Booking.com

Przywrócić dawny krajobraz Lasithi

data_2015-03-28 19:50:11 2015-03-28 19:50:11

Patrząc dziś na płaskowyż Lasithi trudno uwierzyć oraz wyobrazić sobie to, że w całkiem niedalekiej przeszłości znajdowało się tu nawet 12 tysięcy wiatraków, których energia napędzała pompy wodne nawadniające pola. Do naszych czasów dotrwało jedynie 70 tych charakterystycznych konstrukcji, tylko niektóre z nich wciąż działają i spełniają swoją pierwotną funkcje.

Lassithi

Dziś w większości wypadków ta sama praca wykonywana jest z wykorzystaniem energii elektrycznej. Ten mało romantyczny ale niezwykle wygodny sposób nawadniania pól spowodował, że charakterystyczne metalowe maszty tworzące gęsty las białych żagli, musiał odejść w przeszłość. Jednak pan Yiannis Stefanakis, burmistrz płaskowyżu Lasithi, pragnie choćby odrobinę cofnąć te zmiany, które spowodowały, że to miejsce utraciło część swojego unikalnego charakteru.

W najbliższych dniach w Urzędzie Miasta zorganizowane ma zostać spotkanie, na którym rozważana będzie rewitalizacja około 300 wiatraków. Plany burmistrza Lasithi przewidują, że dzięki poświęceniu relatywnie niedużych funduszy, udałoby się przywrócić te urządzenia do życia oraz stworzyć kolejną atrakcję, która przyciągałaby większą liczbę turystów. Mamy nadzieję, że plany te zostaną zrealizowane i uda się odzyskać choćby część dawnego krajobrazu, który obecnie znany jest jedynie z archiwalnych zdjęć.

LassithiDawny krajobraz płaskowyżu (źródło: http://www.zarpanews.gr)

Piotrek,  data_2015-03-28 19:50:11 2015-03-28 19:50:11
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

 gość}
gość piterek
2015-03-30 23:48:16

Było by pięknie

Na początku myślałem że co może być ciekawego w płaskowyżu na 800 mnp. Potem przy okazji jazdy do Jaskini Dikte odwiedziłem niejako przy okazji to miejsce, no i sam płaskowyż zrobił na mnie większe wrażenie niż Grota Zeusa. Po prostu bajka, nie przez przypadek ta część Krety nosi właśnie nazwę Lasithi (choć leży prawie na granicy). Zimą gdy spadnie tam śnieg musi wygląd być bajkowy, zresztą w maju też było pięknie, zielono, choć tych wiatraków tam jak na lekarstwo. Acha na parkingu przy wejściu do groty można kupić pyszny sok pomarańczowy, rocznej córce tak smakował że musiałem kupić jeszcze jeden:). Jak najbardziej jestem za tym żeby plany burmistrza się spełniły a dzięki temu, jestem pewien że jeszcze więcej turystów odwiedziło by tą jedną z ciekawszych atrakcji na Krecie. 

Piotrek | www.crete.pl
Piotrek | www.crete.pl
2015-03-31 08:41:18

Jeśli podobało Ci się Lasithi to polecamy również Nidę

Oj tak płaskowyż sam w sobie jest niesamowitą atrakcją. Zresztą naszym zdaniem jak każde tego typu miejsce na Krecie. Podobne, a może nawet i jeszcze większe, wrażenie robi płaskowyż Nida. Również tam możesz zwiedzić kolejną grotę Zeusa, która w porównaniu do Dikte jest jeszcze mniej atrakcyjna. Mimo wszystko warto podejść do niej, gdyż widoki rozpościerające się ze ścieżki tam prowadzącej są po prostu oszałamiające. Jeśli jeszcze nie miałaś okazji być w tym miejscu to zdecydowanie polecamy.

Sam pomysł przywrócenia choćby części wiatraków jest naszym zdaniem super. Będziemy trzymać kciuki za to aby udało się reanimować jak najwięcej tych maszyn :)

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Uwielbiam oliwki i oliwę z nich
Kreta z Sołtysową: Wczoraj w Falasarna
Bardzo ładnie
Parklot
CRETE Copyright © 2009-23 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera