Kreta przewodnik

Najlepsza polska strona internetowa poświęcona greckiej wyspie Kreta oraz w niewielkim stopniu Grecji kontynentalnej. Znajdziesz tu przydatne informacje związane ze zwiedzaniem Krety wykraczające poza ofertę fakultatywnych wycieczek. Na stronie znajdziecie również opisy najciekawszych miejsc, które sami odwiedziliśmy zwiedzając tę największą grecką wyspę. Treści uzupełniają bieżące aktualności, fotografie oraz przepisy kuchni greckiej.

Protest przeciw budowie farm wiatrowych

W dniu wczorajszym w Rethymnonie pod siedzibą Ratuszu zakończył się marsz przeciw budowie kolejnych farm wiatrowych na Krecie. Organizatorzy chcieli w ten sposób zaprotestować wobec planów kolejnych wielkich inwestycji, jakie mają być realizowane w najbliższym czasie na Krecie. Szczególną uwagę chcieli skupić na takich rejonach wyspy jak Lassithi, Asterousia, Heraklion czy też południowe obrzeża Rethymnonu. Według organizatorów pod przykrywką "zielonych" inwestycji realizowane są przemysłowe projekty, które zmieniają krajobraz Krety oraz działają destrukcyjnie na środowisko.

Wiatraki niedaleko Omalos

Przedsiębiorstwa zajmujace się budową turbin wiatrowych skłonne są jedynie do podkreślania zalet tego typu inwestycji, zupełnie przemilczając ich negatywny wpływ na lokalne społeczności oraz na środowisko. Oczywiście nie można negować tego, że energia pozyskiwana z turbin wiatrowych jest energią pozyskiwaną z odnawialnych źródeł. Warto jednak mieć również w pamięci kilka negatywnych aspektów, na które uwagę władz starają się zwrócić organizatorzy wczorajszego marszu:

1. Wbrew opiniom przedsiębiorstw tworzących farmy wiatrowe wcale nie odpowiadają one za generowanie nowych miejsc pracy. W większości wypadków są to autonomiczne urządzenia, które nie wymagają stałego nadzoru, a ich obsługa serwisowa jest ograniczona do minimum. Budowa dużej ilości turbin wiatrowych może mieć ujemny wpływ na postrzeganie loklanego krajobrazu przez turystów co może przełożyć się negatywnie na lokalnych przedsiębiorcach działających w branży turystycznej.

2. Budowa farm wiatrowych w górach wymaga wytyczenia szerokich dróg, które niszczą środowisko naturalne oraz znacznie zwiększają ryzyko erozji.

3. Większość zysków generowanych przez turbiny wiatrowe transferowanych jest poza Grecję.

4. Badania przeprowadzone w innych krajach europejskich wykazują, że masowa instalacja turbin wiatrowych wpływa na zmianę klimatu (wzrost średniej temperatury oraz zmniejszenie się opadów).

5. Wirujące łopaty mogą stanowić zagrożenie dla niektórych ptaków, w szczególności dla dużych gatunków takich jak spotykany na Krecie orłosęp.

Z pewnością część z Was zastanawia się, w jakim kierunku według organizatorów, powinno się rozwijać pozyskiwanie energii na Krecie. Jedną z kluczowych kwestii jest promowanie urządzeń ograniczających zużycie prądu. Natomiast technologia, która powinna być wspierana i silnie promowana to budowa indywidualnych baterii fotowoltaicznych. Tego typu urządzenia mogą być montowane na większości dachów domów mieszkalnych i mają dużo mniejszy wpływ na otaczający krajobraz niż wysokie turbiny wiatrowe budowane na górskich zboczach.

Plakat protestu przeciwko wiatrakom

Piotrek,  data_2014-10-16 19:58:59 2014-10-16 19:58:59
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe

Najnowsze komentarze:

Patrycja Jurczyk: Zdążę do października?...
Kinga Lademann: I będzie chyba coraz trudniej ? Jeszcze chwila i będą dla nas zamykać granice.. Trzeba szybko walizki pakować
Anna Jerzmanowska: 
Anna Jerzmanowska: 
Artur Wilkos: Tak bylo na majówkę kilka lat temu
gość PiotrWie: Mniej ludzi niż w tym filmie to tylko w marcu
Agata Ab: Wczoraj tam byłam. Baaardzo dużo ludzi. Ale jak się przeszło wodę to już mniej. Przybędę tu na pewno jeszcze kiedyś ale tak żeby było mniej ludzi.
CRETE Copyright © 2009-20 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera