Przywrócić dawny krajobraz Lasithi

Patrząc dziś na płaskowyż Lasithi trudno uwierzyć oraz wyobrazić sobie to, że w całkiem niedalekiej przeszłości znajdowało się tu nawet 12 tysięcy wiatraków, których energia napędzała pompy wodne nawadniające pola. Do naszych czasów dotrwało jedynie 70 tych charakterystycznych konstrukcji, tylko niektóre z nich wciąż działają i spełniają swoją pierwotną funkcje.

Lassithi

Dziś w większości wypadków ta sama praca wykonywana jest z wykorzystaniem energii elektrycznej. Ten mało romantyczny ale niezwykle wygodny sposób nawadniania pól spowodował, że charakterystyczne metalowe maszty tworzące gęsty las białych żagli, musiał odejść w przeszłość. Jednak pan Yiannis Stefanakis, burmistrz płaskowyżu Lasithi, pragnie choćby odrobinę cofnąć te zmiany, które spowodowały, że to miejsce utraciło część swojego unikalnego charakteru.

W najbliższych dniach w Urzędzie Miasta zorganizowane ma zostać spotkanie, na którym rozważana będzie rewitalizacja około 300 wiatraków. Plany burmistrza Lasithi przewidują, że dzięki poświęceniu relatywnie niedużych funduszy, udałoby się przywrócić te urządzenia do życia oraz stworzyć kolejną atrakcję, która przyciągałaby większą liczbę turystów. Mamy nadzieję, że plany te zostaną zrealizowane i uda się odzyskać choćby część dawnego krajobrazu, który obecnie znany jest jedynie z archiwalnych zdjęć.

LassithiDawny krajobraz płaskowyżu (źródło: http://www.zarpanews.gr)

Piotrek,  data_2015-03-28 19:50:11 2015-03-28 19:50:11
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

 gość}
gość piterek
2015-03-30 23:48:16

Było by pięknie

Na początku myślałem że co może być ciekawego w płaskowyżu na 800 mnp. Potem przy okazji jazdy do Jaskini Dikte odwiedziłem niejako przy okazji to miejsce, no i sam płaskowyż zrobił na mnie większe wrażenie niż Grota Zeusa. Po prostu bajka, nie przez przypadek ta część Krety nosi właśnie nazwę Lasithi (choć leży prawie na granicy). Zimą gdy spadnie tam śnieg musi wygląd być bajkowy, zresztą w maju też było pięknie, zielono, choć tych wiatraków tam jak na lekarstwo. Acha na parkingu przy wejściu do groty można kupić pyszny sok pomarańczowy, rocznej córce tak smakował że musiałem kupić jeszcze jeden:). Jak najbardziej jestem za tym żeby plany burmistrza się spełniły a dzięki temu, jestem pewien że jeszcze więcej turystów odwiedziło by tą jedną z ciekawszych atrakcji na Krecie. 

Piotrek | www.crete.pl
Piotrek | www.crete.pl
2015-03-31 08:41:18

Jeśli podobało Ci się Lasithi to polecamy również Nidę

Oj tak płaskowyż sam w sobie jest niesamowitą atrakcją. Zresztą naszym zdaniem jak każde tego typu miejsce na Krecie. Podobne, a może nawet i jeszcze większe, wrażenie robi płaskowyż Nida. Również tam możesz zwiedzić kolejną grotę Zeusa, która w porównaniu do Dikte jest jeszcze mniej atrakcyjna. Mimo wszystko warto podejść do niej, gdyż widoki rozpościerające się ze ścieżki tam prowadzącej są po prostu oszałamiające. Jeśli jeszcze nie miałaś okazji być w tym miejscu to zdecydowanie polecamy.

Sam pomysł przywrócenia choćby części wiatraków jest naszym zdaniem super. Będziemy trzymać kciuki za to aby udało się reanimować jak najwięcej tych maszyn :)

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Byłam
Gosia | crete.pl : Cześć, tak Samaria jest czynna codziennie. Wyjątkiem są sytuacje gdy z powodu wysokiego zagrożenia pożarem lub ulewnymi deszczami wąwóz może być czasowo wyłączony. Bilety na prom można kupić w kasie w Agia Roumeli. Na pewno na nią trafisz, a jeśli nie to zapytaj w pierwszym lepszym sklepie czy tawernie.
Powinno zostać tak jak jest. Nie można wszystkiego skomercjalizować. Zwłaszcza miejsc o takiej historii.
Magiczne miejsce ♥️
gość Agata: Dzień dobry, bardzo dziękuje za świetny artykuł. Mam jednak 2 pytania: czy wąwóz jest czynny codziennie w wakacje ? Gdzie możemy kupić bilety na prom ?   
Piotrek | www.crete.pl : Ale ten remont nie będzie trwał pół roku. Jestem nawet skłonny napisać, że będzie trwał więcej niż rok. Zresztą to co widzisz to właśnie efekty rozpoczęcia prac w zimie.
gość dodekanezowiec: Na ich miejscu to raczej w zimie taki remont lepszy.  
Parklot
CRETE Copyright © 2009-22 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera