Błękitne Flagi 2024 - coraz więcej wyróżnień dla Grecji

data_2024-06-01 18:05:30 2024-06-01 18:05:30

Kilka dni temu po raz kolejny ogłoszono listę plaż, które w tym roku uzyskały wyróżnienie Błękitną Flagą. Charakterystyczna błękitna-biała flaga będzie już niedługo powiewać na 625 greckich plażach. Grecja od kilku lat utrzymuje wzrostową tendencję i tym razem także poprawiła swój ubiegłoroczny wynik ponownie zajmując 2. miejsce na świecie pod względem liczby nagrodzonych plaż. Rywalizacja jest naprawdę duża bo w programie wzięło udział 52 kraje. Największą liczbą nagrodzonych plaż może się poszczycić jak co roku jedynie Hiszpania. Na Krecie wyróżnienia te przyznano 146 miejscom co również jest wynikiem lepszym niż w 2023 roku. To międzynarodowe wyróżnienie jakości  jest przyznawane między innymi na podstawie czystości wody w kąpieliskach i na plażach, oraz dostępnych usług dla odwiedzających.

Błękitne Flagi 2024

Mimo że wyróżnienia te są przyznawane głównie plażom, to jednak warto zaznaczyć, że w programie Błękitnej Flagi nagradzane są również mariny oraz turystyczne statki, które spełniają wyśrubowane kryteria. W tym roku wyróżniono 18 greckich marin i 9 turystycznych statków.

Regionem, który w 2024 roku w Grecji uzyskał największą liczbę wyróżnień jest Chalkidiki (104 plaże). Kreta jako cała wyspa ma wynik imponujący (146), jednak trzeba pamiętać, że wyróżnienia są przyznawane poszczególnym regionom. Kreta składa się z czterech regionów (prefektur). Najwięcej wyróżnionych plaż znajduje się w prefekturze Lassithi (50), następna w kolejności jest prefektura Chania (38), Heraklion (35), zaś prefektura Rethymno tradycyjnie ma najmniej wyróżnień (22). Listę wyróżnionych kreteńskich plaż znajdziecie na końcu tego artykułu.

37 lat programu Błękitna Flaga

Wyróżnienia przyznawane są od 1987 roku tym plażom i marinom, które spełniają rygorystyczne wymagania i kryteria. Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat Błękitna Flaga stała się najbardziej rozpoznawalnym i popularnym międzynarodowym symbolem wysokiej jakości plaż i marin na świecie. Jednolity standard tego wyróżnienia został opracowany w 2001 roku przez Fundację Edukacji Ekologicznej (FEE) w Danii. W Grecji natomiast Błękitna Flaga przyznawana jest przez Greckie Towarzystwo Ochrony Przyrody (EEPF), które koordynuje ten program.

Blue Flag na Krecie

Flagi z butelek

Co ciekawe od 2021 roku charakterystyczne błękitne flagi są produkowane w 100% ze zużytych butelek PET. Zbierane są one w supermarketach i innych punktach zbiórek w Europie Zachodniej. Butelki są siekane na małe płatki, które następnie są przetapiane na przędzę poliestrową, z której tworzona jest tkanina używana finalnie do produkowania flag.

Narodziny idei

Historia tego wyróżnienia sięga 1985 roku, kiedy to we Francji narodził się pomysł wyróżniania nadmorskich gmin odznaczających się wysoką jakością wody. Dwa lata później w 1987 roku idea ta wystartowała już jako oficjalny europejski program znany pod nazwą Blue Flag. Początkowo przyznawane odznaczenia miały stać się zachętą dla zarządców kąpielisk, aby spełniali założenia dyrektywy Rady Europejskiej dotyczącej zmniejszenia zanieczyszczeń wody w kąpieliskach oraz jej ochrony przed dalszym zanieczyszczeniem (Dyrektywa Rady 76/160/EEC z dnia 8 grudnia 1975 r.).

W ciągu kilkunastu kolejnych lat prosta i czytelna koncepcja oznaczania najlepszych plaż i marin została pozytywnie przyjęta także przez turystów w Unii Europejskiej. Rozpoczęto prace nad zmianami zasad pozwalającymi na wprowadzenie tego wyróżnienia w innych krajach na całym świecie. Od 2001 roku, po ustaleniu jednolitych zasad, znak ten stał się międzynarodowym symbolem najlepszych plaż.

Blue Flag na Krecie

Jakie kryteria musi spełniać plaża aby otrzymać wyróżnienie Błękitną Flagą?

Plaże pretendujące do prawa używania tego znaku muszą spełnić 33 kryteria narzucone przez FEE (w przypadku marin jest to 38 kryteriów, łodzi wycieczkowych 51). Warunkiem wstępnym przyznania tego wyróżnienia jest doskonała jakość wody. Żadna inna klasyfikacja jakości, nawet „dobra”, nie jest akceptowalna. Poniżej prezentujemy najważniejsze kryteria, które brane są pod uwagę. Podzielono je na cztery zagadnienia, w obrębie których są sprecyzowane szczegółowe warunki.

Czyste morze i wybrzeże

Organizacja przybrzeżna

Bezpieczeństwo gości

Ochrona przyrody i dbanie o środowisko naturalne

Lista wyróżnionych miejsc na Krecie w 2024 roku

Region Chania (38)

Gmina Kantanos-Selino

Gmina Kissamos

Gmina Platanias

Gmina Chania

Gmina Apokoronos

 

Region Rethymno (22)

Gmina Rethymno

Gmina Mylopotamos

Gmina Agios Vassilios

Region Heraklion (35)

Gmina Malevizi

Gmina Iraklio

Gmina Phaistos

 

Region Lassithi (50)

Gmina Agios Nikolaos

Gmina Sitia

Gmina IerapetraGosia,  data_2024-06-01 18:05:30 2024-06-01 18:05:30
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/848226517351614

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

najlepsza jest droga do tego obserwatorium, niezapomniane widoki i totalne pustkowie
Byłam I polecam. Fantastyczna droga z szczyptą adrenaliny i ten widok I wiatr we włosach
Tomek : wybieram się do Agia Marina w połowie lipca 2024, jak działa Ktel i połączenia do Chania i Kissamos ? A komunikacja na południe wyspy?  
gość Slawek: Witam.  W jakim zakresie przewodnik był niedokładny / nierzetelny / nieaktualny? Informacje praktyczne np. hotele, atrakcje turystyczne, dojazdy, mapy itd? Pozdrawiam 
Top ,is zo mooi dat mensen ze markeren
Potwierdzam. Wspaniałe, spokojne miejsce.
Popieram
Parklot
CRETE Copyright © 2009-24 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera