Skutki kapryśnej zimy na Krecie

data_2015-01-20 20:32:34 2015-01-20 20:32:34

Pod koniec zeszłego tygodnia pisaliśmy Wam o rekordowych sztormach, jakie przetaczały się wzdłuż kreteńskiego wybrzeża. Niestety wedle prognozy pogody zamieszczonej na AccuWeather, jednym z największych amerykańskich serwisów meteorologicznych, od 24 stycznia zła pogoda znów zawita na Kretę. Mieszkańcy wyspy, w szczególności górskich rejonów, muszą liczyć się z kolejnymi opadami śniegu. Południowe wybrzeże zaś ponownie będzie wystawione na próbę silnych wiatrów, którym będzie towarzyszyć sztorm o sile około 7 stopni w skali Beauforta.

Zbiornik wodny w rejonie płaskowyżu NidaZbiornik wodny w rejonie płaskowyżu Nida

Warto wspomnieć, że tak fatalna pogoda to nie tylko same problemy. Na przestrzeni ostatnich miesięcy mieszkańcy Krety dosyć często musieli borykać się z niedoborami wody. Długotrwałe susze spowodowały, że poziom wód zgromadzonych w niektórych zbiornikach retencyjnych spadł do niebezpiecznie niskiego poziomu. Ostatnie tygodnie obfitujące w silne opady spowodowały, że sytuacja uległa diametralnej zmianie.

Do grudnia ubiegłego roku, potencjał zapory na rzece Aposelemis był prawie zupełnie nie wykorzystany. Jednak w chwili obecnej ilość wody zgromadzonej w zbiorniku uległa zwiększeniu o niemal cztery razy. Co więcej każdego dnia z pobliskich gór napływa kolejny milion metrów sześciennych wody. W przypadku innych zapór sytuacja wygląda bardzo podobnie. Niedawne opady śniegu w kreteńskich górach pozwolą na osiągnięcie maksymalnej ilości zmagazynowanej wody.

Zapora Potamon znajdująca się na południe o Rethymno
Zapora Potamon znajdująca się na południe o Rethymno

Niestety bardzo zmienna pogoda panująca tej zimy na Krecie ma jednak negatywny wpływ na wielkość produkcji warzyw. Silne opady śniegu oraz niskie temperatury spowodowały, że wielu rolników skarży się na bardzo trudne warunki uprawy. Ceny większości warzyw poszybowały do niebotycznych poziomów. Na jednym z popularniejszych targowisk znajdujących się w Heraklionie kilogram pomidorów wyceniany jest na około 1,5€, taka sama ilość ziemniaków kosztuje 0,8€. Jeszcze droższe są bakłażany, które sprzedawane były za kwotę około 3€.

W zeszłym roku pisaliśmy Wam o tym, że w jednym z polskich supermarketów spotkaliśmy w zimie pomidory pochodzące z rejonu Ierapetry. Niestety jeśli tej zimy ceny kreteńskich warzyw utrzymają się na tak wysokim poziomie, to raczej wątpliwe aby w najbliższym czasie zawitały one do naszych sklepów.

Piotrek,  data_2015-01-20 20:32:34 2015-01-20 20:32:34
Średnia: 4.67
Liczba ocen: 3
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
Kreta informacje 4.67 na 5 (0) liczba ocen 3
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Gosia | crete.pl : Tak, niestety wiemy o tym. Planujemy artykuł o tej podwyżce.
gość Ceny: Wakacje w Grecji od 2024 roku będą droższe. Winne temu są wyższe podatki za pobyt w hotelu. Opłaty szczególnie mocno zabolą gości, którzy wybiorą nocleg w 5-gwiazdkowym obiekcie. Dlaczego władze podjęły decyzję o zwiększeniu opłat dla turystów? Odpowiedź na to pytanie związana jest z kataklizmami, które nawiedziły Grecję w tym sezonie. (...)
gość PiotrWie: PS. Dodekanez to kilkanaście wysp, nie tylko Rodos i Kos.
gość PiotrWie : Na Balos, Elafonisi czy Vai jeżdżą obecnie ci, którzy lubią plaże zastawione łóżkami, z barami z agresywną muzyką i tłumem ludzi, na Majorkę czy Fuerteventurę też . Na Krecie jak się chce poszukać to można jeszcze znaleźć plaże puste, bez infrastruktury i ryczących skuterów wodnych o co trudno np na Majorce. (...)
Gosia | crete.pl : Nie tylko o plaże chodzi, raczej o całokształt. Kwestia gustu? Może. Co tam komu w duszy gra.
gość dodekanezowiec: @ zaryzykujemy nawet twierdzenie, że nie ma tak pięknego drugiego kraju.treść pochodzi z: http://www.crete.plwww.CRETE.pl Jeśli chodzi o piękne plaże, to na Majorce, Fuerteventurze, Cyprze, Sardynii czy Kos bez problemu znajdzie się hotel i miasteczko z piękną zjawiskową piaszczystą plażą. Na Krecie trzeba specjalnie jechac na Elafonissi, Balos, Vai.    (...)
Zobaczę za parę dni i ciekawa jestem czy mnie też tak zauroczy...
Parklot
CRETE Copyright © 2009-23 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera