2023-10-20 19:44:36
Kilka dni temu pisaliśmy o galopujących cenach oliwy oraz spodziewanych niewielkich tegorocznych zbiorach oliwek w Grecji. Wysokie ceny oliwy i ogólny niedobór ubiegłorocznych zapasów na rynku powodują, że pojawia się coraz więcej kradzieży „płynnego złota”.
Ostatnie takie zdarzenie miało miejsce wczoraj, a łupem złodziei padło 200 litrów oliwy. Nieznani sprawcy włamali się do domu starszego mieszkańca miejscowości Κουβέλα. Złodzieje jednak nie interesowali się zawartością pomieszczeń mieszkalnych, a jedynie magazynem, w którym przechowywana była oliwa. O tym, że to właśnie oliwa była głównym celem włamania, świadczy to, że rabusie przynieśli ze sobą własne pojemniki, do których przelali oliwę.
To zdarzenie to zapewne początek tego typu incydentów. Prognozy przewidują, że tegoroczna produkcja oliwy spadnie o 60-70%, a ceny oliwy w hurcie rozpoczną się od minimum 8 euro. Na Peloponezie w pierwszej transakcji sprzedaży litr świeżej tegorocznej oliwy wyceniono na 9,20 euro. Jedna z sieci greckich supermarketów wprowadziła ograniczenia w sprzedaży oliwy. Konsumenci mogą kupić w zależności od wielkości pojemnika 3-4 opakowania oliwy. Pojawia się również coraz więcej przypadków sprzedawania podrabianej oliwy. Zafałszowana oliwa jest na ogół mieszaniną oliwy oraz oleju słonecznikowego, jednak w najgorszym przypadku może to być mieszanina oleju sojowego i słonecznikowego z dodatkiem niebezpiecznych dla zdrowia pigmentów.
Niestety eksperci prowadzący badania nad gajami oliwnymi nie mają optymistycznych prognoz. Przewidują, że w gajach oliwnych położonych w najbardziej wysuniętych na południe rejonach Grecji w przyszłości nastąpi spadek plonów. Regiony takie jak południowa Kreta, Peloponez i Tesalia są najbardziej zagrożone zmianami klimatycznymi, które spowodują spadek liczby opadów, pożary i intensywne susze prowadzące do pustynnienia.
Fale upałów, z jakimi mieliśmy do czynienia w tym roku, przyczyniają się do wysychania delikatnych białych kwiatów drzewek oliwnych. Latem gdy drzewka już owocują, intensywne upały powodują kurczenie się owoców, a co za tym idzie gorszą jakość tłoczonej później oliwy. Jednak zagrożeniem dla gajów oliwnych są nie tylko upały występujące latem. Również nadmiernie wysokie temperatury występujące zimą czy wiosną powodują problemy w owocowaniu drzewek, więdnięcia i wysychania kwiatów, deformacje owoców.
Według Stavrosa Vemmosa, profesora sadownictwa na Uniwersytecie Rolniczym w Atenach zmiany klimatu doprowadzą w przyszłości do przeniesienia upraw drzew oliwnych w północne rejony Grecji. Jak wygląda obecny rozkład upraw możecie zobaczyć na poniższej mapce. Obszary zaznaczone kolorem zielonym mają największą powierzchnię, na której znajdują się gaje oliwne.
Gaje oliwne pokrywają 5,7% powierzchni Grecji. Dane za 2021 rok.
Źródło grafiki:https://www.neakriti.gr
Komentarze
komentarz z
Przywiozłem jak zawsze. Najlepsza
komentarz z
Ale kraść nie ładnie. Nieraz jedyne utrzymanie ludzi, którzy ją produkują
komentarz z
Mirek Jarek Takich sytuacji będzie więcej. Oliwy jest mało, a to co jest ma wysoką cenę.
Wypełnij poniższy formularz aby dodać komentarz
lub kliknij w poniższy link aby skorzystać z możliwosci komentowania przez facebooka:
https://www.facebook.com/crete.poland/posts/713635404144060