Rocznica śmierci Eleutheriosa Venizelosa

Dziś mija 79. rocznica śmierci najwybitniejszego greckiego polityka XX wieku - Eleuthériosa Venizélosa. Zawsze związany z wizją Wielkiej Grecji podczas epoki swoich rządów podwoił terytorium Grecji. Zasłynął jako organizator nowoczesnego państwa greckiego oraz zwolennik panhellenizmu, głoszący hasła odbudowy Grecji w jej historycznych granicach.

Venizelos

Ten ośmiokrotny premier, prawnik i wybitny mąż stanu urodził się w 1864 roku jako piąte dziecko w kupieckiej rodzinie w Murnies położonym obecnie na przedmieściach Chanii. Za działalność rewolucyjną ojca Kyriakosa Venizélosa przeciwko imperium osmańskiemu cała rodzina została deportowana z Krety na wyspę Siros, gdzie spędziła 19 lat. Po skończeniu studiów w Atenach Venizelos szybko zaangażował się w działalność polityczną.  Obecność konsulów najważniejszych mocarstw na ślubie Venizelosa z Marią Katelouzou pokazuje jak ważną osobistością był już wówczas. Niestety rodzinne szczęście nie trwało długo gdyż w 1894 roku po urodzeniu drugiego dziecka Sofoklisa Maria umiera w wyniku okołoporodowej infekcji. Charakterystyczna broda, niejako znak rozpoznawczy Eleuthériosa Venizelosa, to symbol żałoby po stracie żony.

Dom Venizelosa
Dom w którym urodził się Eleuthérios Venizélos

W 1897 roku podczas powstania kreteńskiego przeciwko imperium osmańskiemu opowiedział się za utworzeniem unii między Kretą a Grecją. Po uzyskaniu autonomii przez Kretę współtworzył jej konstytucję. Na czele rządu pierwszy raz stanął w 1910 roku i rozpoczął dynamiczną reformę kraju. Powszechna oświata, modernizacja przemysłu zbrojeniowego to główne kierunki zmian, które w późniejszym czasie miały silny wpływ na dalsze działania Grecji na arenie wydarzeń międzynarodowych.

Venizelos był aż ośmiokrotnie wybierany premierem Grecji. Łącznie na tym urzędzie spędził jednak tylko 12 lat i 5 miesięcy, gdyż wielokrotnie musiał on składać urząd, zaś jego kadencje trwały zazwyczaj krótko. Długotrwały konflikt z królem Konstantynem I oraz walka o władzę z rojalistami nakreśliły karierę polityczną Venizelosa i odcisnęły piętno na większości działań tego polityka. Najważniejsze zmiany dla kraju przyniosła dopiero szósta, najdłuższa kadencja trwająca nieprzerwanie przez blisko 4 lata. Venizelos zmienił wtedy ordynację wyborczą, doprowadził do pojednania z odwiecznym wrogiem – Turcją oraz odegrał wielką rolę podczas zawarcia paktu bałkańskiego pomiędzy Grecją, Rumunią, Turcją oraz ówczesną Jugosławią. Modernizacja szkolnictwa trzykrotnie zwiększyła liczbę uczniów w średnich szkołach, zaś rozbudowanie infrastruktury zaopatrzenia w wodę odczuwają między innymi Ateny, które wtedy były intensywnie rozwijającym się miastem.

Grób Venizelosa
Grób Eleuthériosa Venizélosa, który znajduje się na wzgórzu Profitis Illias

Ostatnia kadencja Venizelosa trwała zaledwie 3 miesiące i skończyła się przeprowadzeniem nieudanego zamachu na jego życie. Jednak można powiedzieć że jego przeciwnicy osiągnęli swój cel, gdyż po tym wydarzeniu charyzmatyczny przywódca wycofał się z polityki. Jeszcze raz spróbował przejąć władzę w 1935 roku aby zapobiec przywróceniu monarchii. Nie była to jednak  udana próba, zaś były premier wyemigrował do Francji i nigdy nie wrócił do Grecji. Rok później 18 marca 1936 roku przechodzi udar i umiera. Mimo śmierci na wygnaniu Venizelos zostaje jednak pochowany w ojczystej ziemi. Jego grób znajduje się na półwyspie Akrotiri na wzgórzu Profitis Illias na północny wschód od Chanii. Tu również spoczywa jego syn Sofoklis.

Gosia,  data_2015-03-18 18:30:39 2015-03-18 18:30:39
Średnia: 5
Liczba ocen: 1
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
Kreta informacje 5 na 5 (0) liczba ocen 1
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

 Gianhs Delhs
Gianhs Delhs
2015-03-18 17:35:01

δεν,εινε,μονο,τα,χανια,ι,κρητη

 Arturro Narturro
Arturro Narturro
2015-03-18 21:37:50

 CRETE
CRETE
2015-03-18 21:40:09

To akurat Spiros Kayales.

1
 Arturro Narturro
Arturro Narturro
2015-03-18 21:45:47

powypadkach w Tunezji kretka odżyje :)

 MarkandGeorgia Stockdreher
MarkandGeorgia Stockdreher
2015-03-20 00:02:57

That's where I got married!

1

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10152797136832551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Byłam
Gosia | crete.pl : Cześć, tak Samaria jest czynna codziennie. Wyjątkiem są sytuacje gdy z powodu wysokiego zagrożenia pożarem lub ulewnymi deszczami wąwóz może być czasowo wyłączony. Bilety na prom można kupić w kasie w Agia Roumeli. Na pewno na nią trafisz, a jeśli nie to zapytaj w pierwszym lepszym sklepie czy tawernie.
Powinno zostać tak jak jest. Nie można wszystkiego skomercjalizować. Zwłaszcza miejsc o takiej historii.
Magiczne miejsce ♥️
gość Agata: Dzień dobry, bardzo dziękuje za świetny artykuł. Mam jednak 2 pytania: czy wąwóz jest czynny codziennie w wakacje ? Gdzie możemy kupić bilety na prom ?   
Piotrek | www.crete.pl : Ale ten remont nie będzie trwał pół roku. Jestem nawet skłonny napisać, że będzie trwał więcej niż rok. Zresztą to co widzisz to właśnie efekty rozpoczęcia prac w zimie.
gość dodekanezowiec: Na ich miejscu to raczej w zimie taki remont lepszy.  
Parklot
CRETE Copyright © 2009-22 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera