12 stopni w skali Beauforta na Krecie

Wyobraźcie sobie, że za oknami waszych domów wieje wiatr, który w porywach osiąga prędkość nawet 100 km/h. Z nieba pada rzęsisty deszcz, którego sumaryczna ilość wody przypadająca na każdy metr kwadratowy powierzchni wynosi około 50cm. Jedyna droga morska łącząca Wasz dom z cywilizowanym światem zupełnie nie funkcjonuje, gdyż po powierzchni morza przewalają się fale o wysokości nawet 10 metrów. Jednak nikogo nie dziwi to, że połączenie promowe nie jest uruchamiane, gdyż w takich warunkach nawet najbardziej szalony kapitan nie zarykuje opuszczenia bezpiecznego basenu portowego.

Palmy w Plakias targane wiatremPalmy w Plakias targane wiatrem

W ostatnich dniach właśnie tak wyglądała codzienność mieszkańców Agia Roumeli, którzy borykali się ze sztormem osiągającym 9-10 stopni w skali Beauforta. I chociaż może trudno dać temu wiarę, ale w dniach 12-14 stycznia znalazło się na Krecie kilka takich miejscowości, gdzie warunki atmosferyczne były jeszcze gorsze. Swoistym rekordzistą jest miejscowość Agios Ioannis w Safkii, gdzie szalejący sztorm sięgnął najwyższego dwunastego stopnia w skali Beauforta. Oznacza to, że prędkość wiatru osiągała ponad 117 km/h, a wysokość fal mogła sięgać ponad 14 metrów.

Innych pogodowych rekordzistów znajdziecie na poniższej liście, która została przygotowana dla gazety Chania Post przez meteorologa Manolisa Lekasa:

Warunki pogodowe dają się we znaki również załogom samolotów realizujących loty z Krety. W ostatnich dniach nawet piloci greckich linii lotniczych Aegean Airlines, dobrze zaprawieni do latania w niekorzystnych warunkach atmosferycznych, miewali poważne problemy z terminową realizacją lotów. Na początku tygodnia jeden z wieczornych rejsów realizowanych na trasie między Heraklionem, a Atenami, napotkał front aż tak złej pogody, że załoga podjęła decyzję o zawróceniu na Kretę. Chwile grozy przeżyli, również pasażerowie samolotu lecącego do Chanii, w którego skrzydło uderzył piorun. Szczęśliwie maszyna nie została uszkodzona i dalszy lot obył się bez żadnych problemów.

Znacznie mniej szczęścia miała załoga statku Mare, który płynąc nie podołał walce z szalejącym sztormem. Jednostka ta doznała poważnych uszkodzeń uniemożliwiających kontynuację rejsu. Na pomoc do statku dryfującego w rejonie miejscowości Kolimbari, wezwany został śmigłowiec należący do lotnictwa greckiej marynarki wojennej. Wszyscy marynarze z Mare zostali ewakuowani na lotnisko w Chanii. Powyżej możecie zobaczyć film, który został zarejestrowany przez załogę helikoptera S-70B6 „Aegean Hawk”.

Piotrek,  data_2015-01-16 19:04:53 2015-01-16 19:04:53
Średnia: 5
Liczba ocen: 1
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
Kreta informacje 5 na 5 (0) liczba ocen 1
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Bravo Creta ❤️
I to bez Rosjan!!! Wow!!!
Super. Ja dziś właśnie wylądowałam w Chanii. Uwielbiam to miejsce
Lepiej się tego ująć nie da .....niesamowite uczucie
Pierwszy wdech po wyjściu z samolotu jest bezcenny
My za równe 3 tygodnie lecimy, pierwszy raz na Kretę:-)
Zawsze robię pstryka
Parklot
CRETE Copyright © 2009-22 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera