze konkretnej gęstości perforacji decydowałaby takie czynniki jak: lokalizacja wiatraka, siła wiejących tam wiatrów, ilość energii potrzebnej do obsługi pompy, czy też lokalne zapotrzebowanie na wodę. W stosunku do klasycznego poszycia, perforowany materiał posiada kilka zalet. Poza zwiększoną żywotnością pozwala on na użytkowanie wiatraka przy bardzo silnych podmuchach, przy czym jednocześnie perforacja wykonana w materiale nie powoduje drastycznego pogorszenia sprawności przy słabszym wietrze.

Gosia i Piotrek,  data_2015-04-16 20:02:31 2015-04-16 20:02:31
Średnia: 5
Liczba ocen: 1
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
Kreta informacje 5 na 5 (0) liczba ocen 1
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

 CRETE
CRETE
2015-04-16 18:06:45

Formularz ankiety znajduje się na stronie Europa Nostra: http://vote.europanostra.org/. W ramach głosowania możecie wyróżnić 3 projekty, które muszą jednak pochodzić z różnych krajów. Do oddania ważnego głosu wymagane jest podanie własnego adresu skrzynki mailowej, na którą wysyłane będzie potwierdzenie wymagające kliknięcia. Ankieta będzie aktywna do 31 maja 2015 roku.

2

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10152855383312551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

gość PiotrWie: PS. Dodekanez to kilkanaście wysp, nie tylko Rodos i Kos.
gość PiotrWie : Na Balos, Elafonisi czy Vai jeżdżą obecnie ci, którzy lubią plaże zastawione łóżkami, z barami z agresywną muzyką i tłumem ludzi, na Majorkę czy Fuerteventurę też . Na Krecie jak się chce poszukać to można jeszcze znaleźć plaże puste, bez infrastruktury i ryczących skuterów wodnych o co trudno np na Majorce. (...)
Gosia | crete.pl : Nie tylko o plaże chodzi, raczej o całokształt. Kwestia gustu? Może. Co tam komu w duszy gra.
gość dodekanezowiec: @ zaryzykujemy nawet twierdzenie, że nie ma tak pięknego drugiego kraju.treść pochodzi z: http://www.crete.plwww.CRETE.pl Jeśli chodzi o piękne plaże, to na Majorce, Fuerteventurze, Cyprze, Sardynii czy Kos bez problemu znajdzie się hotel i miasteczko z piękną zjawiskową piaszczystą plażą. Na Krecie trzeba specjalnie jechac na Elafonissi, Balos, Vai.    (...)
Zobaczę za parę dni i ciekawa jestem czy mnie też tak zauroczy...
Gosia | crete.pl : Patrycja, ale nie zawsze były linki, których można się trzymać. Zauważ że komentujesz artykuł sprzed trzech lat. Wówczas nie było żadnych zabezpieczeń, a wypadków (w tym bardzo poważnych) całe mnóstwo. Świetnie że w końcu ktoś pomyślał i pojawiły się jakiekolwiek ułatwienia, bo niejeden wracał z tej plaży z nogą w gipsie, ze szwami, a i bywało że w trumnie.
Chłopak był niepełnosprawny i kursował w celu uzyskania renty.Komentarze z piwkiem są kiepskie.Jak są w ruchu turbiny to nawet delfin nie ma szans przeżycia w tym miejscu!To był człowiek...nawet jakby sam wpadł to nie udzielono mu pomocy.Popychnieto go,więc co tu dalej komentować?
Parklot
CRETE Copyright © 2009-23 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera