Nowe Muzeum Archeologiczne w Chanii

Powoli finalizowana jest budowa nowego Muzeum Archeologicznego w Chanii. Wedle harmonogramu już pod koniec obecnego roku rozpoczęte zostaną ostateczne prace wykończeniowe, które będą ostatnim etapem tej inwestycji. W chwili obecnej jest to najważniejszy projekt realizowany w obrębie tego miasta. O jego randze niech świadczy to, że w dniu wczorajszym teren budowy zlokalizowanej w dzielnicy Chalepa był wizytowany przez Ministra Gospodarki Pana Giorgiosa Stathakisa (Γιώργος Σταθάκης) oraz Panią Marię Vlazaki (Μαρία Βλαζάκη) sekretarza generalnego Ministerstwa Kultury. Przy okazji tych odwiedzin przedstawiciele rządu zapowiedzieli, że na przestrzeni kilku najbliższych miesięcy rozpisanych zostanie kilka kolejnych dodatkowych projektów organizacji wystaw, których finansowanie zapewnione zostanie z środków europejskich dostępnych w ramach polityki spójności Unii Europejskiej.

Muzeum Archeologiczne w ChaniiObecny zabytkowy budynek Muzeum Archeologicznego w Chanii

Chociaż obecna siedziba muzeum jest bardzo urokliwa i znajduje się w niezwykle pięknej historycznej części miasta to jednak zdecydowanie nie spełnia współczesnych wymagań. Powierzchnia budynku dawnego klasztoru Franciszkanów, który należy do jednego z największych tego typu obiektów znajdujących się w centrum Chanii, jest zdecydowanie zbyt mała w stosunku do liczby zbiorów zgromadzonych w muzealnych zbiorach. Z oczywistych względów ta zabytkowa budowla ogranicza również dalsze możliwości adaptacji lub bardziej drastycznej przebudowy.

W 2008 roku została ogłoszona decyzja o budowie nowej siedziby Muzeum Archeologicznego w Chanii. Budynek zaprojektowany przez Theofanisa Bobotisa, który zlokalizowany został w Chalepa, to nowoczesny obiekt o łącznej powierzchni 6,5 tysiąca metrów kwadratowych z czego blisko jedną trzecią ma stanowić powierzchnia sal wystawowych. Dodatkowo w budynku znajdzie się również galeria o powierzchni 140 mkw, a także niewielki amfiteatr mieszczący 140 osób.

Dziedziniec Muzeum Archeologicznego w Chanii
Wewnętrzny ogród muzeum

Bardzo cieszymy się, że na Krecie powstanie kolejny nowoczesny obiekt muzealny. Sukces całkowicie odnowionego muzeum w Heraklionie, które w zeszłym roku w całości zostało oddane do dyspozycji zwiedzających pokazało, że wśród turystów jest wiele osób, które chcą zwiedzać tego typu obiekty. Osobiście jesteśmy wielkim pasjonatami starożytnej historii Krety i z pewnością w przyszłości odwiedzimy ten obiekt.

Na powyższym filmie możecie zobaczyć obecny stan budowy.

Piotrek,  data_2015-04-14 20:12:08 2015-04-14 20:12:08
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

 Marlena Anna Węgrzyn
Marlena Anna Węgrzyn
2015-04-15 05:48:32

byłam w tym urokliwym Muzeum 2 razy, no teraz tym bardziej muszę wybrać się na Kretę aby zobaczyć ten nowy budynek Muzeum Archeologicznego!

1
 CRETE
CRETE
2015-04-15 06:09:53

Zobaczymy jak wyjdzie Kreteńczykom z terminowością oddania nowej siedziby ;-) Ale także jesteśmy ciekawi tego nowego budynku. Tym bardziej że zbiorami znalezionymi na Krecie można by obdzielić kilka muzeów :)

1
 Marlena Anna Węgrzyn
Marlena Anna Węgrzyn
2015-04-15 06:46:25

oj tak!!! Nam najbardziej podobała się mozaika! Nawet mamy zdjęcie zrobione a przy niej moja starsza córka, która w tym roku kończy archeologię!!! No ja wiem, że Kreteńczycy mają na bakier w terminami, ale i tak trzeba się cieszyć, że gdy mają takie kłopoty, zdecydowali się na takie przedsięwzięcie!!!!

1
 CRETE
CRETE
2015-04-15 07:28:05

Jasne że tak. My jeszcze czekamy na uruchomienie muzeum w Elefthernie. Też zapowiada się ciekawie ale opóźnienia są już spore.

1

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10152851467712551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Byłam
Gosia | crete.pl : Cześć, tak Samaria jest czynna codziennie. Wyjątkiem są sytuacje gdy z powodu wysokiego zagrożenia pożarem lub ulewnymi deszczami wąwóz może być czasowo wyłączony. Bilety na prom można kupić w kasie w Agia Roumeli. Na pewno na nią trafisz, a jeśli nie to zapytaj w pierwszym lepszym sklepie czy tawernie.
Powinno zostać tak jak jest. Nie można wszystkiego skomercjalizować. Zwłaszcza miejsc o takiej historii.
Magiczne miejsce ♥️
gość Agata: Dzień dobry, bardzo dziękuje za świetny artykuł. Mam jednak 2 pytania: czy wąwóz jest czynny codziennie w wakacje ? Gdzie możemy kupić bilety na prom ?   
Piotrek | www.crete.pl : Ale ten remont nie będzie trwał pół roku. Jestem nawet skłonny napisać, że będzie trwał więcej niż rok. Zresztą to co widzisz to właśnie efekty rozpoczęcia prac w zimie.
Parklot
CRETE Copyright © 2009-22 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera