Muzeum Archeologiczne w Heraklionie pełna reaktywacja

Wydaje się że niekończąca się saga remontów oraz prac związanych z przebudową Muzeum Archeologicznego w Heraklionie dobiega już do oficjalnego finiszu. Sekretarz generalny greckiego Ministerstwa Kultury, pani Lina Mendoni (Λίνα Μενδώνη) we wczorajszym wywiadzie poświęconym akcji "Zielone szlaki kultury" potwierdziła datę 6 maja jako oficjalny dzień udostępnienia dla zwiedzających wszystkich nowych sal muzealnych w odnowionej części muzeum. Realizacja tego projektu wydłużyła się o dobrych kilka lat. W znacznej mierze wynikało to z rozszerzenia zakresu prac w stosunku do pierwotnych planów. Prace opóźniło również odkrycie średniowiecznego klasztoru, którego pozostałości znajdują się w obrysie muzealnego budynku. A jak wiadomo wszelkie badania archeologiczne, szczególnie prowadzone na "muzealnym podwórku" nie lubią pośpiechu, więc tym razem greckie “siga siga” wydaje się dosyć uzasadnione.

Muzeum Archeologiczne w Heraklionie

Na początku tego roku informowaliśmy Was o tym, że tymczasowa ekspozycja jest ogałacana z kolejnych eksponatów. Większość z tych artefaktów odnajdziecie właśnie w gablotach nowo udostępnianych sal, które poświęcone są głównie kulturze minojskiej. Wśród prezentowanych eksponatów warto wspomnieć choćby o tak znanych jak dysk z Fajstos, figurce bogini z wężami czy też charakterystycznym złoty wisiorku z pszczołami, który został znaleziony na terenie pałacu w Malii. Od momentu pełnego otwarcia, ekspozycja dostępna w Muzeum Archeologicznym w Heraklionie staje się jedną z najważniejszych w Grecji. Prezentowane eksponaty obejmują ponad 5500 lat z historii Krety.

Muzeum Archeologiczne w Heraklionie

Jeśli w tym roku macie w planach wizytę w Heraklionie to zwiedzenie Muzeum Archeologicznego powinno  znaleźć się na czele listy miejsc, które po prostu trzeba zobaczyć. Nas bardzo ucieszyła wiadomość, że czasy dusznej i ciasnej tymczasowej ekspozycji definitywnie odchodzą w zapomnienie. Odnowiona część budynku robi naprawdę duże wrażenie, o czym osobiście mogliśmy się przekonać w ubiegłym roku. Zresztą wystarczy popatrzeć na nasze zdjęcia i film ilustrujące ten artykuł.

Muzeum Archeologiczne w Heraklionie


Bardziej otwarta forma prezentacji ekspozycji, która została umieszczona w dwunastu przestronnych salach posiadających nowoczesne oświetlenie, znacznie zwiększyła przyjemność ze zwiedzania. Wyremontowanej części muzeum nie powinny unikać również osoby, które zwiedzały to miejsce w ubiegłych latach. Wśród obecnych eksponatów znajdzie się również wiele obiektów, które dotychczas nie były prezentowane w muzeum.

Muzeum Archeologiczne znajduje się w ścisłym centrum Heraklionu, tuż obok jednego z głównych centralnych placów Eleftherias. Koszt biletu do muzeum to 4€ (istnieje również możliwość wykupienia za 10€ łączonego biletu umożliwiającego zwiedzenie Knossos). Osobom, które planują indywidualny dojazd wypożyczonym samochodem, polecamy zwiedzanie muzeum w niedzielę. W tym dniu tygodnia na ulicach Heraklionu panuje zdecydowanie mniejszy ruch, co zdecydowanie ułatwia poruszanie się w obrębie tego miasta. Znacznie łatwiej jest również znaleźć wolne miejsce parkingowe, które w niedziele nie wymaga wykupienia specjalnego biletu.

Piotrek,  data_2014-04-29 20:35:03 2014-04-29 20:35:03
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

gość PiotrWie: Po pobieżnym obejrzeniu tego filmu widzę ze słusznie unikamy tamtych okolic - to Kreta "nie z naszej bajki"
gość dodekanezowiec: Dlategoż jakem Dodekanezowiec - wspomnę, iż lato na Dodekanezie jest dłuższe, a październik słoneczniejszy. Tylko Ierapetra walczy z Rodos jak równy z równym :) Ale Cypr wymiata - 9 godzin słońca w październiku i 7 w listopadzie.  
Czy ktoś jutro jedzie przez lub z Rethymno samochodem i ma 2 wolne miejsca?
gość Kk: Dziękuję bardzo za informację.
Parklot
CRETE Copyright © 2009-21 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera