Skutki kapryśnej zimy na Krecie

data_2015-01-20 20:32:34 2015-01-20 20:32:34

Pod koniec zeszłego tygodnia pisaliśmy Wam o rekordowych sztormach, jakie przetaczały się wzdłuż kreteńskiego wybrzeża. Niestety wedle prognozy pogody zamieszczonej na AccuWeather, jednym z największych amerykańskich serwisów meteorologicznych, od 24 stycznia zła pogoda znów zawita na Kretę. Mieszkańcy wyspy, w szczególności górskich rejonów, muszą liczyć się z kolejnymi opadami śniegu. Południowe wybrzeże zaś ponownie będzie wystawione na próbę silnych wiatrów, którym będzie towarzyszyć sztorm o sile około 7 stopni w skali Beauforta.

Zbiornik wodny w rejonie płaskowyżu NidaZbiornik wodny w rejonie płaskowyżu Nida

Warto wspomnieć, że tak fatalna pogoda to nie tylko same problemy. Na przestrzeni ostatnich miesięcy mieszkańcy Krety dosyć często musieli borykać się z niedoborami wody. Długotrwałe susze spowodowały, że poziom wód zgromadzonych w niektórych zbiornikach retencyjnych spadł do niebezpiecznie niskiego poziomu. Ostatnie tygodnie obfitujące w silne opady spowodowały, że sytuacja uległa diametralnej zmianie.

Do grudnia ubiegłego roku, potencjał zapory na rzece Aposelemis był prawie zupełnie nie wykorzystany. Jednak w chwili obecnej ilość wody zgromadzonej w zbiorniku uległa zwiększeniu o niemal cztery razy. Co więcej każdego dnia z pobliskich gór napływa kolejny milion metrów sześciennych wody. W przypadku innych zapór sytuacja wygląda bardzo podobnie. Niedawne opady śniegu w kreteńskich górach pozwolą na osiągnięcie maksymalnej ilości zmagazynowanej wody.

Zapora Potamon znajdująca się na południe o Rethymno
Zapora Potamon znajdująca się na południe o Rethymno

Niestety bardzo zmienna pogoda panująca tej zimy na Krecie ma jednak negatywny wpływ na wielkość produkcji warzyw. Silne opady śniegu oraz niskie temperatury spowodowały, że wielu rolników skarży się na bardzo trudne warunki uprawy. Ceny większości warzyw poszybowały do niebotycznych poziomów. Na jednym z popularniejszych targowisk znajdujących się w Heraklionie kilogram pomidorów wyceniany jest na około 1,5€, taka sama ilość ziemniaków kosztuje 0,8€. Jeszcze droższe są bakłażany, które sprzedawane były za kwotę około 3€.

W zeszłym roku pisaliśmy Wam o tym, że w jednym z polskich supermarketów spotkaliśmy w zimie pomidory pochodzące z rejonu Ierapetry. Niestety jeśli tej zimy ceny kreteńskich warzyw utrzymają się na tak wysokim poziomie, to raczej wątpliwe aby w najbliższym czasie zawitały one do naszych sklepów.

Piotrek,  data_2015-01-20 20:32:34 2015-01-20 20:32:34
Średnia: 4.67
Liczba ocen: 3
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
Kreta informacje 4.67 na 5 (0) liczba ocen 3
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
 

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Nawet nie wiem jak to skomentować. Sam dzięki pomocy przyjaciół z wielkim trudem tam dotarłem i wróciłem na statek. Gdybym wiedział, że tam na Balos są takie problemy z wejściem na ląd, to nigdy bym się nie zdecydował. Koszt tej wyprawy też nie jest mały. Zraziłem sie bardzo do Krety. Wybierajcie Elafonisi. Tam jest cywilizowane przejście, dojazd.
A czym władze tłumaczyły taki zakaz? Bo to totalny nonsens... Rozumiem żeby był zakaz że tak powiem od czoła laguny ale większe statki i tak podpływały "od tyłu" i tam wysadzały ludzi (chyba że się coś zmieniło) i żadnego zagrożenia nie było dla nikogo i niczego....
Bardzo dobrze. Byliśmy w tym roku świadkami wielu przykrych zdarzeń przy schodzeniu na ląd::stłuczone kolana, skręcone kostki itp.
gość dodekanezowiec: Lubię wyspy greckie za wiatr. Uważam pod tym względem - choć bardziej Rodos i Kos - za przypominające nieco Wyspy Kanaryjskie. Różnicę widać nawet jak się popłynie z Kos do Bodrum czy z Rodos do Marmaris.  Piszę natomiast o tym, że mimo wysokich temperatur łatwiej się je znosi jak jest wiaterek. Alanya czy Cypr to duchota przy wyspach greckich.   Zmiany klimatu są, np. w Heraklionie średnia roczna bywała w XX w. (...)
Gosia | crete.pl : Tak, to prawda. 
gość Tomek: czy to prawda że statki wycieczkowe desantują turystów  prosto do wody ?  w sumie też jakaś atrakcja. ;)  
Dommage on a raté cette festivité......
Parklot
CRETE Copyright © 2009-24 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera