2024-12-22 19:17:55
Planowe oraz nieplanowe wyłączenia prądu na Krecie to część lokalnego „kolorytu” wyspy. O ile stali mieszkańcy nauczyli się te utrudnienia akceptować, to dla turystów nagłe wielogodzinne wyłączenia zasilania stanowiły raczej mało przyjemne urozmaicenie wakacyjnego pobytu na wyspie. Wiele osób wypoczywających na Krecie miało do czynienia z taką sytuacją a odręcznie wypisywane rachunki w sklepach to najmniejsze zmartwienie w tych chwilach. Dużo większym problemem jest niedziałająca klimatyzacja, brak wody w kranach czy też wyłączona lodówka. Właściciele sklepów czy tawern są oczywiście przygotowani na takie awaryjne sytuacje, więc z chwilą wyłączenia prądu, wszyscy uruchamiają agregaty, których głośnej pracy nie da się nie zauważyć.
Prace przy budowie połączenia energetycznego
Źródło zdjęcia: www.rethemnosnews.gr
Wygląda jednak na to, że wraz z początkiem nowego sezonu turystycznego, można będzie w pewnej części zapomnieć o tego typu utrudnieniach. W ubiegłym tygodniu zakończono bowiem budowę elektrycznego połączenia Kreta-Attyka, który po przeprowadzeniu testów i odbiorów ma zostać oddany do użytku na wiosnę 2025 roku.
Połączenie energetyczne Krety z kontynentem niesie ze sobą wiele korzyści. Dla konsumentów oznacza to obniżenie kosztów (tak przynajmniej zapowiadają). Korzyścią dla greckiej gospodarki będzie zmniejszenie importu paliw, a dla środowiska redukcja emisji zanieczyszczeń i zwiększenie wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Korzyści odczują wszyscy zwłaszcza latem, gdy wraz z początkiem wysokiego sezonu turystycznego oraz nadejściem solidnych upałów zwiększa się zapotrzebowanie na energię elektryczną.
Uruchomienie nowego sposobu zasilania Krety w energię elektryczną będzie oznaczało rezygnację z konwencjonalnych metod wytwarzania energii na wyspie. Korzyści z tej redukcji szacowane są na kwotę około o 300 mln euro rocznie, a jednocześnie zredukowana zostanie emisja przekraczająca 500 000 ton dwutlenku węgla rocznie.
Budowę połączenia energetycznego między Kretą a Attyką rozpoczęto w 2020 roku. To obecnie największy i najbardziej złożony projekt przesyłu energii elektrycznej w Grecji. Etapem pośrednim było oddanie do użytku w 2021 roku połączenia energetycznego między Chanią a Peloponezem. Połączenie międzysystemowe Kreta–Attyka, które stanowi drugi etap połączenia Krety z systemem kontynentalnym, po uruchomieniu usunie izolację elektryczną wyspy i zapewni jej bezpieczeństwo energetyczne.
Oczywiście zupełnie odrębną kwestią jest wygląd oraz jakość lokalnej sieci (takiej jak na powyższym zdjęciu) oraz ewentualnych awarii wywołanych jej stanem. Pomost energetyczny pomiędzy Kretą a kontynentem w tym przypadku nie rozwiąże występujących problemów. Niemniej jednak można być pewnym, że jeśli chodzi o ilość dostępnej energii to wyspa powinna czuć się bezpieczna.
Komentarze
komentarz z
komentarz z
Kamil Trubiłowicz Dzięki za zdjęcia. Pracujesz przy tym projekcie?
komentarz z
CRETE - Kreta zakończyliśmy dostawy w maju 2024
komentarz z
komentarz z
komentarz z
„Dzięki” temu projektowi w górach Krety będą mogły powstać dziesiątki km nowych dróg, wlane tam zostaną tysiące ton betonu, po czym ustawione będą setki giga-turbin wiatrowych. Brak kabla przeszkadzał w planach, które można obejrzeć na stronie greckiej ΡΑΕ. W skrócie: góry Krety mogą powielić los wielu rozjechanych gór Eubei czy Etoloakarnanii
komentarz z
Tomasz Piotr Kozłowski Niestety to już się dzieje, są organizowane protesty, ale w TV tego nikt nie zobaczy
komentarz z
Panie Tomaszu, przetazilam się jak przeczytałam pańskie słowa. Może tak być "tragicznie" i złowrogo dla dzikiej lub nieucywilizowanej natury?
komentarz z
Tomasz Piotr Kozłowski Cóż, przykre to co piszesz. Ale czas pokaże czy te pomysły zostaną zrealizowane. Kreta zmienia się czy nam się to podoba czy nie, a władze tak jak wszędzie, nie pytają obywateli o zdanie. Nowa szybka droga, która powstanie na północnym wybrzeżu, też pociągnie za sobą wiele konsekwencji. Realizacja tych obydwu projektów to obecnie priorytet dla greckiego rządu. Tak jak wszędzie, jest coraz większy apetyt na pieniądze.
komentarz z
z jednej strony spalanie mazutu jest nie fajne,tania energia z wiartu juz tak.moze zaczna przetwarzac smieci i scieki?starej Krety i tak juz niema.
Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz
lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/988636406643957