Greckie obawy o wpływ sankcji na turystykę

data_2015-03-22 19:28:41 2015-03-22 19:28:41

Grecja to jeden z kilku krajów zaliczających się do grona państw członkowskich UE, które są gorącymi orędownikami szybkiego łagodzenia sankcji nałożonych na Rosję. Postawa ta jest do pewnego stopnia zrozumiała oraz nie powinna budzić większego zdziwienia. Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat relacje między Rosją a Grecją, w szczególności w wymiarze gospodarczym, zyskiwały coraz większe znaczenie. Strach o turystykę, czyli jeden z najważniejszych sektorów gospodarki, wywołuje u Greków nieco histeryczne reakcje oraz nad wyraz negatywne prognozy spadku liczby turystów przyjeżdżających z Rosji.

Turyści

Sankcje – zło wszystkiego

Niedawno w jednym z newsów pisaliśmy Wam o tym, że nie sprawdziły się czarne przewidywania analityków wieszczących dramatyczny odpływ turystów z Rosji odwiedzających Grecję. W ubiegłym roku podobnie jak i w 2013 roku Grecja była odwiedzana przez odpowiednio 1,2 mln oraz 1,4 mln turystów przyjeżdżających z Rosji. Niestety w ostatnim czasie w greckiej prasie znów pojawiają się głosy oraz opinie przewidujące dramatyczne 30-sto procentowe, a w przypadku niektórych regionów nawet 60-cio procentowe spadki liczby rosyjskich turystów. Jako główny sprawca tych negatywnych zmian wskazywane są sankcje nałożone na Rosję przez UE oraz inne kraje sprzeciwiające się wydarzeniom mającym miejsce na Ukrainie. Warto sobie jednak zadać pytanie: Czy aby na pewno to właśnie sankcje mają największy wpływ na spadek popularności Grecji wśród rosyjskich turystów?

Zawiłe relacje dolara, euro i rubla

Co w takim razie ma najsilniejszy wpływ na liczbę rosyjskich turystów odwiedzających Grecję? Całkiem trafne wnioski wysunął grecki portal capital.gr, który zwrócił uwagę na to, że jednym z ważniejszych czynników, które mają na to wpływ jest słabość rosyjskiej waluty. Stosunek wartości rubla do euro oraz do dolara, będzie miał decydujący wpływ na wybór miejsca wypoczynku podejmowanego w tym roku przez Rosjan. Oczywiście takie dylematy nie dotyczą najbogatszych mieszkańców tego kraju, którzy wciąż deklarują chęć wypoczynku na południu Europy.

Bardzo możliwe, że ze względu na wciąż słabnącą pozycję waluty europejskiej przy równoczesnym wzroście notowań dolara, grecka turystyka będzie bardziej konkurencyjna w stosunku do innych państw. W szczególności tyczy się to Egiptu i Turcji, czyli dwóch największych konkurentów Grecji wśród rosyjskich turystów. Znaczny wzrost wartości dolara, w którym rozliczane są tamtejsze rezerwacje, zdecydowanie osłabia pozycję ofert wypoczynku w tych państwach.

Rosjanie - zdjęcia ekstrmalne
Rosjanie wykazują dużą fantazję przy wykonywaniu wakacyjnych zdjęć

Naszym zdaniem

Czy w takim razie, liczba turystów z Rosji ulegnie znacznemu zmniejszeniu? Deklarowanie "pewnych" (zazwyczaj nie spełniających się prognoz) pozostawiamy wszelkiej maści ekspertom i analitykom zaglądającym w szeregi liczb i analiz ekonomicznych. Dynamika relacji oraz głębokie powiązania między gospodarkami poszczególnych państw powodują, że w chwili obecnej wszelkie przewidywania mają wymiar wróżb lub deklaracji tego co byśmy chcieli lub nie chcieli.

Piotrek,  data_2015-03-22 19:28:41 2015-03-22 19:28:41
Średnia: 5
Liczba ocen: 1
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
Kreta informacje 5 na 5 (0) liczba ocen 1
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

 Paweł Fabisiak
Paweł Fabisiak
2015-03-22 18:39:38

jakoś nie będę za nimi płakać :D dla mnie to mogą ich nawet nie wpuszczać do UE.

6
 Łukasz Nowakowski
Łukasz Nowakowski
2015-03-22 19:42:31

Oj Rosjanie to ciężki przypadek na wakacjach i to nie tylko greckich

1
 Danuta Hedley
Danuta Hedley
2015-03-22 21:22:23

Ja mam zupelnie inne doswiadczenie. ;-)

 Violetta Sokołowska
Violetta Sokołowska
2015-03-22 19:57:08

Może i lepiej, bo ostatnio już częściej było słychać rosyjski niż grecki ;)

2
 Danuta Hedley
Danuta Hedley
2015-03-22 21:19:23

No to co ? Rosjanie zostawiaja na Krecie wiecej pieniedzy niz Niemcy lub Anglicy. Poza tym ja sie zaprzyjaznilam z Rosjankami w Grecji. Rosjanie sa tacy jak my: gadatliwi, goscinni i bardzo uprzejmi, czego nie powiedzialbym o Niemcach ani o Anglikach. Nie rozumiem dlaczego jest takie uprzedzenie do Rosjan. To sa bardzo fajni weseli ludzie. Moja mama byla w obozie pracy zalozonym przez Rosjan pod koniec wojny na Slasku i zlego slowa nie powie o Rosjanach. Wszystkie kobiety, ktore tam byly i Rosjanki byly traktowane jednakowo. Nie tak jak Niemcy, swoich traktowali lepiej a Slowian gorzej.

 Danuta Hedley
Danuta Hedley
2015-03-22 21:21:49

Na plazy na Krecie zauwazylam jak glosno kobieta z Polski krytykowala rosyjskie dzieci. dlaczego ?? Co jej te dzieci zrobily zlego ?

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10152804946352551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Muzeum posiada największe na świecie zbiory kultury minojskiej. Spędziłem w nim kilka godzin, a i tak miałem niedosyt.
gość Majk: Hala dalej zamknięta ? Ech robiliśmy tam zakupy 10 lt temu  :)
Akurat jestem na Krecie id wczoraj. Pogoda cudna. Niecale 30C
Dla wczasowiczów super
Strach pomyśleć co się bedzie działo w lipcu i sierpniu.
Niestety nie tylko tam nie dba się o zwierzęta jest wiele takich państw, byłam niedawno w Egipcie i serce mi pękało na widok tych wszystkich biednych chudych zaniedbanych zwierząt, niby turystyka rozwinięta w tych krajach a Ciemnogród Totalny
To nie wydarzyło się w rejonie Rethymno na Krecie ,a na wyspie Paros .Najważniejsze że piesek został uratowany
Parklot
CRETE Copyright © 2009-24 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera