Rosnące niedobory wody na Krecie

data_2025-01-23 20:41:18 2025-01-23 20:41:18

Nikła suma opadów w ostatnich miesiącach to jeden z ważniejszych tematów na Krecie. Pomimo, że trwa astronomiczna zima to ilość deszczu oraz śniegu, która spadła do tej pory z pewnością jest niewystarczająca. Niestety przewidywania dotyczące pogody w kolejnych „zimowych” tygodniach raczej nie pozostawiają wątpliwości, że Kreta staje przed coraz poważniejszym problemem niedoboru wody.

Deszcz na Krecie

Deszcze które pojawiły się w grudniu oraz połowie stycznia nie są wystarczające do napełnienia zbiorników retencyjnych. Śnieg do tej pory spadł tylko w najwyższych partiach gór, więc jest go również zbyt mało aby pokryć deficyt zapasów wody. Niestety problem jest coraz większy ponieważ jest to trzecia z rzędu sucha zima.

Wystarczy spojrzeć na poniższe liczby obrazujące średnią ilość deszczu jaka spadła w poszczególnych miejscach w grudniu i styczniu:

Według prognoz meteorologicznych wiosenna pogoda utrzyma się do końca stycznia, a na przełomie lutego zapowiadane jest jej pogorszenie. Jednak dalsze perspektywy na luty nie są korzystne. Na ten moment nic nie zapowiada że w pojawią się większe opady.

O tym jak problem niedoborów wody staje się poważny świadczy decyzja podjęta na spotkaniu zwołanym przez Organizację Rozwoju Krety. Ustalono na nim kolejną redukcję poboru wody przez gminy Heraklion, Hersonissos i Agios Nikolaos z tamy Aposelemi z 500 metrów sześciennych wody do 350 m3. Ograniczenie dostaw wody do tych gmin pozwoli na zabezpieczenie dostaw wody do marca. W chwili obecnej w zaporze Aposelemi znajduje się 2 300 000 metrów sześciennych wody, z czego do końca marca w wyniku zmniejszania ilości wody dostarczanej gminom, do dyspozycji pozostanie 1 380 000 metrów sześciennych. Na początku marca zwołane będzie kolejne spotkanie w celu dokonania nowej oceny sytuacji.

Rozsądne gospodarowanie kurczącymi się zasobami wody ma szczególne znaczenie dla sezonu turystycznego. Duża liczba turystów, zwiększone zapotrzebowanie na wodę w miesiącach letnich. Jest to obciążenie, któremu coraz trudniej będzie sprostać. Jest to tym bardzie istotne w perspektywie tego, że Kreta w coraz większym stopniu opiera swoją gospodarkę na branży turystycznej. Warto więc przy okazji wspomnieć o nowych regulacjach, które grecki rząd wprowadził kilka dni temu. W ustawie o turystyce jednym z punktów jest pozwolenie obiektom turystycznym na pompowanie wody morskiej do wykorzystania w basenach. Ma to na celu oszczędzanie zasobów wodnych, szczególnie na obszarach z niedoborami wody, by jednocześnie zapewnić zrównoważone zaopatrzenie w wodę słodką w szczytowych miesiącach sezonu turystycznego.

Gosia,  data_2025-01-23 20:41:18 2025-01-23 20:41:18
Średnia: 0
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

2025-01-24 17:59:10

Do przewidzenia. Jeszcze pewnie za naszego życia wyspa zamieni się w pustynię. Będzie można pojeździć na wielbłądach, albo i pośmigać terenówkami po bezkresnych piaskowych wydmach. Na wszystko trzeba patrzyć z optymizmem :-).

Greckimi Drogami
2025-01-24 20:04:20

A nowe giga-lotnisko w budowie

2025-01-26 21:12:30

To samo w Polsce :)

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/1011013314406266

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe

Najnowsze komentarze:

 Nas też to czeka, a na Kretę to trzeba będzie pewnie jeździć z wodą własną.
gość PiotrWie  To my chyba jednak pojedziemy tak jak planowaliśmy w kwietniu i maju na Cyklady - mamy w planach Paros, Iraklię, Amorgos, Koufonissię i Schinoussę.
Gosia | crete.pl  Jeśli chodzi o te wstrząsy to trochę się wyciszyło. Próbują nadrabiać straty w rezerwacjach i planują wdrażać jakieś procedury awaryjne gdyby jednak coś się zaczęło w trakcie sezonu.
Christian Arnidis - Moja Grecja  To się Aposelemi napełni.
 Musiał jakiś ciepły front przejść bo na Cyprze też był weekend 29/30 w nocy 16/17st a ten tydzień juz 16 za dnia i 8 w nocy :) Też taki „epizod” :)
gość PiotrWie  Na ferries.gr 1 osoba + samochód osobowy powyżej 4,5 metra kosztuje 179,70 więc wygląda że będzie samochodowy - za to nie ma kabin, same siedzenia co przy takim czasie rejsu ma sens.  A tak przy okazji Milos a właściwie całych Cyklad - czy stan zagrożenia na Santorini i Amorgos się skończył?
Gosia | crete.pl  Piotrze, na stronie SeaJets niby możńa wybrać opcję z samochodem, choć nie zmienia się cena za rejs, co jest nieco dziwne. 
CRETE Copyright © 2009-25 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera