Protest przeciw budowie farm wiatrowych

data_2014-10-16 19:58:59 2014-10-16 19:58:59

W dniu wczorajszym w Rethymnonie pod siedzibą Ratuszu zakończył się marsz przeciw budowie kolejnych farm wiatrowych na Krecie. Organizatorzy chcieli w ten sposób zaprotestować wobec planów kolejnych wielkich inwestycji, jakie mają być realizowane w najbliższym czasie na Krecie. Szczególną uwagę chcieli skupić na takich rejonach wyspy jak Lassithi, Asterousia, Heraklion czy też południowe obrzeża Rethymnonu. Według organizatorów pod przykrywką "zielonych" inwestycji realizowane są przemysłowe projekty, które zmieniają krajobraz Krety oraz działają destrukcyjnie na środowisko.

Wiatraki niedaleko Omalos

Przedsiębiorstwa zajmujace się budową turbin wiatrowych skłonne są jedynie do podkreślania zalet tego typu inwestycji, zupełnie przemilczając ich negatywny wpływ na lokalne społeczności oraz na środowisko. Oczywiście nie można negować tego, że energia pozyskiwana z turbin wiatrowych jest energią pozyskiwaną z odnawialnych źródeł. Warto jednak mieć również w pamięci kilka negatywnych aspektów, na które uwagę władz starają się zwrócić organizatorzy wczorajszego marszu:

1. Wbrew opiniom przedsiębiorstw tworzących farmy wiatrowe wcale nie odpowiadają one za generowanie nowych miejsc pracy. W większości wypadków są to autonomiczne urządzenia, które nie wymagają stałego nadzoru, a ich obsługa serwisowa jest ograniczona do minimum. Budowa dużej ilości turbin wiatrowych może mieć ujemny wpływ na postrzeganie loklanego krajobrazu przez turystów co może przełożyć się negatywnie na lokalnych przedsiębiorcach działających w branży turystycznej.

2. Budowa farm wiatrowych w górach wymaga wytyczenia szerokich dróg, które niszczą środowisko naturalne oraz znacznie zwiększają ryzyko erozji.

3. Większość zysków generowanych przez turbiny wiatrowe transferowanych jest poza Grecję.

4. Badania przeprowadzone w innych krajach europejskich wykazują, że masowa instalacja turbin wiatrowych wpływa na zmianę klimatu (wzrost średniej temperatury oraz zmniejszenie się opadów).

5. Wirujące łopaty mogą stanowić zagrożenie dla niektórych ptaków, w szczególności dla dużych gatunków takich jak spotykany na Krecie orłosęp.

Z pewnością część z Was zastanawia się, w jakim kierunku według organizatorów, powinno się rozwijać pozyskiwanie energii na Krecie. Jedną z kluczowych kwestii jest promowanie urządzeń ograniczających zużycie prądu. Natomiast technologia, która powinna być wspierana i silnie promowana to budowa indywidualnych baterii fotowoltaicznych. Tego typu urządzenia mogą być montowane na większości dachów domów mieszkalnych i mają dużo mniejszy wpływ na otaczający krajobraz niż wysokie turbiny wiatrowe budowane na górskich zboczach.

Plakat protestu przeciwko wiatrakom

Piotrek,  data_2014-10-16 19:58:59 2014-10-16 19:58:59
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Strach pomyśleć co się bedzie działo w lipcu i sierpniu.
Niestety nie tylko tam nie dba się o zwierzęta jest wiele takich państw, byłam niedawno w Egipcie i serce mi pękało na widok tych wszystkich biednych chudych zaniedbanych zwierząt, niby turystyka rozwinięta w tych krajach a Ciemnogród Totalny
To nie wydarzyło się w rejonie Rethymno na Krecie ,a na wyspie Paros .Najważniejsze że piesek został uratowany
Nie odnoszę się do tego konkretnego przypadku ale to smutne, na Krecie nie szanuje się psów i kotów. Pomimo, że widzimy je wszędzie (koty), są karmione odpadkami, zarobaczone z ropiejącymi oczami, zaniedbane. Wiem o czym piszę, mam koty w domu od kilkunastu lat. Osobiście widziałem jak zabito psa łopatą i zakopano, tylko dlatego, że przychodził na teren hotelu. Tym bardziej szacunek dla tego Pana o dużym sercu. (...)
Piękne .Wróciliśmy tam po kilkunastu latach i wydało nam się jeszcze piękniejsze.M.
Cudowne miasteczko
Parklot
CRETE Copyright © 2009-24 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera