2025-01-23 20:41:18
Nikła suma opadów w ostatnich miesiącach to jeden z ważniejszych tematów na Krecie. Pomimo, że trwa astronomiczna zima to ilość deszczu oraz śniegu, która spadła do tej pory z pewnością jest niewystarczająca. Niestety przewidywania dotyczące pogody w kolejnych „zimowych” tygodniach raczej nie pozostawiają wątpliwości, że Kreta staje przed coraz poważniejszym problemem niedoboru wody.
Deszcze które pojawiły się w grudniu oraz połowie stycznia nie są wystarczające do napełnienia zbiorników retencyjnych. Śnieg do tej pory spadł tylko w najwyższych partiach gór, więc jest go również zbyt mało aby pokryć deficyt zapasów wody. Niestety problem jest coraz większy ponieważ jest to trzecia z rzędu sucha zima.
Wystarczy spojrzeć na poniższe liczby obrazujące średnią ilość deszczu jaka spadła w poszczególnych miejscach w grudniu i styczniu:
Według prognoz meteorologicznych wiosenna pogoda utrzyma się do końca stycznia, a na przełomie lutego zapowiadane jest jej pogorszenie. Jednak dalsze perspektywy na luty nie są korzystne. Na ten moment nic nie zapowiada że w pojawią się większe opady.
O tym jak problem niedoborów wody staje się poważny świadczy decyzja podjęta na spotkaniu zwołanym przez Organizację Rozwoju Krety. Ustalono na nim kolejną redukcję poboru wody przez gminy Heraklion, Hersonissos i Agios Nikolaos z tamy Aposelemi z 500 metrów sześciennych wody do 350 m3. Ograniczenie dostaw wody do tych gmin pozwoli na zabezpieczenie dostaw wody do marca. W chwili obecnej w zaporze Aposelemi znajduje się 2 300 000 metrów sześciennych wody, z czego do końca marca w wyniku zmniejszania ilości wody dostarczanej gminom, do dyspozycji pozostanie 1 380 000 metrów sześciennych. Na początku marca zwołane będzie kolejne spotkanie w celu dokonania nowej oceny sytuacji.
Rozsądne gospodarowanie kurczącymi się zasobami wody ma szczególne znaczenie dla sezonu turystycznego. Duża liczba turystów, zwiększone zapotrzebowanie na wodę w miesiącach letnich. Jest to obciążenie, któremu coraz trudniej będzie sprostać. Jest to tym bardzie istotne w perspektywie tego, że Kreta w coraz większym stopniu opiera swoją gospodarkę na branży turystycznej. Warto więc przy okazji wspomnieć o nowych regulacjach, które grecki rząd wprowadził kilka dni temu. W ustawie o turystyce jednym z punktów jest pozwolenie obiektom turystycznym na pompowanie wody morskiej do wykorzystania w basenach. Ma to na celu oszczędzanie zasobów wodnych, szczególnie na obszarach z niedoborami wody, by jednocześnie zapewnić zrównoważone zaopatrzenie w wodę słodką w szczytowych miesiącach sezonu turystycznego.
Komentarze
komentarz z
Do przewidzenia. Jeszcze pewnie za naszego życia wyspa zamieni się w pustynię. Będzie można pojeździć na wielbłądach, albo i pośmigać terenówkami po bezkresnych piaskowych wydmach. Na wszystko trzeba patrzyć z optymizmem :-).
komentarz z
A nowe giga-lotnisko w budowie
komentarz z
To samo w Polsce :)
Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz
lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/1011013314406266