Epiphany 2024

data_2024-01-07 12:48:35 2024-01-07 12:48:35

Wczoraj, 6 stycznia, Grecy świętowali Epiphany, które kojarzone jest przede wszystkim z ciekawym obyczajem poświęcenia wody oraz widowiskową tradycją wyłowienia krzyża. Święto Objawienia Pańskiego kończy obchody Bożego Narodzenia. W święto to organizowane są uroczystości religijne, a po ich zakończeniu procesja wiernych wraz z duchownymi maszeruje nad dostępny w okolicy zbiornik wodny. I tu zaczyna się najciekawsza część tego widowiska, czyli poświęcenie wody. Kapłan po odczytaniu modlitwy z księgi liturgicznej wrzuca do wody krzyż, a śmiałkowie nie obawiający się zimniej kąpieli starają się go wyłowić. Jako że ta osoba, która wyłowi krzyż cieszy się przez cały rok (podobno) szczególnym szczęściem, to na ogół nie brakuje chętnych do rywalizacji.

Epiphany 2024 w HeraklionieEpiphany w Heraklionie. Źródło zdjęcia: https://flashnews.gr

W miastach i miejscowościach położonych nad morzem ceremonia odbywa się właśnie na wybrzeżu. W małych wioskach oddalonych od morza lub innych akwenów wodnych, święci się po prostu naczynie z wodą ustawione w kościele. W wioskach, w pobliżu których znajdują się zapory wodne, uroczystości odbywają się właśnie tam.

Wczoraj w Heraklionie obchody Epiphany zgromadziły dużą liczbę osób, wśród których nie zabrało burmistrza oraz Ministra Rozwoju Rolnictwa i Żywności Grecji. Również na wybrzeżu Portu Weneckiego w Rethymno w uroczystościach wzięły udział tłumy mieszkańców. W głównych miastach Grecji kontynentalnej ceremonia poświęcenia wody odbywała się z jeszcze większym rozmachem. W Pireusie, Salonikach i Atenach oprócz mieszkańców i duchownych obecni byli przywódcy polityczni oraz wojskowi.

Epiphany w RehymnoEpiphany w Rethymno. Źródło zdjęcia: www.rethemnosnews.gr

Dzień poświęcenia wód to wielki dzień dla hellenizmu i prawosławia” – powiedział Christos Stylianidis Minister Żeglugi i Polityki Wyspowej. „Grecy na całym świecie świętują ten dzień, który nas jednoczy i czyni silniejszymi. Życzę greckiej żegludze morskiej i greckim marynarzom spokojnych mórz”.

Jak tradycyjnie wygląda Epiphany

Święto Epiphany zostało ustanowione na pamiątkę chrztu Jezusa nad rzeką Jordan, dlatego w odniesieniu do tego święta używa się także nazwy Chrzest Pański. W greckim kościele prawosławnym, jak opisaliśmy powyżej, jest ono obchodzone w dość szczególny sposób. Oczywiście forma obrzędów i zwyczaje towarzyszące głównym uroczystościom religijnym mogą być nieco odmienne w zależności od rejonu Grecji. Świąteczna atmosfera panuje już dzień wcześniej, 5 stycznia. Tego dnia wierni idą do kościoła, na stołach pojawiają się postne dania, a domy (i nie tylko) odwiedza ksiądz, który je święci. 6 stycznia wierni gromadzą się w kościołach na Boskich Liturgiach, czyli odpowiedniku mszy świętej według Liturgii św. Bazylego Wielkiego. Później razem z kapłanami w uroczystej procesji udają się w kierunku morza lub innego dostępnego zbiornika wodnego, gdzie następuje opisane wyżej święcenie wody.

Gosia,  data_2024-01-07 12:48:35 2024-01-07 12:48:35
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

2024-01-07 12:18:55

Χρόνια πολλά ☺

2024-01-07 14:37:22

Taki rodzaj morsowania

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/758581166316150

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

Akurat jestem na Krecie id wczoraj. Pogoda cudna. Niecale 30C
Dla wczasowiczów super
Strach pomyśleć co się bedzie działo w lipcu i sierpniu.
Niestety nie tylko tam nie dba się o zwierzęta jest wiele takich państw, byłam niedawno w Egipcie i serce mi pękało na widok tych wszystkich biednych chudych zaniedbanych zwierząt, niby turystyka rozwinięta w tych krajach a Ciemnogród Totalny
To nie wydarzyło się w rejonie Rethymno na Krecie ,a na wyspie Paros .Najważniejsze że piesek został uratowany
Nie odnoszę się do tego konkretnego przypadku ale to smutne, na Krecie nie szanuje się psów i kotów. Pomimo, że widzimy je wszędzie (koty), są karmione odpadkami, zarobaczone z ropiejącymi oczami, zaniedbane. Wiem o czym piszę, mam koty w domu od kilkunastu lat. Osobiście widziałem jak zabito psa łopatą i zakopano, tylko dlatego, że przychodził na teren hotelu. Tym bardziej szacunek dla tego Pana o dużym sercu. (...)
Parklot
CRETE Copyright © 2009-24 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera