Kradzież 200 litrów oliwy

data_2023-10-20 19:44:36 2023-10-20 19:44:36

Kilka dni temu pisaliśmy o galopujących cenach oliwy oraz spodziewanych niewielkich tegorocznych zbiorach oliwek w Grecji. Wysokie ceny oliwy i ogólny niedobór ubiegłorocznych zapasów na rynku powodują, że pojawia się coraz więcej kradzieży „płynnego złota”.

Ostatnie takie zdarzenie miało miejsce wczoraj, a łupem złodziei padło 200 litrów oliwy. Nieznani sprawcy włamali się do domu starszego mieszkańca miejscowości Κουβέλα. Złodzieje jednak nie interesowali się zawartością pomieszczeń mieszkalnych, a jedynie magazynem, w którym przechowywana była oliwa. O tym, że to właśnie oliwa była głównym celem włamania, świadczy to, że rabusie przynieśli ze sobą własne pojemniki, do których przelali oliwę.

Gaj oliwny na Krecie

Reglamentacja i podróbki

To zdarzenie to zapewne początek tego typu incydentów. Prognozy przewidują, że tegoroczna produkcja oliwy spadnie o 60-70%, a ceny oliwy w hurcie rozpoczną się od minimum 8 euro. Na Peloponezie w pierwszej transakcji sprzedaży litr świeżej tegorocznej oliwy wyceniono na 9,20 euro. Jedna z sieci greckich supermarketów wprowadziła ograniczenia w sprzedaży oliwy. Konsumenci mogą kupić w zależności od wielkości pojemnika 3-4 opakowania oliwy. Pojawia się również coraz więcej przypadków sprzedawania podrabianej oliwy. Zafałszowana oliwa jest na ogół mieszaniną oliwy oraz oleju słonecznikowego, jednak w najgorszym przypadku może to być mieszanina oleju sojowego i słonecznikowego z dodatkiem niebezpiecznych dla zdrowia pigmentów.

Kreta na liście najbardziej zagrożonych regionów

Niestety eksperci prowadzący badania nad gajami oliwnymi nie mają optymistycznych prognoz. Przewidują, że w gajach oliwnych położonych w najbardziej wysuniętych na południe rejonach Grecji w przyszłości nastąpi spadek plonów. Regiony takie jak południowa Kreta, Peloponez i Tesalia są najbardziej zagrożone zmianami klimatycznymi, które spowodują spadek liczby opadów, pożary i intensywne susze prowadzące do pustynnienia.

Fale upałów, z jakimi mieliśmy do czynienia w tym roku, przyczyniają się do wysychania delikatnych białych kwiatów drzewek oliwnych. Latem gdy drzewka już owocują, intensywne upały powodują kurczenie się owoców, a co za tym idzie gorszą jakość tłoczonej później oliwy. Jednak zagrożeniem dla gajów oliwnych są nie tylko upały występujące latem. Również nadmiernie wysokie temperatury występujące zimą czy wiosną powodują problemy w owocowaniu drzewek, więdnięcia i wysychania kwiatów, deformacje owoców.

Według Stavrosa Vemmosa, profesora sadownictwa na Uniwersytecie Rolniczym w Atenach zmiany klimatu doprowadzą w przyszłości do przeniesienia upraw drzew oliwnych w północne rejony Grecji. Jak wygląda obecny rozkład upraw możecie zobaczyć na poniższej mapce. Obszary zaznaczone kolorem zielonym mają największą powierzchnię, na której znajdują się gaje oliwne.

Gaje oliwne w GrecjiGaje oliwne pokrywają 5,7% powierzchni Grecji. Dane za 2021 rok.
Źródło grafiki:https://www.neakriti.gr

Gosia,  data_2023-10-20 19:44:36 2023-10-20 19:44:36
Średnia: NAN
Liczba ocen: 0
  • 0.5
  • 1.0
  • 1.5
  • 2.0
  • 2.5
  • 3.0
  • 3.5
  • 4.0
  • 4.5
  • 5.0
 
 
Oceniłeś na:
 
zobacz pozostałe aktualności z tego miesiąca »
Wszystkie treści i zdjęcia występujące w serwisie są naszą własnością.
Wykorzystanie ich w dowolnej formie wymaga pisemnej zgody autorów.

Komentarze

2023-10-20 21:17:47

Przywiozłem jak zawsze. Najlepsza

2
2023-10-20 21:18:49

Ale kraść nie ładnie. Nieraz jedyne utrzymanie ludzi, którzy ją produkują

1
 CRETE - Kreta
CRETE - Kreta
2023-10-21 03:13:54

Mirek Jarek Takich sytuacji będzie więcej. Oliwy jest mało, a to co jest ma wysoką cenę.

1

Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz

lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/713635404144060

Nazwa użytkownika:

Adres e-mail:

Tytuł:

Treść:

Przepisz kod z obrazka:
Kod obrazka

Wpisanie prawidowego kodu oznacza zgodę na przetwarzanie danych w celu wyświetlania komentarza.
Kontakt Administratorem Danych Osobowych zgromadzonych na stronie możliwy jest pod adresem mailowym [email protected]

Zapisz komentarz
Zapisz komentarz
Booking.com

Polecamy:

Oliwa i kosmetyki organiczne Olivaloe


Parklot

Najnowsze komentarze:

To dobra prognoza dla polskich rolników...ceny rzepaku pójdą w górę. Tak szczerze to nie lubię smaku oliwy, wolę oleje - rzepakowy, słonecznikowy
Jakich obszarach? Przecież Kreta to w większości łyse góry a na wąskich pasemkach wybrzeża niewiele jest upraw
gość dodekanezowiec: """Najmniejsze straty zanotowali rolnicy ekologiczni""" Najmniejsze straty może dlatego że produkują mniej i mają większe marże.   
Niestety jest masakra , u wszystkich moich partnerów w całej Grecji jest podobnie, część nie ma w ogóle oliwy spełniającej kryterium jakości. Ceny tydzień w tydzień lecą w górę. Najmniejsze straty zanotowali rolnicy ekologiczni.
Kreta ponosi jedną z najdotkliwszych „cen” szybkich zmian klimatu
Życie. Wszystko się kiedyś kończy.
gość PiotrWie : Nie jest to niemożliwe, po kilku pożarach moi sąsiedzi odzwyczaili się od wypalania traw więc i Grecy mogą się odzwyczaić od marnowania wody
Parklot
CRETE Copyright © 2009-24 Linki | Kontakt | Polityka prywatności | Kontakt | Newsletter
ukryj
Zapisz się do
Newslettera