Rocznica śmierci Eleutheriosa Venizelosa

data_2015-03-18 18:30:39 2015-03-18 18:30:39

Dziś mija 79. rocznica śmierci najwybitniejszego greckiego polityka XX wieku - Eleuthériosa Venizélosa. Zawsze związany z wizją Wielkiej Grecji podczas epoki swoich rządów podwoił terytorium Grecji. Zasłynął jako organizator nowoczesnego państwa greckiego oraz zwolennik panhellenizmu, głoszący hasła odbudowy Grecji w jej historycznych granicach.

Venizelos

Ten ośmiokrotny premier, prawnik i wybitny mąż stanu urodził się w 1864 roku jako piąte dziecko w kupieckiej rodzinie w Murnies położonym obecnie na przedmieściach Chanii. Za działalność rewolucyjną ojca Kyriakosa Venizélosa przeciwko imperium osmańskiemu cała rodzina została deportowana z Krety na wyspę Siros, gdzie spędziła 19 lat. Po skończeniu studiów w Atenach Venizelos szybko zaangażował się w działalność polityczną.  Obecność konsulów najważniejszych mocarstw na ślubie Venizelosa z Marią Katelouzou pokazuje jak ważną osobistością był już wówczas. Niestety rodzinne szczęście nie trwało długo gdyż w 1894 roku po urodzeniu drugiego dziecka Sofoklisa Maria umiera w wyniku okołoporodowej infekcji. Charakterystyczna broda, niejako znak rozpoznawczy Eleuthériosa Venizelosa, to symbol żałoby po stracie żony.

Dom Venizelosa
Dom w którym urodził się Eleuthérios Venizélos

W 1897 roku podczas powstania kreteńskiego przeciwko imperium osmańskiemu opowiedział się za utworzeniem unii między Kretą a Grecją. Po uzyskaniu autonomii przez Kretę współtworzył jej konstytucję. Na czele rządu pierwszy raz stanął w 1910 roku i rozpoczął dynamiczną reformę kraju. Powszechna oświata, modernizacja przemysłu zbrojeniowego to główne kierunki zmian, które w późniejszym czasie miały silny wpływ na dalsze działania Grecji na arenie wydarzeń międzynarodowych.

Venizelos był aż ośmiokrotnie wybierany premierem Grecji. Łącznie na tym urzędzie spędził jednak tylko 12 lat i 5 miesięcy, gdyż wielokrotnie musiał on składać urząd, zaś jego kadencje trwały zazwyczaj krótko. Długotrwały konflikt z królem Konstantynem I oraz walka o władzę z rojalistami nakreśliły karierę polityczną Venizelosa i odcisnęły piętno na większości działań tego polityka. Najważniejsze zmiany dla kraju przyniosła dopiero szósta, najdłuższa kadencja trwająca nieprzerwanie przez blisko 4 lata. Venizelos zmienił wtedy ordynację wyborczą, doprowadził do pojednania z odwiecznym wrogiem – Turcją oraz odegrał wielką rolę podczas zawarcia paktu bałkańskiego pomiędzy Grecją, Rumunią, Turcją oraz ówczesną Jugosławią. Modernizacja szkolnictwa trzykrotnie zwiększyła liczbę uczniów w średnich szkołach, zaś rozbudowanie infrastruktury zaopatrzenia w wodę odczuwają między innymi Ateny, które wtedy były intensywnie rozwijającym się miastem.

Grób Venizelosa
Grób Eleuthériosa Venizélosa, który znajduje się na wzgórzu Profitis Illias

Ostatnia kadencja Venizelosa trwała zaledwie 3 miesiące i skończyła się przeprowadzeniem nieudanego zamachu na jego życie. Jednak można powiedzieć że jego przeciwnicy osiągnęli swój cel, gdyż po tym wydarzeniu charyzmatyczny przywódca wycofał się z polityki. Jeszcze raz spróbował przejąć władzę w 1935 roku aby zapobiec przywróceniu monarchii. Nie była to jednak  udana próba, zaś były premier wyemigrował do Francji i nigdy nie wrócił do Grecji. Rok później 18 marca 1936 roku przechodzi udar i umiera. Mimo śmierci na wygnaniu Venizelos zostaje jednak pochowany w ojczystej ziemi. Jego grób znajduje się na półwyspie Akrotiri na wzgórzu Profitis Illias na północny wschód od Chanii. Tu również spoczywa jego syn Sofoklis.

Gosia,  data_2015-03-18 18:30:39 2015-03-18 18:30:39
Średnia: 5
Liczba ocen: 1
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
Kreta informacje 5 na 5 (0) liczba ocen 1
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

 Gianhs Delhs
Gianhs Delhs
2015-03-18 17:35:01

δεν,εινε,μονο,τα,χανια,ι,κρητη

 Arturro Narturro
Arturro Narturro
2015-03-18 21:37:50

 CRETE
CRETE
2015-03-18 21:40:09

To akurat Spiros Kayales.

1
 Arturro Narturro
Arturro Narturro
2015-03-18 21:45:47

powypadkach w Tunezji kretka odżyje :)

 MarkandGeorgia Stockdreher
MarkandGeorgia Stockdreher
2015-03-20 00:02:57

That's where I got married!

1

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/10152797136832551

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

W Jeorjopouli montowali parasole kilka dni temu. No jestem ciekawa czy teraz będą demontować.
gość PiotrWie : Nam się podoba - może znowu da się jeździć na Kretę. Miłośników leżaków zapraszamy z powrotem na północne wybrzeże.
Bardzo się cieszę. Mnie to odpowiada, bo nie znoszę głośnej muzyki na plaży i coraz trudniej było znaleźć miejsce bez leżaków. Jak ktoś chce leżaki to zapewne znajdzie odpowiednie miejsce.
W Falasarnie byłam ostatnio jakieś 2-3 lata temu. Leżak na leżaku, głośna muzyka z baru, co najmniej dwa kłady, kursujące tam i z powrotem co kilka minut, generujace niesamowity hałas i smród.... a pamiętam jeszcze czasy, jak można było na tej plaży rozłożyć się z kocykiem w ciszy i spokoju, eh... no cóż może i szkoda miejsc pracy, ale ludzie wszystko potrafią zniszczyć i nie znają umiaru jeśli chodzi o kasę, ... (...)
Bardzo dobrze. Jak ktoś nie chce wypożyczać leżaka, to miejsca musi szukać na drugim końcu wyspy i w najbrzydszej okolicy.
Małe sprostowanie. Określenie "Fałszywe plaże" jest błędne. Chodzi tu o "Niezadeptane plaże" (gr. Απάτητες παραλίες) ;)
To znaczy, że z Falasarny znikną baldachimy do leżenia? Trochę rewolucja.
Parklot
CRETE Copyright © 2009-24 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera